Socialinių būstų nuomininkų įsiskolinimai – galvos skausmas savivaldybei

Įsiskolinę, nemokūs – tokių socialiniuose būstuose įsikūrusių nuomininkų Prienų rajono savivaldybėje ne viena dešimtis. Iš daugiau nei 300 nepasiturintiems asmenims nuomojamų socialinių būstų – per 200 Prienų mieste. Piktybiškų skolininkų nėra daug – šiuo metu 58, o tai sudaro arti 30 procentų visų Savivaldybės nuomojamų socialinių būstų gyventojų.

Nepaisant to, šių skolininkų padėtis žymiai geresnė nei kitų asmenų ar šeimų, kurie laukia eilėje socialinių būstų – jų niekas į gatvę nemeta, nes nesumokėtos skolos dar nėra pagrindas iš jų atimti teisę toliau gyventi socialiniame būste. Socialinis būstas dažnai tampa ilgalaikiais namais, mat teisinė sistema palanki net ir mažai mokiems gyventojams.

Daugelis socialinio būsto nuomininkų naudojasi įvairiomis lengvatomis, būsto nuoma jiems kainuoja nebrangiai, bet skolininkų vis tiek atsiranda. Jie keletą kartų per metus būna kviečiami į Prienų seniūniją, kur įsiskolinimus nagrinėja Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių butų nuomininkų įsiskolinimams įvertinti komisija.

Šiais metais komisija jau keletą kartų kvietė Prienų miesto socialinio būsto nuomininkus. Kovo 19-20 dienomis buvo pakviesta 50 žmonių, iš kurių atvyko 27. Antrą kartą komisija posėdžiavo rugpjūčio mėnesį. Tądien į pokalbį buvo kviesti 29 žmonės. Pasak komisijos pirmininko Prienų seniūno Algimanto Matulevičiaus, iš visų į komisijos posėdžius kviečiamų skolininkų 75 proc. būna tie patys asmenys. Įsiskolinimus mažinti labai sunku, nes vietoje atsiskaičiusiųjų atsiranda daugiau nenorinčiųjų ar neišgalinčiųjų mokėti. Seniūnijose situacija panaši, tačiau įsiskolinimo sumos mažesnės, mat dauguma būstų be patogumų.

 

Skolos vien už būstų nuomą – beveik 52 tūkstančių litų

Nemalonus skolų šleifas mėnesį, kelis ar keletą ir daugiau metų velkasi paskui 58 socialinio būsto nuomininkus Prienų mieste. Jų įsiskolinimai UAB „Prienų butų ūkis“ rugpjūčio 31 dieną sudarė beveik 52 tūkstančius litų. O kur dar įsiskolinimai šilumos, elektros, vandens tiekėjams?

Pastarąjį kartą į spalio viduryje vykusį komisijos posėdį atvyko 15 skolininkų iš 29 kviestų, įsiskolinusių tik už būsto nuomą Prienų butų ūkiui. Pasak komisijos pirmininko, kiekvieną kartą iš kviestųjų skolininkų atvyksta maždaug pusė, kiti suranda įvairių priežasčių ir pasiteisinimų, nors dėl to atsakomybės našta ir skolos nesumažėja. Anot seniūno, paprastai tokiuose komisijos posėdžiuose skolininkai įspėjami, tariamasi sudaryti skolų grąžinimo grafikus, tačiau vengiantieji svarstymo, ypač dirbantieji, jaunos, tvarkingai atrodančios moterys, matyt, jaučia gėdą, neturi kuo pasiteisinti. Antai prieš paskutinį svarstymą seniūnijoje keletas nuomininkų telefonu pranešė negalintys atvykti dėl tam tikrų susiklosčiusių aplinkybių: viena moteris teigė susitarusi tuo laiku dėl darbo pokalbio, kita paaiškino turėjusi išvykti, trečia sakė tik ką sumokėjusi skolą. Negalima vienareikšmiškai teigti, kad žmonės piktybiškai vengia akistatos su komisija, bet nors „išradingi“ skolininkai visada suranda, ką pasakyti, jų išsisukinėjimai gerai žinomi. Kol kas didžiausių skolininkų pavardės neskelbiamos, tačiau piktybiškai vengiantys atsiskaityti už socialinio būsto nuomą ir komunalines paslaugas ateityje bus viešinami.

 

Pažada dalį skolos sumokėti vos ne tą pačią dieną

Iš UAB „Prienų butų ūkis“ komisijai pateikto skolininkų sąrašo matyti, kad daugiausia nuomininkų, skolingų administratoriui už būsto nuomą nuo tūkstančio iki daugiau nei keturių tūkstančių litų, gyvena Birštono g. 28, 34a, Dariaus ir Girėno g. 9, J. Janonio g. 7, Stadiono g. 6, 18, Statybininkų g. 11, Vytenio g. 14, Birutės g. 4 namuose suteiktuose socialiniuose būstuose. Nuo šimto iki tūkstančio litų Butų ūkiui skolingi J. Basanavičiaus g. 8, 15, J. Brundzos g. 13, Birštono g. 28, 32, Dariaus ir Girėno g. 9, 10, J. Janonio g. 3, 4, 7, Kęstučio g. 61, 73, F. Martišiaus g. 25, Stadiono g. 4, Stadiono g. 18, Statybininkų g. 19, Vytauto g. 4a, 23, Vytauto g. 55, M. Valančiaus g. 5, Vytenio g. 14, Birutės g. 4 namuose suteiktų socialinių būstų nuomininkai. Tenka pripažinti, kad kai kur socialiniai būstai be patogumų, apleisti. Kai kuriuose negyvenama, bent jau žiemą, nes šalta, o skolos metai iš metų kaupiasi.

Atvykę į komisijos posėdį pasiaiškinti, dėl kokių priežasčių negali ar vengia sumokėti Butų ūkiui už būsto nuomą, beveik visi skolininkai pasakojo, jog skolos susidarė dėl sunkios finansinės padėties. Vieni skundėsi neseniai išgyvenę mediniame name kilusį gaisrą, kiti teigė neturintys arba neseniai netekę darbo arba ką tik susiradę ir jau pradėję mažinti įsiskolinimus.

Jaunos moterys dažniausiai kalbėjo vienos auginančios mažamečius vaikus ir iš buvusių sutuoktinių negaunančios finansinės paramos. Žadėjo, vos tik gavusios socialinę paramą už vaikus, dalį įsiskolinimo sumokėti.

Galima suprasti, kad jaunai moteriai, turinčiai keletą vaikų, nelengva išgyventi vienai tik iš socialinių išmokų. Tačiau kai tos moters veide – asocialaus gyvenimo įspaudai, sunku ir pateisinti.

Buvo ir pasipiktinusių, kad kviečiami į posėdį dėl tokių „mažų“ (kelių šimtų litų) įsiskolinimų, ir, rodos, nuoširdžiai apgailestavusių bei prašiusių duoti nors kokio darbo. 65 metų vyriškis, Butų ūkiui skolingas 2700 litų, pasakojo, kad skola buvo tik 700 litų, kai bute vietoje jo apsigyveno dukra, kuri esą toliau ir nemokėjo. Pasirodo, dukra buvo dalį tėvo skolos sumokėjusi ir vėliau mokėjo už jai teikiamas komunalines paslaugas, o tėvo įsiskolinimas už buto nuomą ilgą laiką kaupėsi. Vyras guodėsi daug metų dirbęs Rusijoje, bet neturintis darbo stažą įrodančių dokumentų ir dabar gaunantis tik varganą 180 litų pensiją, iš kurios neišgyvenantis. Visgi Prienai – mažas miestas, kuriame visi vieni kitus pažįsta. Pasirodo, šis gyventojas jau daug metų sugrįžęs iš Rusijos, bet dirbti tingėjo. Matyt, nematė prasmės, kai mokama socialinė pašalpa. Jeigu skola nemažės, jam žadama nemokėti ir socialinės pašalpos.

 

Surasti skolininkus sunku, iškeldinti – dar sunkiau

Finansiniai rūpesčiai dėl socialinių būstų slegia ne tik savivaldybę. Vargo turi ir šilumos, elektros, vandens tiekėjai, besibylinėjantys su skolininkais teismuose. Pavyzdžiui, vieno prieniečio, gyvenančio Stadiono g. 18 name, įsiskolinimas už būsto nuomą su šildymo skolomis siekia per 20 tūkstančių litų. Iškeldinti jo neįmanoma, nes tame bute registruotas nepilnametis vaikas. Iškeldinti būna sunku, jeigu būsto nuomininkai yra išvykę į užsienį ar atlieka bausmę įkalinimo įstaigose. Realiai iškeldinti iš buto skolininkus galima tik tada, kai vaikams sukanka pilnametystė.

Visi Prienų seniūnijoje pabuvoję savivaldybės socialinio būsto nuomininkai buvo raginami mokėti po truputį: sumokėti einamąjį mokestį ir kažkokią dalį skolos. Dauguma pažadėjo tą pačią ar kitą dieną sudaryti sutartį su UAB „Prienų butų ūkis“ dėl įsiskolinimo mažinimo, o sutarties kopiją pristatyti į seniūniją. Atsisveikindami komisijos nariai kiekvienam – jau ne pirmą kartą – palinkėjo, kad nereikėtų daugiau lankytis komisijos posėdžiuose.

Praėjusį kartą po posėdžio susimokėjo iš karto keturi nuomininkai, todėl jiems šįkart nereikėjo raudonuoti prieš komisiją, tačiau bendra įsiskolinimų suma beveik nepasikeitė. Socialinio būsto skolininkai suka užburtą ratą: vieni susimoka, likviduoja skolas, o jų vietoje atsiranda naujų skolininkų.

Tiek komunalinių paslaugų tiekėjams, tiek savivaldybei, tiek ir komisijai sunkiausia su tais nuomininkais, kurie įsiskolinimus „išaugina“ arba atlikdami bausmę įkalinimo įstaigose, arba ilgam laikui išvykdami į užsienį, palikdami būstus tuščius. Pasak komisijos pirmininko A. Matulevičiaus, buto neatsisako, o pasiekti skolininkus ir įteikti pranešimą apie skolą nėra galimybės – registruoti pranešimai sugrįžta atgal. Iškeldinti tokius skolininkus įmanoma tik teismo keliu, tačiau tokių atvejų, sako, dar nebuvo. Ypač sudėtinga, jeigu yra nepilnamečių vaikų. Bet yra ir tokių, kurie supranta, kad būsto su patogumais nepajėgs išlaikyti, o skolos augs, todėl būsto atsisako ir persikelia į socialinius būstus be patogumų.

Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close