Baltų vienybės dieną vienijomės ne visi

Rugsėjo 22-oji mūsų kalendoriuje reiškia rudens lygiadienį, kai diena susilygina su naktim ir vis trumpėja iki pasiekia žemiausią tašką.  Ši diena dar minima ir kaip Baltų vienybės diena, kurią vainikuoja pergalė Saulės mūšyje, kai susivienijusios žemaičių ir žiemgalių pajėgos nugalėjo Kalavijuočių ordino riterius. Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – Baltų vienybės diena paskelbė 2000 metais.

Šiais metais Baltų vienybės dieną buvo aplankyti visi šeši Birštono savivaldybės teritorijoje esantys piliakalniai ir prie jų uždegta simbolinė ugnis. Renginį organizavo Lietuvai pagražinti draugijos Birštono skyrius kartu su Nemuno kilpų regioninio parko direkcija.

Išplatintuose kvietimuose birštoniečiai ir kurorto svečiai buvo raginami   prisijungti prie Lietuvoje ir Latvijoje organizuojamos akcijos – Baltų vienybės ugnies sąšaukos – ir 19.00 val. susirinkti prie Vytauto paminklo Birštone, uždegti ugniakurą bei kartu paminėti visiems baltų palikuonims svarbią Baltų vienybės dieną. Šios sąšaukos esmė buvo aplankyti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnį ant piliakalnių ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir taip sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes.

16 valandą nuo kultūros centro pajudėjo Nemuno kilpų regioninio parko autobusiukas, kuriuo aplankyti 6 piliakalnių ir uždegti ugnį išvyko Birštono savivaldybės vicemeras Juozas Aleksandravičius, muziejaus direktoriaus pareigas atliekanti Roma Zajančkausienė, muziejaus fondų saugotojas istorikas Vytautas Kuzmickas, TIC atstovė Akvilė Grigaitė, mokytoja Nijolė Juozaitienė, Lietuvai pagražinti pirmininkas Juozas Šėma ir pavaduotojas Antanas Justinas Vilkas, Prienų miškų urėdijos Birštono girininkijos girininkas Tadas Zubavičius bei NKRP vyr. specialistė Romutė Milušauskienė.

Pirmiausia ugnis buvo uždegta prie didžiausio ir dabar jau ištyrinėto Paverknių piliakalnio. Po to grupelė nukeliavo prie Babronių, Nemajūnų, Šilėnų ir Šaltinėnų piliakalnių, o kelionę užbaigė Vytauto kalno papėdėje, kur jau degė vienybės laužas. Ant kiekvieno piliakalnio istorikas V. Kuzmickas misijos dalyviams pateikė įdomių istorinių žinių.

Nešini valstybės vėliava susirinkusieji sustojo prie LDK Vytauto paminklo ir  uždegė 6 fakelus. Savivaldybė merės pavaduotojas J. Aleksandravičius pasakojo, kaip prieš 777 metus baltų gentys susivienijo ir Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Ugnies uždegimas vienu metu mūšio išvakarėse simbolizavo tautiečių vienybę ir susitelkimą. Pasak vicemero, reikia didžiuotis, kad visame pasaulyje esame tik dvi baltų tautos, turinčios savo kalbą ir gilias, dar priešistorę menančias tradicijas.
Lietuvių ir latvių žmones nuo amžių siejo bendri protėviai, papročiai, giminystės ryšiai. Baltų genčių kalbos ir kultūra turi bendras šaknis ir nuo amžių gyvuoja  kaimynystėje. Baltai kartu kovojo su priešais, gynė savo šeimas, savo gyvastį,  žemes, savo kultūrą. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime. Tad ir dabar belieka semtis stiprybės iš savo protėvių ir gyventi kartu branginant savo tautos šaknis. J. Aleksandravičius pasakojo apie aplankytus piliakalnius, džiaugdamasis, kad turime tokias praeitį menančias vietas, ir primindamas, kad jas reikia dar ir sutvarkyti, kad galėtų apsilankyti ir visa tai pamatyti kiti.

Prie degančio laužo visi sustojo ratu, kiekvienas sakė linkėjimus Lietuvai, Latvijai, kalbėjo apie jų vienybę, kuri ir buvo galybės pagrindas ne tik kovoje prieš bendrus priešus, bet ir išlaikant tas pačias kultūros šaknis. Buvo prisiminta ir mokslininkė, tyrinėjanti baltų priešistorę Jūratė Statkutė de Rosales, kuri daug padarė, kad vėl iškiltų garbinga mūsų genčių praeitis ir būtų atskleisti tikri istorijos faktai, kurie skatintų mus didžiuotis, kad esame lietuviai.

Beliko tik apgailestauti, kad mums patiems trūksta vienybės. Kas bus, kai nebeliks vyresnio amžiaus žmonių, kuriems rūpi tokie dalykai. Juk nei mokinių, nei jaunimo ir net vidutinio amžiaus žmonių renginyje beveik nesimatė. O juk apie meilę, pagarbą savo kraštui, kalbai ir žmonėms kalbama daug, patriotizmo ugdymui kuriami projektai.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close