Pasaulinis aukso medalis – UAB „Wilarai“

Rugsėjo 29 – spalio 5 dienomis Kijevo mieste (Ukraina) vykusiame pasauliniame Tarptautinės bitininkų asociacijų federacijos „Apimondia“ kongrese įmonė iš Lietuvos UAB „Wilara“ įvertinta Pasauliniu bitininkystės apdovanojimu – aukso medaliu įrangos kategorijoje. Apdovanojimas pelnytas už unikalų įrenginį – stalinę bičių duonelės kūlimo mašiną.

 

Savo gaminius pristatė pirmą kartą

1897 m. įkurta Tarptautinė bitininkų asociacijų federacija „Apimondia“ pasaulinius bitininkystės kongresus organizuoja kas dvejus metus vis kitoje pasaulio valstybėje. Kongresų metu vyksta mokslinės konferencijos, kalbama apie bitininkystės problemas ir ieškoma jų sprendimo būtų, pristatomos naujovės, vyksta degustacijos.

Kijeve vykęs pasaulinis bitininkystės kongresas jau penktasis, kuriame dalyvavo dvidešimt metų UAB „Wilara“ vadovaujantis bitininkas ir inžinierius G. Olsevičius, ir pirmasis, kuriame savo ekspoziciją bei bitininkystės reikmenų techniką konkursui pateikė Lietuvos atstovai.

G. Olsevičius prisiminė, kai vos ketvirtus metus žengdamas bitininkystės verslo keliu 1997 m. pirmą kartą dalyvavo „Apimondios“ organizuotame kongrese Antverpene (Belgijoje) kaip stebėtojas. Tuomet jautėsi lyg kosminių aparatų parodoje. Nors viskas atrodė taip tolima ir nepasiekiama, akys klaidžiojo po modernias ekspozicijas, jau tada atklydo mintis kada nors įsilieti į bitininkų bendriją kaip lygiaverčiam partneriui. O po kongreso Prancūzijoje, vykusio prieš ketverius metus, nepaliko mintis dalyvauti su įmonės ekspozicija ir galbūt parvežti pasaulinį medalį į Lietuvą. Vos po ketverių metų svajonė išsipildė ir buvo vainikuota auksu.

 

Sustiprinti kontaktai, užmegzti nauji ryšiai

„Patirtis labai pozityvi. Jau pats dalyvavimas parodoje su savo stendu leidžia tapti bitininkystės elito dalimi. Reikia turėti, ką parodyti, turėti potencialą, kuris padėtų pelnyti pripažinimą. Pajutau didesnį kolegų dėmesį, susidomėjimą tuo, ką mes darome. Vokiečiai, italai, rumunai, indai, kurie ir man yra dideli autoritetai, nes gamina išskirtinę bitininkystės techniką, pradėjo žiūrėti į mus kaip į labai rimtą partnerį“, – įspūdžiais grįžęs iš kongreso pasidalino G. Olsevičius.

Šiemet suvažiavime savo ekspozicijas pristatė beveik 200 įmonių iš 45 pasaulio valstybių. Prieniečiai ekspozicijoje pristatė dvi bičių duonelės kūlimo mašinas (stalinę ir pramoninę) ir bičių duonos bei žiedadulkių džiovyklas. Mažasis įmonės „Wilara“ pagrandukas – trečius metus gaminama stalinė bičių duonelės kūlimo mašina – sulaukė didžiausio įvertinimo inventoriaus konkurse ir tarp 40 šioje kategorijoje pateiktų eksponatų pelnė aukso medalį (bronzos medalis nukeliavo į Korėją, o sidabras – į Rusiją). Apie pelnytai suteiktą aukščiausią įvertinimą liudija ir tai, kad po apdovanojimų komisijos narys turkas pasveikino Lietuvos atstovą, pridurdamas, jog visi komisijos nariai šiam gaminiui davė aukščiausią balą.

 

Viskas, kas genialu, yra paprasta

Taip galima būtų pasakyti apie G. Olsevičiaus išradimą, kurio atsiradimo priešistorė labai specifinė. Bičių duonelė žinoma kaip augalų žiedadulkės, bičių surinktos, fermentuotos ir supresuotos į korio akeles. Joje gausu vitaminų, mikroelementų ir mineralinių medžiagų. Visgi didžiojoje pasaulio dalyje produktas nepopuliarus, nes nėra žinoma, kaip ją išimti iš korio akutės ir atskirti nuo vaško. Taikant kūlimo technologiją, koriai su bičių duonele yra užšaldomi ir specialia įranga sutrupinami, kartu atskiriant nepažeistas bičių duonelės granules nuo vaško.

Viena pagrindinių bitininkystės reikmenų gamintojų ir prekiautojų Lietuvoje ir Latvijoje, turinti didžiausią Baltijos šalyse prekių bitininkams pasiūlą įmonė „Wilara“ kulia bičių duoną jau keliolika metų, beveik prieš dešimtmetį pradėjo gaminti didžiąsias pramonines kūlimo mašinas, tačiau daugumai bitininkų mėgėjų 6000 Lt kainuojantis įrenginys neįperkamas. Inžinieriui, konstruktoriui, ne vieno ankstesnio išradimo autoriui G. Olsevičiui seniai kirbėjo mintis apie paprastesnį variantą. Prieš dvejus metus, pamatęs parodoje Latvijoje mažesnę ir paprastesnę bičių duonelės kūlimo mašiną neprofesionalams, kainavusią 1700 Lt, jis sumanė sukonstruoti paprastą ir kiekvienam bitininkui įperkamą įrenginį. Šį uždavinį palengvino buitinės aplinkybės – paprasta, bet geniali mintis šovė žmonai Danutei gaminant bulvių plokštainį. Bulvių tarkavimo mašina pasirodė tinkamiausias įrenginys, kurį perdirbus – kai ką nupjovus, kai ką pridėjus – išėjo paprasta, funkcionali stalinė bičių duonelės kūlimo mašina. Jos korpusus įmonė perka iš Mažeikių įmonės, o specialias detales gaminasi patys. „Atrodo, nieko čia sudėtingo“, – sako G. Olsevičius, demonstruodamas savo įmonės „pagranduką“, dėl savo paprastumo pavadintą „Spragilu“.

 

Dabar svarbiausia – išlaikyti bitininkystės elito dėmesį

Per visą Lietuvą yra gal keliolika bitininkų, kuliančių bičių duoną, todėl čia kūlimo įrenginio poreikis nėra labai didelis (įmonė per metus pardavė 14 gaminių). Tačiau pasaulyje kito tokio įrenginio nėra. „Šiandien aišku, kad šio gaminio pasauliui reikia“, – „Spragilo“ populiarumu džiaugėsi UAB „Wilara“ direktorius G. Olsevičius, patikslindamas, jog kongreso metu buvo gauta daugiau nei 100 užsakymų iš įvairių Europos šalių. Toliausiai auksinį medalį pelniusi bičių duonelės kūlimo mašina keliaus į Čilę, JAV, Korėją.

Per dvidešimt gyvavimo metų UAB „Wilara“ nuo mažos įmonės ir kelių, draugo ir partnerio įmonėje paties pasigamintų avilių išaugo iki pripažintos, sėkmingai dirbančios ir sparčiai besivystančios bendrovės, žinomos Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Ji apdovanota sertifikatu „Stipriausi Lietuvoje 2011“. Įmonė siekia ugdyti bitininkavimo kultūrą, skleisti Lietuvoje pasaulines bitininkystės naujoves. Taip pat ir patys jas kuria bei skleidžia pasaulyje.

Po pasaulinio kongreso Ukrainoje įmonė sustiprino savo pozicijas ir, galima sakyti, įsitvirtino pasaulio bitininkystės elite: sustiprinti kontaktai su kitų šalių gamintojais, patvirtinta išimtinė teisė prekiauti jų gaminiais Lietuvoje, užmegzta keletas naujų kontaktų su išimtine teise. Tai įmonei padės išeiti į platesnius vandenis. „Dalyvavimas pasauliniame kongrese padėjo atsirinkti, įvertinti, kas mums naudinga. Reikia nemažai patirties, kad atsirinktum, kas yra vertingiau, nors gal ir brangiau. Tačiau kartais didelė kaina dar neatspindi gaminio vertės“, apie įgytą patirtį ir užmegztus ryšius pasakoja UAB „Wilara“ vadovas G. Olsevičius. Šiuo metu UAB „Wilara“ yra pateikusi paraiškas visus parodai pristatytus įmonės įrenginius patentuoti kaip išradimus.

Kad lankytojus supažindintų, kas yra bičių duonelė, kaip ji išgaunama, parodos metu prieniečiai išdalino 2 tūkstančius reklaminių bukletų su mėginiais, į pabaigą jų net pritrūko. Džiaugdamasis kitų šalių bitininkystės atstovų įvertinimu įmonės direktorius pasijautė pamalonintas ir pačių lietuvių, sakiusių: „Nėra čia ko važiuot – visko galima „Wilaroje“ gauti“.

Žvelgiant pirkėjo akimis, atrodo, kad „Wilaroje“ nieko netrūksta. O įmonės vadovo nuomone, visada kažko dar reikia. „Iki šiol mums sekėsi, mus net stengėsi kopijuoti, mėgdžioti. Aišku, labai daug lėmė europinė parama bitininkystės sektoriui. Manau, kad bitininkai turėtų drąsiau naudotis europine parama investicijoms į bitininkystę, ypač pusiau natūrinio ūkio rėmimo programa. Šiais metais paraiškos jau surinktos. Kitais metais dar nežinia, ar bus, bet reikėtų sekti programas, įvertinti kriterijus. Jeigu jie atitinka programos reikalavimus, stengtis pasinaudoti parama“, – teigė G. Olsevičius.

Kiek netikėta ir malonu buvo išgirsti, kad sėkmingas verslininkas, kuris šiais metais pasinaudojo europine parama priekabai ir platformai pervežimams įsigyti, geranoriškai patarimus dalija ir savo klientams, juos ne tik ragina, skatina, bet ir pats pažada informuoti apie naujas europinės paramos programas.

Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close