Istorinė kelionė po panemunės miestelius

Trečiadienio vakarą birštoniečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į Kauno viešosios bibliotekos kilnojamosios parodos „Įsikūrę prie Nemuno“ atidarymą. Gausiai susirinkę žiūrovai domėjosi ekspozicija, stengdamiesi surasti senuose peizažuose pažįstamas vietoves. Birštoniečius daugiausia domino Birštono vaizdai. Renginyje dalyvavo „Izraelita“ asociacijos pirmininkas Jokūbas Katz ir žinomas fotografas Grigorijus Fridbergas.

Pristatydamas renginį, Birštono savivaldybės merės pavaduotojas Juozas Aleksandravičius pastebėjo, kad ši paroda, kuri atsirado Kauno viešosios bibliotekos projekto dėka, yra tarsi kelionė po istorinės svarbos panemunės miestus, miestelius ir kaimus, su savo unikalia istorija, tradicijomis ir papročiais.

Lietuva dažnai vadinama Nemuno šalimi, o prie upės įsikūrę vietovės – panemunėmis. Šis panemunių regionas gali didžiuotis savo garbinga praeitimi, kultūrine ir ekonomine šalies istorija.

Apie eksponuojamą parodą plačiau pasakojo Kauno viešosios bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė Aistė Megeliauskienė. Pasak jos, ekspozicija  supažindina su 25 mūsų valstybingumo ir kultūros istorijai svarbiais, dabartinėse Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos teritorijose įsikūrusiais panemunės miestais ir miesteliais. Pasitelkiant iki 1945 metų išleistus atvirukus ir fotografijas, siekiama atskleisti kiekvienos vietovės unikalumą. Prie kiekviename stende eksponuojamos ikonografinės medžiagos pristatoma ir trumpa kiekvienos vietovės istorija, herbas, prisimenami ten buvę istoriniai architektūriniai paminklai, gyvenę žymūs žmonės. Juk įdomu sužinoti, kas mes esame, kokie mūsų kaimynai.

Kaip sakė A. Megelinskienė, parodos ekspozicijoje yra per 300 nuotraukų ir atvirukų, niekur iki šiol nematytų ir niekur nepublikuotų fotografijų, parodančių jų savitumą, išskirtinumą, miestelių ir kaimų žmonių kasdienybę, šventes, svarbius įvykius, istorinį ir gamtinį paveldą. Pasak Kauno apskrities viešosios bibliotekos kultūrinių renginių organizatorės, ruošiant šį projektą ir renkant ekspoziciją, buvo pasinaudota įvairiais fondais ir archyvais bei privačių žmonių sukaupta medžiaga. Nors visi gyvena prie tos pačios upės Nemuno, tačiau visi turi savo istoriją ir tradicijas. A. Megelinskienė tarp kitų asmenų, paminėjo ir prienietį Almantą Miliauską, kurio  asmeniniais rinkiniais pasinaudota ruošiant stendus apie Prienus ir Birštoną.

Stenduose randame nedidelį, bet gražų Veliuonos miestelio aprašą ir fotografijas. Mūsų istorijoje yra prielaidų, kad Veliuonoje žuvo ir yra palaidotas Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Žymūs ir išskirtiniai Plokščiai, Zapyškis, Seredžius, kuris vienu metu XVI a. pabaigoje ir XVII a. pradžioje buvo reikšmingas  prekybos centras. Taip panemune nuo Veliuonos keliaujame pro Vilkiją, Raudondvarį, Kauną, Liškiavą, Druskininkus, Gardiną, Lydą, Naugarduką. Matome garbingų pilių ir tiltų liekanas, paminklus mūsų tautos iškiliems žmonėms…

Kauno viešoji biblioteka, rengdama šį projektą ir parodą, sudėjo visą rastą medžiagą į vieną vietą, apjungė visus miestus ir miestelius į bendrą panoramą, kad besidomintieji savo gimtojo krašto istorija žmonės rastų visą informaciją. Parodą verta pamatyti žmonėms, kurie domisi istorija ir kuriuos žavi senoji prieškarinė fotografija. Ši paroda yra ne tik Kauno viešosios bibliotekos darbo vaisius, bet ir visų prie to prisidėjusių žmonių nuopelnas.

Paroda „Įsikūrę prie Nemuno“ pirmą kartą visuomenei buvo pristatyta praėjusių metų pabaigoje Kaune, vėliau keliavo į Prienus, Plokščius, Gelgaudiškį. Dabar eksponuojama Birštone, kol bus išgabenta į kitą panemunės miestą – Alytų, Jurbarką, Raudondvarį, Seredžių…

Parodos atidarymo proga Birštono kultūros centre koncertą surengė ansamblio „Vilniaus aidai“ solistė Lina Urnikytė, konkurso „Vilniaus bokštai“ laureatė (1975 m.) Rachel Buzrukova ir vasaromis Birštone gyvenanti dainininkė Dalia Katz. Skambėjo įvairiomis kalbomis atliekamos dainos.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close