Prienų r. savivaldybė Lietuvos savivaldybių indekse pasirodė geriau nei pernai

Prienų rajono savivaldybė, surinkusi 42,4 balus iš 100, Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 44 vietą iš 53 rajonų savivaldybių. Geresnį savivaldybės įvertinimą nulėmė aukštesni balai švietimo, biudžeto bei administracijos srityse. Iš 7-ių miestų savivaldybių geriausia skelbiamas Klaipėdos miestas, surinkęs 67,3 balo iš 100 galimų. Iš 53-ių ne miestų savivaldybių pirmoje vietoje – Kauno rajono savivaldybė (68,4).

 Tai parodė kasmet Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skelbiamas Lietuvos savivaldybių indeksas. Tyrimas vertina, kiek savivaldybėse yra užtikrinama žmonių laisvė rinktis paslaugas ir jų tiekėją bei patiems imtis veiklos. Taip pat – kaip efektyviai panaudojami iš mokesčių surinkti pinigai.

„Pasikeitus metodologijai švietimo srityje, naujai įtraukti rodikliai gavo vidutinius įvertinimus, tačiau geresni mokinių valstybinių egzaminų rezultatai leido pasiekti geresnį įvertinimą šioje srityje. Aukštesnis įvertinimas biudžeto srityje pasiektas dėl padidėjusios atvirų viešųjų konkursų dalies visuose viešuosiuose pirkimuose (išskyrus mažos vertės), pastarieji sudarė 100 proc. Mažesnis pradėtų ginčų skaičius bei žemiau vidurkio esantis savivaldybės darbuotojų skaičius vienam gyventojui, teigiamai paveikė administracijos srities įvertinimą.“ – vardina LLRI ekspertas, Lietuvos savivaldybių indekso vadovas Laurynas Rekašius.

Siekdama dar labiau pagerinti savo pozicijas Prienų r. savivaldybė turėtų atsižvelgti į neigiamus pokyčius turto valdymo, sveikatos bei socialinės rūpybos srityse. Mažėjantis privačiai dirbančių gydytojų skaičius bei dalis nepelningai dirbančių gydymo įstaigų lėmė prastesnius sveikatos srities įvertinimus. Augantis nenaudojamų pastatų plotas bei ženklus savivaldybei priklausiančių biudžetinių ir viešųjų įstaigų skaičius taip pat prisidėjo prie neigiamo turto valdymo srities įvertinimo. Socialinės rūpybos srityje žemesnis įvertinimas nulemtas pakitusios metodologijos. Naujasis, prastesnį nei vidutinis įvertinimą gavęs rodiklis – socialinių paslaugų teikimas įtraukiant nevyriausybines organizacijas.

Birštono rajono savivaldybė, surinkusi 44,7 balo iš 100, Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 37 vietą iš 53 rajonų savivaldybių. Tai prasčiausias savivaldybės iki šiol indekse pasiektas įvertinimas balais, kurį nulėmė daug prastesni įvertinimai komunalinio ūkio, švietimo, socialinės rūpybos bei turto valdymo srityse.

Lietuvos savivaldybių indekso vadovas LLRI ekspertas Laurynas Rekašius teigia, kad „būtent skolos daugeliui savivaldybių trukdo pakilti reitinge aukščiau, auganti skola rodo, kad savivaldybės dar neišmoko gyventi pagal išgales“.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto informacija

Indekse     teigiamai

vertinama     savivaldybė, kuri:

  •     Taupo     mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja     biudžeto lėšas.
  •     Savo     veikla neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas     teikiančių įmonių ar įstaigų.
  •     Mažina     mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui.
  •     Efektyviai     valdo turimą turtą ir privatizuoja tą turtą, kuris nėra būtinas     pagrindinėms funkcijoms vykdyti.
  •     Atsisako     nebūtinų, nepirminių savo funkcijų.
  •     Savo     funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių.
  •     Mažina     administracinę ir biurokratinę naštą.

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close