Pasižvalgius po didingas LDK pilis Baltarusijoje

Pastarąjį dešimtmetį daugelis rinkomės keliones po Europos šalis, tačiau vis dažniau lietuvaičiai žvalgosi po Lietuvą arba kraštus, kurie mena mūsų šalies istoriją. Kad pajustume laikų, kada valstybes valdė karaliai ir kunigaikščiai dvasią, mums nereikia toli keliauti, tereikia savaitgalį pašvęsti kelionei po Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės pilis. Tą mes, partijos ,,Tvarka ir teisingumas“ Prienų skyriaus nariai, ir padarėme spalio 5-6 dienomis. Kartu keliavo ir mūsų kolegos iš Kauno rajono bei Raseinių skyrių.

Šiame straipsnyje nebus pateikiamos istorinės datos, įvykiai. Pabandysiu paprastu žvilgsniu į Lietuvą pažvelgti iš viduramžių Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės galybės laikų. Lietuvos Didžioji kunigaikštystė – imperija nuo Baltijos iki Juodosios jūros.

Kelionę pradėjome nuo aptvarinės Gedimino pilies Lydoje. Vidiniame jos kieme dabar kuriamas amatininkų miestelis, vyksta renginiai.

Antroji mūsų aplankyta pilis įsikūrusi ant aukšto piliakalnio Naugarduko miestelyje. Visai netoli šio miestelio gimė garsus rašytojas Adomas Mickevičius.

Viena iš didžiausių ir geriausiai išlikusių LDK pilių – Myro pilis. Ji 2000 m. įtraukta į UNESCO saugomų kultūros paminklų sąrašą ir dabar yra svarbiausias Baltarusijos turistinis centras. Įsikūrusi Myro miestelyje ši tvirtovė kadaise priklausė didikų Radvilų šeimai. Iš išorės tai gražiausiai atrodanti pilis LDK teritorijoje.

Netoli Myro miestelio jaukiai įsikūręs Nesvyžiaus dvaras su parku. Tai taip pat UNESCO pripažintas istorinis objektas. Ši dvarą pastatė Radvilos. Dvaro rūmai yra vienas įspūdingiausių LDK dvarų kultūros simbolių. Viduje esančiame muziejuje kambariai įrengti įvairiais stiliais, yra kompiuteriniai informacijos terminalai. Pilies komplekse esančioje Kristaus kūno bažnyčioje apžiūrėjome radvilaičių karstus-sarkofagus.

Itin didelę reikšmę Lietuvos istorijai turėjo Krėvos pilis. Ji buvo pastatyta kartu su Lydos pilimi, kad gintų Vilniaus prieigas iš rytų pusės. Šioje pilyje buvo pasirašyta Krėvos unija. Šiuo metu Krėva yra tik mažas Baltarusijos kaimas, šalia kurio stūkso griuvėsiai, menantys pačius reikšmingiausius LDK įvykius.

Didelį įspūdį paliko ir ekskursija po Minską. Aplankėme Pergalės paminklą, Ivano Kupalos parką, Sporto kompleksą, Ašarų salą, Nepriklausomybės aikštę, deimanto formos naująją Nacionalinę biblioteką, aukštutinį miestą su architektūros šedevrais, Šv. Dvasios katedrą.

Kaip sakė daugelis šios kelionės dalyvių, ši kelionė ypatinga, nes tik pakeliavęs po LDK istorines vietas pajunti savo protėvių protą ir išmintį, suvoki laiko tėkmę. Keliauti patiko, todėl dar šį mėnesį ketiname aplankyti Lietuvos Respublikos Seimą, Valdovų rūmus Vilniuje.

Loreta Jakinevičienė,

Partijos Tvarka ir teisingumas

Kauno apskrities koordinatorė,

Prienų skyriaus pirmininko pavaduotoja

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close