Melanoma – viena iš penkių dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje: kaip turėtume saugotis?

Melanoma – tai viena iš penkių dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Sveikatos specialistai sutaria, kad labiausiai rizika susirgti melanoma padidėja nesisaugant ultravioletinių spindulių. Nacionalinio vėžio instituto gydytojas otorinolaringologas Ignas Karnas ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė dalinasi patarimais, kaip apsisaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių bei kaip anksčiau laiko atpažinti šią grėsmingą ligą.

Dažniausių onkologinių ligų penketukas

„Melanoma pagal sergamumą patenka į maždaug penktą vietą. Pirmas vietas užima krūties, prostatos ir plaučių vėžys. Tačiau į šią statistiką dažnai neįtraukiamos kitos, mažiau pavojingos odos vėžio formos, tokios kaip bazoląstelinė kacinoma. Sergamumas šia onkologine liga yra daug kartų didesnis nei melanoma, galimai dėl to, kad ji yra lengviau pagydoma ir mažiau agresyvi. Nepaisant to, melanoma, ypač pažengusiose stadijose, yra agresyvi ir sunkiai gydoma, todėl dėmesys šiam vėžio tipui turi būti itin didelis“, – pasakoja gyd. I. Karnas.

Melanoma yra labai agresyvi liga, todėl, anot gydytojo, sunku įvardinti, kada žmogus yra pasveikęs nuo vėžio. Kartais ligos recidyvas, dar kitaip vadinamas atkryčiu, įvyksta ir po 10 metų. Tuo tarpu dažniausiai skaičiuojamas 5 metų išgyvenamumas. Melanomos atveju 5 metų išgyvenamumas vyrams siekia 73 proc., o moterims – 83 proc.

SPF apsauga – būtina vasarą

„Saugotis ultravioletinių saulės spindulių reikia ištisus metus, ne tik vasarą. Nesisaugant jų galima susidurti su skausmingais odos nudegimais, spartnesniu odos senėjimu, pigmentinių dėmių atsiradimu, taip pat išauga susirgimo melanoma rizika. Norint sumažinti šias rizikas, būtina naudoti priemones su SPF apsauga“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Anot vaistininkės, SPF apsaugą reikia naudoti kas porą valandų, jeigu ilgą dalį laiko praleidžiama lauke. Lygiai taip pat ji perspėja, kad ultravioletiniai spinduliai pavojų kelią netgi ir apniukusiomis dienomis.

„SPF apsaugą svarbu naudoti reguliariai ir teisingai. Pirmiausia, reikia žinoti tinkamą kiekį, kiek turime ant odos tepti SPF apsaugos. Vieni žmonės mėgsta priemones su SPF apsauga matuoti šaukšteliais – t. y. veido ir dekoltė sritims naudoja po pusę arbatinio šaukštelio SPF priemonės, rankoms – po du, o kojoms – po tris. Kitas metodas – matuoti SPF priemonės kiekį pagal pirštus. Po liniją priemonės užtepkite ant rodomojo ir viduriniojo pirštų – t. y. nuo delno pradžios iki piršto galiuko. Visą šį kiekį vienu kartu sutepkite ant veido ir kaklo odos“, – pataria vaistininkė G. Kruopytė.

ABCDE metodas, kurį galite išbandyti namuose

Beveik visi žmonės turi apgamų – vieni daugiau, o kiti mažiau. Visgi, jie ilgainiui gali kisti, taip pat gali atsirasti naujų odos darinių. Todėl gydytojas otorinolaringologas Ignas Karnas įvardija, kaip namuose galima reguliariai apsižiūrėti savo apgamus, pasitelkus ABCDE metodo kriterijus, galinčius padėti atpažinti melanomą.

Kriterijai, būdingi apgamams, kuriuos pastebėjus reikėtų apsilankyti pas gydytoją apžiūrai su dermatoskopu:

A – asimetrija (angl. asymmetry). Viena apgamo pusė nesutampa su kita puse, t. y. apgamas nėra simetriškas.

B –  kraštai (angl. border). Darinio kraštai nėra lygūs.

C – spalva (angl. colour). Darinys turi daugiau spalvų, pigmentas netolygiai išsidėstęs, atsiranda melsvos, pilkšvos, rausvos spalvos vietų.

D – diametras (angl. diameter). Darinio diametras didesnis nei 6mm.

E – kitimas (angl. evolving). Esantis apgamas pradėjo keistis arba atsirado naujas didėjantis ir besikeičiantis pigmentinis darinys.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close