Baigėsi tarptautinės cheminės, biologinės, radiologinės ir branduolinės saugos vienetų pratybos „Coronat Mask 2024“

Plk. Juozo Vitkaus inžinerijos batalione naujai suformuota Cheminės, biologinės, radiologinės ir branduolinės (CBRB) apsaugos kuopa dalyvavo Čekijoje vykusiose tarptautinėse pratybose „Coronat Mask 2024“. Šiose pratybose dalyvavo daugiau nei 800 karių ir beveik 100 specialiosios cheminės apsaugos technikos vienetų iš trylikos valstybių. Tai didžiausios tokio masto ir pobūdžio pratybos nuo 2018 metų.

Pratybų „Coronat Mask 2024“ užduotys organizuotos maksimaliai realistiškos, kad atspindėtų esamas grėsmes ir atitiktų principą „treniruokis taip, kaip kovosi“. Pratybose buvo naudojamos specialios nekenksmingos medžiagos, imituojančios cheminių ir radioaktyviųjų medžiagų buvimą, aktyviai bendradarbiaujama su laboratorijomis, sprogmenų neutralizavimo specialistais, medikais. Visi dalyviai kasdien dalyvavo jungtinėse operacijose vykdydami skirtingas užduotis bei remdami vienas kitą. Toks mokymo metodas buvo itin naudingas padalinių tarpusavio sąveikai didinti, nes norint atlikti užduotis, reikėjo atsižvelgti į padalinių pajėgumų bei standartinių veiklos procedūrų skirtumus ir juos tikslingai išnaudoti.

„Dirbome kartu su Slovėnijos ir Bulgarijos CBRB bei sprogmenų neutralizavimo specialistais ir vykdėme visas užduotis pagal padalinio specifiką – mėginių ėmimą, žvalgybą, švarinimą. Turėjome galimybę iš arti pamatyti kitų šalių įrangą, procedūras bei jau pratybų metu šiek tiek patobulinti savąsias“, – pratybų užkulisiais dalinosi CBRB apsaugos kuopos vadas kpt. Martynas Žukovas. Jo teigimu šiose pratybose netrūko naujų patirčių bei naudingų praktinių žinių: „Visiškai nauja patirtis buvo CBRB sužeistųjų švarinimas. Be galo realistiškas grimas, natūrali vaidyba, imituojami panikos priepuoliai ir rimti sužeidimai… Taip pat įspūdį paliko ir sprogmenų neutralizavimo užduotys, daug patirties suteikė mėginių ėmimo koordinavimas su laboratorijomis ir apsilankymas jose po pratybų, kur buvo išsamiai paaiškinta ir parodyta, kaip dar efektyviau paimti mėginius, kad juos būtų galima kuo tiksliau identifikuoti.“

Analogų neturinčių pratybų „Coronat Mask“ pagrindinis tikslas – patikrinti skirtingų NATO padalinių CBRB saugos pajėgumus, stiprinti jų tarpusavio sąveiką, dalintis patirtimi ir procedūromis bei pasitikrinti, kaip vykdant apsaugą nuo masinio naikinimo ginklų taktiniame lygmenyje veikia vadovavimo ir kontrolės schemos. Pratybų organizavimą buvo nutraukusi „Covid“ pandemija, vėliau sustabdė Čekijos CBRB pajėgų budėjimas NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje, dislokuotoje Lietuvoje. Planuojama, kad nuo šiol „Coronat Mask“ vyks reguliariai kas dvejus metus, o 2026 m. jas turėtų surengti Slovakija.

PJVIB nuotraukos.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close