Laukiame leidinio „Medinė kryždirbystė Birštono savivaldybės teritorijoje“

Nemuno kilpų ir miškų apsuptas Birštono miestas bei jo apylinkės saugo turtingos istorinės ir kultūrinės praeities bei dabarties reiškinius ir paminklus. Kaimo sodybose, pakelėse, jau nekalbant apie bažnyčių šventorius ir kapines, skaudžias atminimo vietas, randame kryžių, koplytstulpių, apjuostų girliandomis ir gyvų gėlių puokštėmis, aptinkame koplytėlių medžiuose, žavimės iš šių kūrinių sklindančia dvasios jėga, meniškumu, sąsaja su gamta. Spartus gyvenimo tempas, sociokultūriniai, ekonominiai procesai, atsivėrusios valstybių sienos, informacijos gausa vienodina kultūros reiškinius, kelia pavojų išskirtinei etninei kultūrai – niveliuojasi ir nyksta vietos tradicijos bei papročiai, etnografinių regionų skirtumai.
Viešoji įstaiga „Meninė drožyba“ yra sukaupusi daug medžiagos apie regiono amatininkus, menininkus, jų kūrybą. Iškilo būtinybė išleisti leidinį ir pristatyti visuomenei medinės mažosios architektūros įvairovę, parodyti kryždirbystės tradicijos tęstinumo svarbą. Projekto leidinio „Medinė kryždirbystė Birštono savivaldybės teritorijoje“ tikslas buvo į vieną vietą surinkti kuo daugiau žinių apie esančius medinius sakralinius paminklus bei Birštono krašto senuosius kryždirbius. Tikimės, kad leidinys atskleis Birštono apylinkių kryždirbystės savitumą, padės dabartiniam žmogui pažinti tradicijas, giliau suvokti jų vertę ir tęstinumo svarbą, atgaivins tradicijų perimamumo ir puoselėjimo, ypač kapinių tvarkymo kultūros sąmoningumą.
Leidinyje bus pateikti Birštono krašto medinės kryždirbystės objektai, esantys Nemajūnų ir Birštono bažnyčių šventoriuose, Ivoniškių, Nemajūnų, Gudakalnio kapinėse, pakelėse ir sodybose. Bus pristatyta „Atminties takas“ Druskų miške, „Angelų kelias“ nuo Puzonių kaimo iki Birštono, ansambliai kalbininko J. Kazlausko tėviškėje Matiešionių kaime, koplytėlės prie medžių.
Projekto vykdytojai daug laiko skyrė, kad vertingi objektai būtų nufotografuoti ir sukataloguoti  teritoriniu principu, taip pat buvo panaudoti turimi archyvai, surinkta medžiaga iš įvairių šaltinių.
Surinkti ir išanalizuoti vaizdinę bei rašytinę informaciją apie Birštono savivaldybės teritorijoje esančius medinės ktyždirbystės darbus ir meistrus padėjo Lietuvos liaudies kultūros centro skyriaus specialistė dr. Alė Počiulpaitė, Nemuno kilpų regioninio parko vyr. kultūrologė Dainora Šaltienė, kryždirbys bei medžio skulptorius Algimantas Sakalauskas.
Puoselėti tradicinius amatus skatina vis didesnis žmonių susidomėjimas, noras turėti unikalius dirbinius, lietuvišką savitą aplinką. Leidinio pristatymo metu, kuris numatytas rugsėjo mėnesio pabaigoje, bus akcentuojama kryždirbystės amato, tradicijų, energetinio tradicinių statinių poveikio bei naudojamų sakralinių ženklų prasmė, kūrybinės patirties mainų nauda. Leidinio rengėjai kvies gyventojus savo aplinką gražinti tradiciniais lietuviškais mažosios architektūros statiniais, amatininkams padės pristatyti jų produktus ir paslaugas, kad potencialių vartotojų poreikis surasti tradicinių gaminių ar jų restauravimo paslaugą būtų patenkintas.
Leidinio „Medinė kryždirbystė Birštono savivaldybės teritorijoje“ rengėjai ir rėmėjai siekia, kad senųjų meistrų darbai ir jų pasekėjų paminkliniai statiniai bylotų ilgą gyvavimą, o ne išnykimą. Leidinio „Medinė kryždirbystė Birštono savivaldybės teritorijoje“ leidyba finansuojama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“.

Zita Kuzminskienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close