Tautos istorijos puslapiai. Paroda „Lituanika“ – (ne) įmanoma misija“ Birštono muziejuje.

„Lituanikos“, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno vardai visą laiką, net ir sovietinių draudimų laikais, įėjo į didžią mūsų tautos istoriją. Šie metai, be kitų svarbių datų, dar paskelbti ir legendinio S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio metais. Birštono muziejus iki lapkričio 15 dienos eksponuoja Kauno apskrities viešosios bibliotekos ir Kultūros rėmimo fondo parengtą tam skirtą parodą. Parodoje daug nuotraukų iš asmeninių kauniečių Andriaus Dručkaus ir Vidmanto Staniulio kolekcijų. Parodą sudaro septyni dideli stendai, skirti Žemaitijos sūnų – S. Dariaus (tikroji pavardė Steponas Jucevičius-Darašius) ir S. Girėno (tikroji pavardė Stanislovas Girskis) – asmenybėms.

Ypač spalvinga Stepono Dariaus (1896–1933) asmenybė. Užaugęs JAV, emigranto šeimoje, Pirmajame pasauliniame kare tarnavo savanoriu JAV. 1920 m. įstojo į Lietuvos kariuomenę, 1923 m. aktyviai dalyvavo Klaipėdos sukilime. 1926 m. gruodžio 17 d. Steponas Darius buvo tarp tų Lietuvos žmonių, kurie į valdžią iškėlė prezidentą Antaną Smetoną. Steponas Darius dar buvo žinomas ir kaip sportininkas, sportinių varžybų organizatorius, futbolo ir krepšinio Lietuvoje krikštatėvis. Stasys Girėnas (1893–1933) irgi užaugo emigranto šeimoje, buvo žinomas kaip smulkus verslininkas ir labai geras lakūnas. Abu susipažinę tolesnę savo veiklą paskyrė skrydžiui per Atlantą, kad išgarsintų pasaulyje tėvynę Lietuvą.

Parodoje daug vietos skiriama medžiagai apie pasiruošimą skrydžiui, pačiam skrydžiui, tragiškai žūčiai, laidotuvėms, atminimo įamžinimui. Tenka tik apgailestauti, kad nepavyko aptikti lakūnų didvyrių sąsajų su Birštonu. Veikiausiai jie niekada čia nėra buvę. Parodoje gausu ne tik nuotraukų, bet ir Atlanto didvyrių prasmingų minčių. Esame įsitikinę, kad paroda patrauks ir tuos, kurie šią svarbią tautos didvyrių istoriją žino ypač nuodugniai ir tuos, kurie ja dar tik susidomės, t. y. Birštono, Prienų, Jiezno gimnazijų moksleivius.

„Lituanikos“skrydžio istorija tai tarsi istorinė mūsų tautos kartų estafetė prieškaryje, šiandien ir visados.

 

Vytautas Kuzmickas, istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close