Svarbus savivaldybių politikos uždavinys – matyti ne tik pačių savivaldybių įstaigas, bet ir nevyriausybines organizacijas bei bendruomenes, galinčias teikti savo bendruomenių nariams reikalingas paslaugas, turinčias tam darbui reikalingų kompetencijų ir išteklių.

„Prienų bendruomenė jau nuo 2010 m. vykdo aktyvią veiklą, kurios vienas iš pagrindinių tikslų – paauglių, užimtumas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) suteiktas finansavimas ir dalinė Prienų rajono savivaldybės parama leido tais pačiais metais parengti projektą ir įkurti Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centrą, kuris pradėjo teikti bendrąsias ir specialiąsias socialines paslaugas vaikams ir paaugliams iš socialiai remtinų šeimų. Šių šeimų vaikams ir jų šeimų nariams suteikiama kompleksinė pagalba, padedant ugdyti jų socialinius įgūdžius: stiprinama motyvacija konstruktyviai spręsti iškilusias problemas, suteikiama žinių bei ugdomi gebėjimai įveikti krizę, reikšti jausmus, ypatingai akcentuojant humaniškų santykių svarbą. Vaikai, užimti kryptinga popamokine veikla, turi mažiau galimybių įsitraukti į nusikalstamas veiklas, pasiduoti neigiamai gatvės įtakai. Jie dalyvauja įvairiuose projektuose, programose, konkursuose. Be kasdienės tikslinio užimtumo veiklos, mokosi maisto gaminimo, dalyvauja kūrybiškumo užsiėmimuose, sportuoja. Teigiamai vertintina ir tai, kad Vaikų dienos užimtumo centro dėka socialiai remtinos šeimos mažiau susiduria su vaikų amžiaus tarpsnių, elgesio, tarpusavio bendravimo problemomis arba jas lengviau įveikia“, – pasakojo Prienų bendruomenės pirmininkė Auksė Grižaitė.

Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centro projektas tęsiamas jau ketvirti metai. 2010-2012 m. iš SADM gauta kasmet po 35 840 Lt centro veiklai vykdyti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir 2013-2015 metais organizavo Vaikų dienos centrų projektų vertinimo ir atrankos konkursą. Atsižvelgdama į esamą vaikų dienos centrų teikiamų dienos socialinės priežiūros paslaugų poreikį, ministerija vaikų dienos centrų plėtrai papildomai skyrė 500 tūkst. Lt.

Laimėjus projektą dar trims metams, nuo 2013 m. iki 2016 m. Prienų bendruomenės Vaikų dienos užimtumo centro veiklos finansavimas padidėjo iki 39 900 Lt kasmet. Iš šių lėšų mokamas ir darbo užmokestis darbuotojams bei specialistams. Prienų rajono savivaldybė finansuoja pusę specialisto etato ir komunalines paslaugas už patalpas „Žiburio“ gimnazijos bendrabučio pirmame aukšte. Šias apleistas patalpas daugiausia savo jėgomis ir su rėmėjų bei savanorių pagalba patys ir susiremontavo.

Vaikų dienos užimtumo centro lankytojams ir jų šeimoms didelė paspirtis yra labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“, renkantis paramą maistu ir dalinantis ją nepasiturinčiais žmonėmis besirūpinančioms organizacijoms. Kaip teigė projekto „Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centras“ vadovė Vilma Bražukaitienė, vien per pavasarinę „Maisto banko“ akciją buvo surinkta maisto produktų už 2514,88 Lt. Per šių metų 8 mėn. iš UAB „Palink“ valdomo prekybos tinklo IKI gauta paramos maisto produktais už 17207,68 Lt, papildomos paramos – beveik už 1562 Lt. Iš viso per aštuonis mėnesius, bendradarbiaujant su „Maisto banku“, gauta parama maisto produktais finansine išraiška siekė beveik dvidešimt vieną tūkstantį tris šimtus litų.

 

Viena iš prioritetinių sričių – darbas su savanoriais

Nuo 2011 spalio 1 d. aktyvią veiklą vykdo ir Prienų bendruomenės savanorių centras. Specialiai apmokyta 30 savanorių. Projekto „Savanorių centras“ veiklai 2011 m. laimėta 12,5 tūkst. Lt, 2012 m. – 15 tūkst. Lt, o 2013 m. – beveik 8 tūkst. Lt.

Savanoriai  – aktyvūs pagalbininkai, organizuojant veiklą vaikų dienos užimtumo centre ir įvairių renginių metu. Dalyvauja ne tik vietinėse, bet ir respublikinėse akcijose: „Kalėdų miestas“, „Nedelsk“, „Maisto bankas“. „Džiaugiamės, kad buvę savanoriai mokiniai net ir būdami studentai sugrįžta į Prienus savanoriauti įvairių renginių ir akcijų metu. Labai nudžiugino jų savanoriška pagalba neseniai Prienuose vykusiose Lietuvos seniūnijų sporto žaidynėse“, – sakė projekto Prienų bendruomenės bei projekto „Savanorių centras“ vadovė A. Grižaitė.

 

Veikia ir mažesniųjų grupė

Asociacijoje Prienų bendruomenė kasmet rengiami nauji projektai, į aktyvią kryptingą veiklą įtraukiantys vis daugiau bendruomenės narių. Nuo 2012 m. vasario 1 d. kartu su Lietuvos Caritas organizacija vykdomas projektas „Modernus bendruomeninis darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimas“. Projekto veiklomis siekiama padėti šeimos narius slaugantiems ar mažamečius vaikus auginantiems asmenims derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, t. y. išlaikyti darbą arba jį susirasti. Taip Vaikų dienos užimtumo centre atsirado mažesniųjų (nuo 7 iki 12 m.) vaikų grupė. Tiek su mažesniaisiais, tiek ir su vyresniaisiais kūrybiškai dirba buvusi savanorė, dabar užimtumo specialistė Laura Bisikirskienė.

Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centre paslaugos teikiamos vidutiniškai 40-50 vaikų ir paauglių. Vaikus šis centras traukia, čia jie skuba po pamokų, nenori palikti net atostogų metu. Ir šią vasarą, kai ugdymo įstaigos atostogavo, Vaikų dienos užimtumo centro vaikams buvo organizuota vasaros stovykla, vykusi nuostabioje gamtoje prie Alšios. Bendradarbiaujant su Nemuno kilpų regioniniu parku vaikams buvo organizuoti pažintiniai žygiai dviračiais ir pėsčiomis, paminėta Pelkės diena, lygiadienis. Įsimintinas buvo susitikimas su Prienų sveikos gyvensenos klubo nariais, kurie supažindino vaikus su vaistingaisiais augalais, kartu juos rinko, virė arbatas.

Čia paminėta tik keletas įvykių iš centro lankytojų kasdieninio gyvenimo. Tokios veiklos jį daro turiningesnį ir prasmingesnį.

 

Pagalba socialinę atskirtį patiriančioms šeimoms

Nuo 2013 m. sausio mėn. asociacija Prienų bendruomenė pradėjo vykdyti dar vieną trejų metų projektą „Socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriančių asmenų integracija į darbo rinką“. Šis europinis projektas parengtas iki 2015 m. balandžio ir vykdomas su penkiais partneriais kituose respublikos miestuose.

Pagrindinis projekto tikslas – didinti socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriančių šeimų, kurių vaikai lanko dienos centrus, tėvų socialinį ugdymą ir paruošimą darbo rinkai. Tai yra dirbti individualiai ir grupėse, mokant įsidarbinti ar atnaujinti įgūdžius. Organizuoti bendrųjų ir profesinių įgūdžių programas ir mokymus, perkant paslaugas ir mokymus perkvalifikavimo ir mokymų įstaigose. Organizuoti tėvų, socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriančių šeimų, kurių vaikai lanko dienos centrus, įdarbinimą ir palaikymą darbo rinkoje.

Projektas jau vykdomas beveik metus. Bus apmokytos penkios klientų grupės. Nuo rugsėjo 23 d. startavo antroji suaugusiųjų grupė, kuri mokymus tęs pusę metų. Pirmą grupę sėkmingai baigė dešimt klientų, iš kurių du jau įsidarbino, du šiuo metu tęsia persikvalifikavimo mokymus, kiti ruošiasi tai daryti.

Per metus vien šis projektas pritraukia vidutiniškai 80 000 Lt Prienų bendruomenės teikiamoms psichosocialinėms paslaugoms. Jo dėka įdarbinti 4 specialistai, pagerinta materialinė bazė: gauti 5 kompiuteriai, kopijavimo aparatas.

Prienų bendruomenės pirmininkė A. Grižaitė pasidžiaugė Prienų rajono savivaldybės iniciatyva pasirūpinti Prienų bendruomenės veiklų plėtra. „Nors šiuo  metu Prienuose socialines paslaugas teikia ne viena organizacija, tačiau kol kas šio tinklo aprėptis, paslaugų įvairovė bei kokybė nėra pakankama. Dėl demografinių tendencijų socialinių paslaugų poreikis ateityje turėtų dar labiau išaugti. Todėl sėkmingas tokių projektų įgyvendinimas yra labai svarbus“, – teigė tris tęstinius projektus vykdančios Prienų bendruomenės pirmininkė A. Grižaitė.

Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close