Kariuomenės vadas: „BALTOPS24 – aiški žinia priešui, kad NATO čia”
Birželio 5-6 dienomis Klaipėdoje vyksta galutinė koordinacinė pratybų „BALTOPS 24“ (liet. „Baltijos operacijos 24“) veiksmų jūroje konferencija, kuri žymi didžiausių pratybų Baltijos jūros regione pradžią. Antrą kartą Lietuvoje organizuojamoje konferencijoje dalyvauja atstovai iš Klaipėdos uoste prisišvartavusių 30 NATO sąjungininkų karinių laivų.
„Šios pratybos yra puikus mūsų sąjungininkų vienybės ir rimto pasirengimo pavyzdys. Tokio masto pratybos siunčia priešui aiškią žinutę – NATO yra stipriausias karinis Aljansas ir jis pasirengęs ginti mūsų piliečius bei valstybių narių suverenitetą. Džiaugiuosi, kad Lietuva dar kartą turi galimybę prisidėti prie šių pratybų organizavimo – tai rodo ir mūsų regiono strateginę svarbą“, – konferencijos dalyviams pažymėjo krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Savo mastu tai bus didžiausios kada nors vykusios pratybos Baltijos jūroje, jose dalyvaus apie 9000 karių ir kito personalo, daugiau kaip 50 laivų, virš 80 orlaivių iš 20 NATO šalių – Belgijos, Danijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Olandijos, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Suomijos, Švedijos, Turkijos ir Vokietijos. Pirmą kartą, nors šalis šių pratybų dalyvė yra nuo 1990 m., kaip NATO narė pratybose dalyvauja Švedija, kurios prisijungimas prie NATO šeimos ypatingai sustiprino Aljanso karinę jūrinę galią Baltijos jūroje.
„Šiemet Lietuvos kariuomenė turėjo išskirtinį pavasarinio kovinio rengimo ciklą, kurio metu vykusių tarptautinių ir nacionalinių pratybų tikslas – atgrasymas ir kolektyvinė gynyba per regioninių NATO gynybos planų įgyvendinimą esamomis sąlygomis. Karinės pratybos BALTOPS į Baltijos jūros regioną sutraukė išskirtines pajėgas – tai vienos didžiausių pratybų mūsų regione ir labai aiški žinia priešui, kad NATO yra čia, NATO yra vieningas, NATO yra stiprus ir aukštos kovinės parengties Aljansas, pasirengęs bet kada gintis nuo pat pirmos agresijos minutės“, – pabrėžė Lietuvos kariuomenės vadas gen. Valdemaras Rupšys.
BALTOPS formato pratybos vyksta kasmet nuo 1971 m., tad pažymint 53-ųjų pratybų svarbą šiandienos geopolitinėje situacijoje bei mastą, koordinacinę pratybų konferenciją atidarė pratyboms vadovaujantis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) 6-ojo laivyno vadas viceadmirolas Thomas Edwardsas Ishee: „Šios pratybos demonstruoja Aljanso vienybę ir pasirengimą bei lankstumą reaguoti į galimus iššūkius. Paties NATO tikslas ir visų vykstančių pratybų tikslas yra parodyti sąjungininkams, kad visada atsiliepsime esant poreikiui. Ir nors esame jūrų pajėgų atstovai, bet dauguma vykdomų operacijų atliekame ore ir sausumoje, o pratybos yra pasitelkiamos išbandyti naujas idėjas bei išmoktas pamokas ir veikia kaip puiki atgrasymo priemonė, kuri kiekvieną kartą parodo, kad esame galintys apginti visą NATO teritoriją“.
Pratybas organizuoja JAV karinio laivyno vadavietė Europoje ir Afrikoje bei JAV 6-asis laivynas, valdymą ir vadovavimą pratyboms užtikrina NATO jūrų smogiamųjų ir paramos pajėgų štabas (angl. NATO Striking and Support Forces, STRIKFORNATO). Pagrindinis pratybų tikslas – suteikti sąjungininkams galimybę treniruotis reaguojant į krizines situacijas bei užtikrinant laivybos laisvę ir saugumą Baltijos regione. Pratybų metu bus vykdomos amfibinės išsilaipinimo, paramos ugnimi, kovos su povandeniniais laivais, oro gynybos, minų paieškos ir nukenksminimo, antvandeninių ir povandeninių dronų bei kitos operacijos.
Pratybų aktyvių veiksmų jūroje fazėje, birželio 7-20 d., dalyvaus du KJP laivai – priešmininis laivas „Skalvis“ (M53) ir patrulinis laivas „Aukštaitis“ (P14). Mokymuose dalyvaus ir Baltijos šalių karinių laivų junginys BALTRON (angl. Baltic Naval Squadron), kuriam šiuo metu vadovauja Lietuvos KJP karininkas kmdr. ltn. Karolis Lileikis. Lietuvos kariniai laivai pratybose BALTOPS dalyvauja kasmet nuo 1993 m.
Nuotr. aut. št. srž. sp. Ieva Budzeikaitė
Video autorius vyr. srž. sp. Tomas Kavaliauskas: https://we.tl/t-GzeIWnE1y1