Nesibaigiančios šiukšlių problemos

Nors jau kelinti metai rajono gyventojai moka už buitinių atliekų surinkimą ir išvežimą, vis atsiranda naujų priežasčių žmonių nepasitenkinimui. Aišku, kad ši rinkliavos sistema nėra gera, kadangi gyventojai nežino, už ką ir kiek moka. Dar neišspręsta dilema, kas šiukšlina – žmogus ar pastatas? Gal ir šią rinkliavos prievolę reikėtų įvardinti kitaip, kad gyventojai suprastų, už ką reikia atiduoti savo kuklių pajamų dalį. Juk mokėti už paslaugas, kurios nesuteikiamos, kažkaip nesinori.

Aiškintis žmonės bando įvairiais būdais. Vieni rašo raštus Savivaldybės specialistams, rengia susirinkimus, kviečiasi atsakingus ARATC‘o atstovus.

Klausimų gyventojams kyla ir dėl to, kad mišrios buitinės atliekos vasaros metu buvo vežamos du kartus per mėnesį, o rūšiuotos – vieną kartą. Šaltuoju metų laiku (spalio – balandžio mėnesiais) nerūšiuotos buitinės atliekos ir rūšiuotos (mėlyni konteineriai) išvežamos vieną kartą per mėnesį.

Į visuomeninį judėjimą „Už socialinį teisingumą“ kreipėsi Prienų rajono gyventojai. Jie teigė, kad kai kurių seniūnijų teritorijose prie konteinerių su nerūšiuotomis mišriomis atliekomis išvežimo dieną rado pranešimus su naujais atliekų išvežimo grafikais. Jų teigimu, mokestis už atliekų surinkimą yra didelis. Be to, visi individualių namų savininkai yra gavę ir mėlynos spalvos konteinerius, skirtus stiklui, plastikui, popieriui. Gyventojai šias atliekas turi rūšiuoti, už šį darbą niekas nemoka, o mokestis už atliekų išvežimą nesumažėjo. Dabar informuojama, kad buitinės atliekos bus vežamos tik vieną kartą, o ne du. Kodėl taip yra?

Norėdama žmonėms pagelbėti, visuomeninio judėjimo vadovė Vilija Janulevičienė kreipėsi į UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro specialistus. Į V. Janulevičienės paklausimą atsakė ARATC‘o vyr. specialistė paslaugoms Agnė Dagilytė.

,,Prienų rajono savivaldybėje, kaip ir kitose Alytaus regiono savivaldybėse (išskyrus Druskininkų sav.), mišrios komunalinės atliekos šaltuoju metų laiku (spalio – balandžio mėn.) bus renkamos 1 kartą per mėnesį, kitais mėnesiais – du kartus.  Mišrių komunalinių atliekų surinkimo dažnumas  Prienų rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse nenumatytas. Tai yra numatyta mišrių komunalinių atliekų surinkimo sutartyje, 2008-09-03 sudarytoje tarp Prienų rajono savivaldybės administracijos, UAB „Ekonovus“ ir UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“. Šioje sutartyje yra punktas, kad atliekų surinkimo dažnumas gali būti keičiamas. Prienų rajono savivaldybės administracija apie tai informuota, gyventojai taip pat informuojami, jiems dalinami nauji grafikai, kurie bus paskelbti ir vietinėje spaudoje.
Visame Alytaus regione mišrių komunalinių atliekų surinkimo dažnumą buvo numatyta pakeisti dėl to, kad gyventojams išdalinti individualūs pakuočių atliekų konteineriai, dėl to sumažėjo atliekų mišrių komunalinių atliekų konteineriuose. 2014 m. planuojama išdalinti ir individualius stiklo pakuotės konteinerius.
Rinkliavos atliekų turėtojams dėl šio pasikeitimo nenumatyta keisti.
Rinkliava – tai Prienų rajono savivaldybės tarybos sprendimu už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir jų tvarkymą nustatyta privaloma įmoka, galiojanti savivaldybės teritorijoje, kurią kiekvienas komunalinių atliekų turėtojas, valdantis, naudojantis, disponuojantis nekilnojamuoju turtu (išskyrus žemės sklypus) Savivaldybės teritorijoje, privalo sumokėti Rinkliavos nuostatuose nustatyta tvarka.
Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo 2 straipsnio 1 dalis valstybės rinkliavą apibrėžia kaip privalomą įmoką už valstybės ir vietos savivaldos institucijų, įstaigų, tarnybų ar organizacijų (toliau – institucijos), išskyrus teismus, teikiamas paslaugas, o 2 straipsnio 3 dalis apibrėžia vietinę rinkliavą: „Vietinė rinkliava – tai Savivaldybės tarybos sprendimu nustatyta privaloma įmoka, galiojanti tos savivaldybės teritorijoje“. Vietinės rinkliavos samprata (skirtingai nuo valstybės rinkliavos) nėra kaip nors siejama su atlygiu už teikiamas paslaugas. Vietinė rinkliava yra Savivaldybės tarybos nustatyta įmoka už teisę atlikti tam tikrus veiksmus, verstis tam tikra veikla, kurie konkrečiai nurodyti Lietuvos Respublikos Rinkliavų įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje, t. y. esminis vietinės rinkliavos elementas – įmokos už Savivaldybės tarybos suteikiamą teisę, apibrėžtą Rinkliavų įstatymo 11 str. 1 d., o ne įmokos už teikiamas paslaugas nustatymas (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo2005 m. spalio 18 d. nutartis administracinėje byloje Nr. A11-1574/2005). Taigi vietinės rinkliavos yra privalomi mokėjimai į savivaldybės biudžetą (Rinkliavų įstatymo 16 str. 2 d.). Rinkliavas ir jų dydį, rinkliavų lengvatas ir rinkliavų grąžinimo atvejus nustato Savivaldybės taryba, tvirtindama vietinės rinkliavos nuostatus (Rinkliavų įstatymo 12, 13 str.)“.

Taigi turėtų būti aišku, kad nuo tokių rinkliavų išsisukti niekam nepavyks, patenkinti mes tuo ar prieštaraujame. Kaip sakoma, prieš vėją nepapūsi.

Tad ką daryti, kad bent ateityje mokesčiai ar vadinamos rinkliavos nedidėtų? Apie tai kalbamės su Prienų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyr. specialiste Ilona Ramanauskiene.

Prienų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir ekonominės plėtros vyriausioji specialistė Ilona Ramanauskienė pateikė informaciją, kad į mėlynuosius konteinerius, kuriuos turi individualių namų gyventojai, reikia dėti pakuočių atliekas ir antrines žaliavas – popierių, plastiką, metalo atliekas bei makulatūrą. Į juos negalima mesti stiklo atliekų: jas reikia mesti į specialiai stiklo atliekoms skirtus konteinerius (varpus), vežti į stambiųjų atliekų aikšteles, o apmokestinamą stiklo tarą grąžinti į jos pardavimo vietas.

Specialistė pastebėjo, kad kaip ir anksčiau, buitinės atliekos bus išvežamos du kartus: vieną kartą mišrių, kitą kartą – rūšiuotų pakuočių konteineris. Vasarą buvo vežama net 3 kartus: du kartus mišrios ir vieną kartą mėlynasis konteineris.

Taigi žmonėms turėtų būti aišku, kad reikia atliekas rūšiuoti. Už tai niekas nemoka ir,  ko gero, nemokės. Paruošti ir išvalyti pakuotes nuo produktų likučių irgi reikia, to reikalauja taisyklės.

Teko girdėti, kad netolimoje ateityje numatoma pakeisti šią rinkliavą, įvedant pastovią ir kintamą dalis. Pagal pirmąją, kažkokį nurodytą mokestį turės mokėti visi, kas turi nekilnojamąjį turtą, o kita dalis bus už buitinių atliekų surinkimą ir išvežimą. Bet tai dar tik svarstoma.

Panašių problemų yra visame Alytaus regione. Taip pat ir dėl stambiagabaričių atliekų, buitinių prietaisų ir kt. Nors Birštonas laikomas pavyzdingu ir švariu kurortu, ne visi žmonės suvokia, kaip reikia tvarkyti įvairias atliekas. Už ne vietoje išmestas sofas-lovas, šiferio lakštus, akys badomos Savivaldybės vadovams ir specialistams. Tai išmetę Birštono gyventojai nepagalvoja, kokią nuomonę apie juos susidaro kurorte apsilankę žmonės. Prie Pušyno gatvės pradžioje stovinčių konteinerių gali ne tik apsirengti, apsiauti, bet ir išsimiegoti. Kas iš to, kad paskelbta, jog stambiosios atliekos surenkamos paskutinį mėnesio trečiadienį ir atgabenti reikia prieš 2-3 dienas.

Nesibaigia kalbos apie buitines atliekas ir jų išvežimą. Vis yra nepatenkintų, galvojančių, kad moka per daug arba už negautas paslaugas. Aišku, reikia prašyti lengvatų, kam jos priklauso, o Savivaldybės taryba ir Alytaus ARATC‘o turi pasirašyti pakankamai aiškias sutartis, kur būtų nurodyta, už ką ir kiek reikia mokėti.

Stasė Asipavičienė

1 thought on “Nesibaigiančios šiukšlių problemos

Comments are closed.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close