Pareigūnai pasveikinti ir Prienuose (GALERIJA)

Prienų policijos komisariato (PK) pareigūnai trečiadienį Alytuje atsiėmė generalinio policijos komisaro bei Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininko apdovanojimus, o penktadienį savo profesinę šventę – Angelų sargų dieną – paminėjo Prienuose.

Šventė prasidėjo ankstyvą rytą Prienų Kristaus apsireiškimo bažnyčioje, kur visi Prienų PK pareigūnai, pasipuošę paradinėmis uniformomis, susirinko išklausyti Šventų Mišių bei gauti palaiminimą. Šv. Mišias aukojo Alytaus apskrities policijos kapelionas Sigitas Bitkauskas. Savo pamoksle kapelionas ragino pareigūnus nekreipti dėmesio į apkalbas, nusiskundimus jų darbu. Pasak jo, pareigūnai dirba savo darbą ir nereikia gilintis į kalbas, kurios verčia žmogų paskęsti abejonėse. Geriausia yra tęsti savo darbus, kuriuos pareigūnai stengiasi atlikti atsakingai.

Iš bažnyčios policijos pareigūnų kolona su eskortu pajudėjo link Prienų kultūros ir laisvalaikio centro, kur vyko oficiali ceremonija. Žvelgiant į rūpestingai žygiuojančius puošniomis uniformomis pasipuošusius pareigūnus, mintyse kilo ir susirūpinimas. Judanti pareigūnų kolona, lydima dviejų švyturėliais žybsinčių patrulinių automobilių, buvo nė motais pro šalį važiuojantiems vairuotojams. Nors kelių eismo taisyklėse numatyta, kaip tokiu atveju vairuotojai turėtų elgtis, numatyta ir administracinė atsakomybė, jie nekreipė dėmesio nei į švyturėlius, nei į pareigūnų, sėdinčių patruliniuose automobiliuose, signalus, nei į važiuojamoje kelio dalyje esančius pėsčiuosius, tik stengėsi kuo greičiau apvažiuoti arba pravažiuoti pro koloną. Automobilių manevravimas buvo pavojingas. Vieno automobilio vairuotojas, nekreipdamas dėmesio į policijos patrulių, lydinčių koloną signalus, sugebėjo taip užtverti praėjimą į Kultūros ir laisvalaikio centrą, kad pareigūnų kolonai teko stabtelėti ir jį praleisti. Žinoma, nesinori linkėti blogo, ir reikia tikėtis, kad pastarojo automobilio vairuotoją ištikus nelaimei, policijos pareigūnai nebus taip pat sustabdyti kito skubančio į nežinią vairuotojo.

Kultūros centre pareigūnai subruzdo. Vieni džiaugėsi galėdami pabendrauti su kolegomis, kiti – su besirenkančiais juos pasveikinti. Sveikinančiųjų susirinko ne tiek ir daug. Pasveikinti komisariato pareigūnų atvyko Alytaus aps. VPK viršininko pavaduotojas Alvydas Jurgelevičius, LR Seimo nariai Vytautas Kamblevičius ir Andrius Palionis, Prienų rajono savivaldybės meras Vytas Bujanauskas, jo pavaduotojas Egidijus Visockas bei kiti administracijos darbuotojai.

Apmaudu, kad pareigūnai visuomenėje yra dažniau peikiami, negu giriami. Vis dar įsišaknijusi nuostata, kad policininkas tik baudžia. Šventinę dieną žiūrint į besišypsančius pareigūnus ir pareigūnes kyla tik viena mintis – jie tokie patys žmonės, kaip ir mes. Žmonės, turintys savo šeimas, savo gyvenimus, savo pomėgius. Sugebantys ne tik nusišypsoti, bet ir nusijuokti. Galima džiaugtis, kad pareigūnai, dirbdami sunku darbą, vis dar sugeba būti žmonėmis, mokančiais šypsotis ir džiaugtis.

Po sveikinimų apie šiandieninę policiją, jos džiaugsmus ir vargus sutiko pasikalbėti Prienų PK viršininkas Dainius Janavičius. Pastaruoju metu policijos darbą, jos ypatumus, naudingą ar nenaudingą statistiką nustelbia rezonansiniai įvykiai. Ne vienas siekia sužinoti apie tai kuo daugiau, kad galėtų papasakoti dar daugiau. Nors D. Janavičius iš karto pasiūlė tokią gražią saulėtą ir pareigūnams šventinę dieną kalbėti tik apie gerus darbus, deja, policijos darbas ypatingas, tad palietėme ir ne visai džiugius Prienuose vykstančius procesus. Žinoma, galime džiaugtis, kad šie procesai nėra augantys. Pasak viršininko, netgi kriminalistikos mokomajame kurse yra nurodyta, kad kriminogeninė situacija nuolat banguoja. Nepriklausomai nuo dedamų pastangų, istorinių, demografinių įvykių, ji turi tendenciją didėti iki tam tikro taško, o tada savaime pradeda mažėti ir po kažkurio laiko vėl kilti. Todėl nėra lengva pasakyti, ar šiandien mes jau saugūs, ar būsim saugesni po poros metų. Prevencija, operatyviniai veiksmai yra atliekami nuolat, todėl nusikalstamumas sąlyginai yra kontroliuojamas. Teigti, kad nusikalstamumas pasieks kritinę ribą arba išnyks, neįmanoma.

Kaip vieną iš veiksnių, sąlygojančių visuomenės saugumą, D. Janavičius įvertino žmonių drąsą. Jie nebebijo skambinti, pranešti arba tiesiog pasiteirauti dėl vykdomos nusikalstamos veikos ar atsiradus neaiškumams. Jie nebijo ir patarti, kaip būtų galima pasirūpinti saugumu. Pasak D. Janavičiaus, pasiūlymų ir patarimų telefonu jis gauna ypač daug. Nemažai jų yra tikrai gerų ir vertų dėmesio, deja, nemažai jų yra tiesiog netinkami Prienams. Prienai įsikūrę nelabai palankioje geografinėje vietoje, į ją nuolat kėsinasi aplinkiniai didmiesčiai ir rajonai. Kiekvienas jų bando daryti įtaką. Nusikalstamos veikos, įvykdytos svečių iš aplinkinių rajonų, sunkiau ir tiriamos. Pasak D. Janavičiaus, nėra labai sunku nustatyti vietinį įtariamąjį. Kai vienas prieniškis pagrobė svetimą automobilį, jau po geros valandos ir automobilis buvo komisariato aikštelėje, ir įtariamasis davė parodymus. Pro Prienus praūžusi autotransporto priemonių vagysčių banga – iššūkis ir Prienų, ir aplinkinių rajonų teisėsaugininkams. Jau žinoma, kad tai padarė ne vietiniai gyventojai. Geras ženklas yra tai, kad siūlo galas pagautas, tačiau automobilių atgauti, ko gero, nepavyks.

Komisariato viršininkas džiaugiasi, kad bent jau Prienų rajone daugelis židinių, kur gali kilti pavojus visuomenei, yra žinomi. Nuolat juos stebint pavyksta laiku šiuos židinius užgesinti. Labai didelė pagalba policijos pareigūnams – besikuriančios saugios kaimynystės. Prienų rajone jų jau 10, visoje Lietuvoje – per 700. Stebina tai, kad visur, kur tik įsikuria „saugi kaimynystė“, nusikalstamų veikų nebelieka. D. Janavičiaus teigimu, gal ir patys kaimynai pasidaro pastabesni ir labiau organizuoti, o gal nusikalsti linkusius asmenis atgraso „saugios kaimynystės“ iškabos, kurios liudija, kad čia gyvena pastabūs kaimynai ir būti sugautam bei atsakyti už savo veiksmus tikimybė gerokai didesnė.

Viršininkui nerimą kelia smurto artimoje aplinkoje atvejai. Tai aktualu visose savivaldybėse. Problema yra ne tokių atvejų gausa, o kaip visuomenė supranta šį įstatymą. Dažnai susikivirčijus šeimoje ir atsiradus smurto protrūkiui yra skambinama policijai. Ir tik kai atvyksta policija, sužinoma apie tokio iškvietimo pasekmes. Atvykę policijos pareigūnai suima įtariamąjį, uždaro 48 valandoms į areštinę, o teismas taiko apribojimus: draudimą artintis prie šeimos tam tikrą laikotarpį, kuris gali trukti ir kelis mėnesius. Kai tai įvyksta, šeimos supranta, kad policijos pareigūnai ir teismas, įpareigoti įstatymo, juos išskyrė. Beveik visos šeimos, į kurių namus atvyksta pareigūnai, jau ir seniau yra savo nesutarimus sprendusios panašiais metodais. Beveik visose nesutarimai kyla dėl nesaikingo alkoholio vartojimo. Abi pusės teisėsaugos pagalba linkusios pasinaudoti laikinai – tą vakarą. Kitą dieną jau linkusios ne tik taikytis, bet ir viską pamiršti. Negana to, ne vienas smurtautojas savo „žygdarbius“ pakartoja ne vieną kartą.

Pasak D. Janavičiaus, rajone stabili situacija ir su nusikalstamomis grupuotėmis. Policijos dėmesys joms skiriamas visą parą. Nors rajone nuolat nusikalsti linkę asmenys buriasi į grupes, tačiau tokios grupės ilgai neišsilaiko, policija greitai pastebi nusikalstamas veikas ir taiko įvairias kardomąsias priemones, kurios grupes išskaido ir išskirsto. Daugiau nerimo kelia besikuriančios jaunimo struktūros, kurios įtraukia nusikalsti linkusius nepilnamečius. Tėvai tikrai labiau turėtų rūpintis, kur ir su kuo laisvalaikį leidžią jų atžalos. Vėlyvas laikas, tamsus paros metas taip pat yra patrauklus nusikalsti linkusiems asmenims. Nereikėtų vaikų leisti lauke užsibūti iki vėlumos. Beje, reikėtų atsargiau gatvėmis vaikščioti ir padauginusiems alkoholio. Nusikalsti linkęs jaunimas dažnai savo aukomis pasirenka negalinčius apsiginti asmenis.

Nors Prienų PK yra laisvų etatų, trūksta ir specialistų, ir patrulių, Prienų PK viršininkas D. Janavičius savo pavaldiniais ypač džiaugiasi. Jo manymu, dabar komisariate dirba jaunatviškas, linksmas ir darbštus kolektyvas. Daug specialistų dirba už du.

Šventės proga sveikiname Prienų policijos pareigūnus ir linkime jiems dar daug ištvermės, jėgų, sumanumo ir išlikti žmonėmis, galinčiais ir nusišypsoti.

Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close