Birštone mokinių nesumažėjo

Rugpjūčio 29 dieną Birštono savivaldybės mažojoje salėje aptarti pasiruošimo naujiems mokslo metams ir pasidalinti žiniomis iš vykusios respublikinės švietimo darbuotojų konferencijos susirinko Birštono savivaldybės švietimo įstaigų vadovai: Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Žiūraitienė ir vyr. specialistė Vida Gadliauskienė, gimnazijos direktorius Alvydas Urbanavičius, Birštono vienkiemio darželio mokyklos direktorė Regina Gustaitienė, meno mokyklos direktorė Laimutė Raugevičienė, Birštono vaikų lopšelio darželio vedėja Vitalija Adamonienė. Posėdyje dalyvavo ir Savivaldybės administracijos direktorius Valentinas Vincas Revuckas.

Savivaldybės švietimo ir sporto skyriaus vedėja A. Žiūraitienė kalbėjo apie mokslininkės, habilituotos daktarės Meilės Lukšienės asmenybę ir jos nuopelnus Lietuvos švietimui. Šiemet M. Lukšienės vardas minimas tarptautiniu mastu, jos 100-osios gimimo metinės įtrauktos į UNESCO 2012-2013 metais minimų datų kalendorių.

A. Žiūraitienė paminėjo, kad konferencijos dalyvius sveikindamas LR Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius kalbėjo, kad „sveikas ir mąstantis žmogus augdamas pagarba ir pasitikėjimu grindžiamoje aplinkoje, savo darbu ir talentu gali keisti pasaulį, kurti ir puoselėti mūsų Lietuvą“.

Konferencijos metu švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis sakė, kad švietimas kaip valstybės prioritetas įvardijamas Vyriausybės programoje. Ministras priminė, kad aktualūs mokslo, švietimo klausimai bus nagrinėjami ir Lietuvos pirmininkavimo metu organizuojamose konferencijose bei posėdžiuose. Jo teigimu,  27 proc. mokinių pasiekimų rezultatų priklauso nuo mokyklos vadovo, tad kvietė mokyklas daryti patrauklesnes ir diegti daugiau naujovių. Ministras paminėjo, kad vyks ir karjeros stebėsena, bus vykdomas projektas „Absolventų karjeros kompleksinio tyrimo metodikos kūrimas ir žvalgymosi taikymas“.

Birštono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja pristatė pagrindinius švietimo politikos uždavinius, LR Vyriausybės2014 m. veiklos prioritetus, kalbėjo apie švietimo, mokslo, kultūros ir sveikatinimo politikos įgyvendinimą, gerinant kokybę ir prieinamumą. Valstybės švietimo strategijos nuostatose šalies mastu švietimo reikmėms ir ateityje numatoma skirti 6 proc. nuo BVP.

Konferencijoje buvo akcentuojama švietimo ir mokslo sistemos kokybės ir marketingo didinimas, studijų prieinamumo sąlygų gerinimas.

Didelis dėmesys buvo skirtas mokyklų vadybai. Buvo akcentuota, kad tapimas mokyklos vadovu, tai ne tik formalus kvalifikacijos patvirtinimas, bet ir kompetencijų įgijimas ir pripažinimas. Vadovavimą mokykloms reikia padaryti patrauklesnį, plėtoti profesinius ir asmeninius gebėjimus bei savybes, reikalingas efektyviam vadovavimui, skatinti lyderystės metodus inovatyvioje mokyklos aplinkoje.

Pasakodama apie Vyriausybės politiką, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja sakė, kad vykdant LRV 101 prioritetines priemones yra parengtas lietuvių kalbos ir kultūrinio raštingumo mokymo gerinimo priemonių planas 2013-2014 metams, kuriuo siekiama pagerinti kalbinio ir kultūrinio raštingumo ugdymo kokybę.

Švietimo viceministrė pristatė bendruosius ugdymo planus. Pagrindinio ir vidurinio ugdymo plane numatyta kiekvienai klasei skirti po 3 savaitines valandas individualioms konsultacijoms. Taip atsiranda galimybė mokiniui gauti individualią mokymosi pagalbą.

Šiais metais numatyta pakeitimų ir švietimo įstaigų vadyboje. Žadama keisti valstybinių ir savivaldybių švietimo įstaigų vadovų atestacijų nuostatus, mokytojų pagalbos mokiniui specialistų atestacijos nuostatus.

Ketinama 2014 metais asignavimų dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus nemažinti ir 66 mln. mokinio krepšelio lėšų palikti švietimui. Siekiant amortizuoti mokinių skaičiaus klasėse mažėjimą, siūloma MK padidinti 38 litais. MK padidės iki  3348 Lt.

Konferencijoje buvo kalbama ir apie vaiko gerovę bei neformalųjį ugdymą. Savivaldybė turi suteikti galimybę mokiniams, turintiems negalią dėl intelekto sutrikimo, mokytis pagal socialinių įgūdžių ugdymo programą specializuotose klasėse. Tačiau Birštono savivaldybėje tokių mokinių yra vos 2, tad ir suformuoti  atskiros klasės pagal jų gebėjimus nėra galimybės.

Švietimo ministerijos akiratyje tebėra svarbi smurto ir patyčių mokyklose problema. Mokyklos pagal savo galimybes ir pageidavimus gali dalyvauti programose „Zipio draugai“, „Obuolio draugai“, „Second step“ ir „Olweus“. Rengiamos dvi tikslinės programos, užtikrinančios saugią aplinką.

A. Žiūraitienė kalbėjo apie neformaliojo ugdymo srityje atliktus tyrimus ir stebėjimus, mokinių vasaros stovyklas. Švietimo įstaigų vadovus supažindino su konferencijoje kalbėjusios Lietuvos mokinių prezidentės išsakytomis mintimis. Pasak jos, socialiniai pedagogai didžiausią dėmesį skiria tik socialinės rizikos šeimų vaikams, o kiti lieka nuskriausti. Mokinių prezidentė akcentavo, kad labai daug reiškia ir mokytojų bei mokyklų vadovų asmeninis pavyzdys.

Vėliau buvo aptariami savivaldybės švietimo įstaigų klausimai: dėl mokinių registravimo2013 m. rugsėjo 1 d. mokinio krepšeliui apskaičiuoti, dėl gimnazijos, Birštono vienkiemio darželio-mokyklos ir meno mokyklos ugdymo planų. Mokyklų vadovai tarėsi dėl gimnazijos ir meno mokyklos darbo laiko, dėl mokinių pavėžėjimo į mokyklą geltonaisiais autobusiukais ir maršrutiniais autobusais.

Administracijos direktorius V. Revuckas pasveikino pedagogus su artėjančia švente, kurią pasitinka visi gerai apmąstę būsimus darbus ir veiklų prioritetus. V. Revuckas paprašė švietimo įstaigų vadovų, kad kalbėtųsi su vaikais apie inventoriaus saugojimą. Jis paminėjo, kad  dar neužbaigti remonto darbai gimnazijoje, jie truks iki rugsėjo 20 d. Reikia saugoti ir stadioną. Kol galutinai nesuformuota žolinė danga, negalima po ją bėgioti ir žaisti.

Administracijos direktorius, paguosdamas Birštono vienkiemio darželio mokyklos ir Meno mokyklos direktores, sakė, jog numatyta ir jų įstaigų renovacija. Direktorius visiems palinkėjo kantrybės, susiklausymo ir gražaus bendradarbiavimo.

Švietimo įstaigų vadovai pasidžiaugė, kad jų ugdytinių skaičius nesumažėjo. Į Birštono lopšelį darželį „Vyturėlis“ ateis 150 vaikučių, į vienkiemio darželį mokyklą – 61, į meno mokyklą – 190, o į Birštono gimnaziją – 580.

Birštono gimnazijos direktorius paminėjo, kad į pamokas mokykliniu autobusiuku pavėžėjama 45 proc., o maršrutiniu – 55 proc. gimnazijos mokinių.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close