Iš Birštono muziejaus fondų. Lietuvos nacionalinio judėjimo veikėjai Birštone

Daugiau kaip 90 metų senumo nuotrauka mums mena atkaklią, kūrybingą, demokratišką asmenybę. 1929 metų vasarą teisininkas, dramaturgas, visuomenės veikėjas Juozas Vilkutaitis-Keturakis buvo apdovanotas Gedimino ordinu. Liepos mėnesį jis su sūnumis: Viktoru, tuo metu studijavusiu Prancūzijoje, ir dar gimnazistu Vytautu, atvyko į Birštoną ir nusifotografavo prie sanatorijos pastato.

Juozas Vilkutaitis (1869-1948) būdamas vienuolikos metų neteko kojos, nuolatos dėvėjo paties pasidarytą protezą. Juozas Vilkutaitis buvo ištvermingas ir valingas, įveikė gyvenimo sunkumus. 1891 m. baigė teisės studijas Peterburge. 1895 m. kartu su broliu Antanu parašė komediją „Amerika pirtyje“, kuri 1899 m. rugpjūčio 20 d. pirmą kartą buvo suvaidinta Palangoje, daržinėje, stovėjusioje ant jūros kranto. Kūrinys sulaukė didelio pasisekimo ir išjudino Lietuvos visuomenę.

1896-1908 m. Juozas Vilkutaitis gyveno savo ūkyje prie Balbieriškio, 1908-1915 m. dirbo Marijampolės apygardos teisme. 1924-1939 metais Prienuose dirbo notaru. Mėgo Birštoną, dažnai jame gydėsi ir poilsiavo. Nuo sovietinio teroro 1944 m. jis pasitraukė į Vokietiją, kur 1946 m. mirė perkeltųjų asmenų stovykloje Augsburge.

JAV, Putname, Alkos archyve yra saugojama jo lazda, Gedimino ordinas, kairiosios kojos protezas, laiškai ir visi Juozo Vilkutaičio-Keturakio kūrybos, publikacijų lietuviškoje spaudoje rankraščiai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close