Vėsūs ir lietingi orai vertė nerimauti šalies žemdirbius. Po lietingo birželio liepos pradžia taip pat nedžiugino gerais orais. Ūkininkai vartė ilgalaikes orų prognozes, spėliodami, ar bent javapjūtei sulauks šiltų ir saulėtų dienų, atrodo, kad jų lūkesčiams lemta išsipildyti – šią savaitę į laukus kombainus išvairavo jau daugelis žemdirbių. Ištaikę gražesnę dieną praeitoje savaitėje Birštono savivaldybės ūkininkai tik pabandė dirbti, o šios savaitės pradžioje darbai parsidėjo pilnu tempu.

Vienas stambiausių savivaldybės ūkininkų Jonas Gradeckas į laukus neskubėjo, laukdamas geresnio oro. Šį antradienį kombainą išbandė žieminių rapsų lauke, o trečiadienį jau dirbo pilnu tempu. „Pirmąją dieną dar buvo didelis grūdų drėgnumas – apie 13 proc., o dabar jau tik 8–9 proc., todėl beveik nereikės džiovinti. Parduoti grūdus vežu tik atitinkančius drėgnumo ir švarumo standartus“, – sakė ūkininkas.

Per500 hapasėlių turintis ūkininkas apie penktadalį ploto paskyrė žieminiams ir vasariniams rapsams, kurie pastaraisiais metais yra populiari kultūra, pasižyminti neblogu derlingumu ir gera supirkimo kaina. Pasak J. Gradecko, žieminių rapsų plotai vizualiai atrodo neblogai, o koks bus derlius, bus galima pasakyti tik tada, kai bus išvežti parduoti. Patyręs žemdirbys atsargiai vertina vasarinius miežius ir kviečius bei bręstančius žieminius kviečius, kurių plotai didžiausi. Pasak jo, derlius užaugs didelis, tačiau gali atsitikti ir taip, kad nebus galima jo nuimti. Dabar yra daugiau ar mažiau išgulę apie8 ha, bet niekas negarantuoja, kad neužklups kokios gamtos negandos. Ūkininkaujant daug įtakos turi ir gamtinės sąlygos.

Dar pora dienų ir du kombainai nupjaus žieminių rapsų plotus, o vėliau imsis žieminių kviečių. Pasak J. Gradecko, pirmiausia reikės apžiūrėti pasėlius ir nuspręsti, kuriuos reikia kulti pirmiausia. Juk kuo ilgiau žalias javas, tuo didesnis derlius, kuo greitesnis kūlimas, tuo mažesnis derlius, tačiau ir suvėlinti negalima.

Šiemet vasara buvo lietinga, pasėlius puolė ligos, reikėjo net kelis kartus apdoroti fungicidais. Praėjusiais metais J. Gradeckas grūdinių kultūrų derlių nuėmė per 15 dienų. Jeigu leis gamtinės sąlygos, per panašų terminą sutvarkys ir šiemet. Dabar svarbu rytais nukritus rasai įvažiuoti į laukus su kombainais. Netrukus grįžta automobiliai su grūdais, kurie sandėlyje valomi ir džiovinami ir tik standartus atitinkantys javai keliauja pas supirkėjus.

Tik pradėjęs ūkininkauti J. Gradeckas domėjosi naujomis technologijomis ir perspektyvia bei modernia technika. Ją įsigyti padėjo dalyvavimas įvairiose KPP priemonėse, todėl dabar technikos stygiumi nesiskundžia.

Žieminių rapsų derlių nuima ir kitas Birštono savivaldybės ūkininkas Alvydas Radvila, į laukus šios savaitės pabaigoje kombainą išvairuoti žada ir Vytautas Leckas.

Taigi, liepos 26 dieną, per Onines, jau bus šviežio derliaus pyrago. Tik kad dangus giedrą žadėtų…

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close