Spalio 10 d. iki vėlyvo vakaro lankytojams buvo atviros Prienų rajono savivaldybės durys. Numatytų renovuoti daugiabučių namų gyventojus į susitikimą ir viešą investicinio plano svarstymą pakvietė renovacijos administratorius UAB „Prienų butų ūkis“.

Per Lietuvą jau keleri metai keliaujantis renovacijos bumas užsuko ir į Prienus. Prienuose jau yra keletas renovuotų namų, tačiau jie buvo renovuoti gyventojų iniciatyva. Dabar daugiabučiai renovacijai ruošiami Aplinkos ministerijos iniciatyva. Pasak UAB „Prienų butų ūkis“ direktoriaus Algio Valatkos, šiuo metu pateiktas raginimas renovuoti bent 1-2 daugiabučius per metus. Prastėjant pastatų ekonominei būklei greitu laiku gali būti pasiūdyta renovuoti ir daugiau. Prienų mieste šiuo metu energetinio efektyvumo didinimo programoje dalyvauja 13 daugiabučių namų, rajone – 3, Birštono savivaldybėje – 16. Pagal šią programą buvo parengti preliminarūs paskaičiavimai atsižvelgiant į kiekvieno daugiabučio būklę. O spalio pradžioje visų butų savininkai gavo preliminarius investicinio plano paskaičiavimus. Šie planai visada sukelia daug diskusijų. Žmonės, tikėdami renovacijos nauda ir būtinumu, nelengvai susitaiko su tam reikalingų lėšų kiekiu. Nors yra numatyta kompensacijų, nulinių palūkanų sistema, tačiau jaunoms, darbingoms šeimoms, auginančioms vaikus, bet kokios didesnės išlaidos yra susijusios su šeimos gerovės pablogėjimu. Kuomet renovacija neišvengiama, tenka pasirūpinti, kad ji kuo pigiau atsieitų.

Į viešą plano svarstymą susirinkę Stadiono g. 8 namo gyventojai bandė išsiaiškinti, kaip būtų galima sumažinti renovacijai reikalingas išlaidas. Atlikus preliminarius skaičiavimus, paaiškėjo, kad šiame name turintiems 50 kv. m butą renovacija atsieis apie 27 tūkst. Lt (neskaičiuojant kompensacijų ir paramos). Suma, už kurią galima būtų nusipirkti ir naują butą, sukėlė diskusijas, daugiausia dėl šildymo sistemos po renovacijos. Žmonės norėtų investuoti į savo būstą, tačiau tik su garantijomis, kad išlaidos žiemą sumažės ypač ženkliai. Tačiau atsakymo, kaip sutaupyti, gyventojai ir negavo.

Ant A. Valatkos pečių kritusi renovacija yra ypač prieštaringai vertinama. Visiems suprantama, kad pastatų būklė prastėja, tačiau ne visi nori išleisti daug lėšų. Ne visi pasitiki šiuolaikinės renovacijos kokybe. Žiniasklaidoje jau ne kartą yra nuskambėję renovuotų pastatų gyventojų skundai dėl nekokybiškai atliktų darbų, dėl nekokybiškų statybinių medžiagų panaudojimo. Yra besiskundžiančių, kad po renovacijos mokesčiai nepakito. Neretai pasitaiko atvejų, kai gyventojai, siekdami išvengti renovacijos išlaidų padengimui reikalingos paskolos, savo butus renovuojamame name parduoda ir išsikrausto kitur. Dažnai pasitaiko ir nesutarimų dėl asmenų, kuriems taikomos įvairios nuolaidos renovacijos išlaidoms, bei asmenų, kurie sunkiai dirbdami privalo sumokėti visą išlaidų sumą.

Susirinkime išsiskyrė UAB „Prienų butų ūkis“ ir gyventojų nuomonė ir dėl šildymo atsijungimo. Nors A. Valatka tvirtino, kad butui atsijungus nuo bendro centrinio šildymo išlaidos padidėja, čia pat esantys gyventojai tvirtino, kad išlaidos ypač sumažėja. Ginčų kilo ir dėl šilumos ūkio pertvarkymo, abejų pusių pateikiama informacija ir turimos žinios buvo skirtingos. Tiesą pasakius, nustebino ir abejų pusių žinios dėl Stadiono g. 8 name pakeistų senų medinių langų į naujus plastikinius. Paaiškėjo, kad renovacijos administratorius yra suskaičiavęs daugiau butų su nepakeistais langais, negu jų iš tikrųjų yra. Kai kurie gyventojai plastikinius langus pasikeitę jau treji metai. Panašu, kad ne visi specialistai atliko namų darbus. Piktinosi ir turintieji išorines televizijos antenas. Prieš mėnesį A. Valatka teigė, kad antenos renovacijos metu bus perkeltos ant stogo ir gyventojai nepatirs jokių nepatogumų, o šįkart tvirtai pareiškė, kad visos antenos bus pašalintos, nes leidimų niekas joms neišdavė. Toks pats sprendimas laukia ir kabelinės televizijos tinklo.

Viešas svarstymas baigėsi taikiai priėmus sprendimą kitą kartą balsuoti už vieną iš dviejų galimų renovacijos būdų, tačiau žiūrint į daugumą galvas nuleidusių gyventojų buvo aišku, kad jiems renovacija nepasidarė nei aiškesnė, nei patrauklesnė. Sprendžiant iš to, kad į susirinkimą atėjo tik apie 20 gyventojų iš 60 butų namo,  panašu, kad namas renovuotas bus negreit, nors UAB „Prienų butų ūkis“ direktorius renovaciją tikisi pradėti pavasarį.

Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close