Dainų šventės metu atidaroma Liaudies dailės paroda pristatys per 1500 eksponatų 

Birželio 29 d. prasidedanti jubiliejinė, šimtmetį mininti Lietuvos dainų šventė ypatingą dėmesį skirs liaudies dailei. Liepos 1 d. 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaryta didžiausia Lietuvoje, per 1500 geriausių šiuolaikinių tautodailininkų kūrinių pristatanti paroda „Iš šerdies“.

 Beveik 400 geriausių Lietuvos šiuolaikinių tautodailininkų – žinomų meistrų ir rečiau matomų kūrėjų – darbų ekspozicija įgalins apžvelgti, patyrinėti, ar dabarties tautodailė tebebyloja apie tradicijų tęstinumą, lietuviškos kultūros savitumą, kiek įtakos šalies meistrams turi pasaulio kultūros raidos tendencijos, kas kelia nuostabą šiuolaikiniam žiūrovui.

Parodos lankytojai išvydo tapybą, skulptūrą, grafiką, karpinius, tekstilę, keramiką, kalvystę, medžio drožybos ir pynimo dirbinius, verbas, sodus, kaukes, margučius, kitus liaudies dailės tradicijos įkvėptus kūrinius ir šiuolaikines modifikacijas, leidžiančias stebėti, kaip keičiasi sritis.

Parodos eksponatai buvo renkami keliaujant per visą Lietuvą – regioninėse parodose, amatų centruose ar net meistrų dirbtuvėse. „Kadangi tai yra jubiliejinė Dainų šventė, norėjome pažiūrėti, kas įvyko per pastarąjį šimtmetį, ir suvokti, kur esame dabar. Tad dalis eksponatų atkeliavo iš muziejų, privačių kolekcijų – tai pusės amžiaus, šimtmečio ir dar senesni darbai, tarp jų – žymių autorių ir tų, kurių autorystės, deja, nebegalime nustatyti“, – pasakojo viena parodos rengėjų tautodailės specialistė Asta Valiukevičienė.

Parodos kuratorė Aušra Jasiukevičiūtė pastebi, kad pavadinimas „Iš šerdies“ nėra atsitiktinis, jis simboliškai siejasi su Dainų šventės šūkiu „Kad gira žaliuotų“: „Pažeidus medžio šerdį, jis nustoja žaliuoti. Mūsų liaudies dailės meistrai kūrybinės energijos semiasi iš tautos praeities, iš šerdies, kurios nesinori pažeisti. Pavadinimas kalba apie tai, kiek tos tradicijos likę, kiek ji pasikeitusi, kiek ne, kokias sąsajas su gyvąja kultūra, pirminiu pradu išsaugojo“. A. Jasiukevičiūtė atkreipia dėmesį ir į išskirtinius parodos architektūrinius sprendimus, primenančius gamtiškąją aplinką – miškelius, guotus, lauką, marių ar ežero krantą, salas.

Parodą lydėjo teminių ekskursijų programa, kurią vedė įvairių kultūros sričių gidai – dailininkai, dailėtyrininkai, mitologai, etnologai, kiti meno ir nematerialaus kultūros paveldo žinovai. Taip buvo siekiama parodą pristatyti iš skirtingų perspektyvų ir patirčių, įvertinti įvairius jos aspektus.

„Ši paroda tarsi paneigia mitą, kad tautodailė nyksta – turime nemažai jaunų autorių, net mokinių, kurie audžia rankšluosčius, riša sodus ar užsiima kita protėvių įkvėpta kūryba, tai daro autentiškai ir originaliai. Tad drąsiai galime sakyti: mums ramu, tautodailė gyva, žaliuoja ir skleidžiasi“, – sako A. Valiukevičienė. 

Paroda „Iš šerdies“ Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje veiks liepos 1 – rugsėjo 29 d. Atidarymo dieną įėjimas nemokamas.

Parodos rengėjas – Lietuvos nacionalinis kultūros centras

Partneris  – Lietuvos nacionalinis dailės muziejaus Taikomosios dailės ir dizaino muziejus

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close