Kas slepiasi už baltos šypsenos: burnos higienistė atskleidė dantų balinimo rizikas ir naudą

Akinančiai balta šypsena mūsų visuomenėje neretai laikoma sveikatos ir gyvybingumo simboliu. Marijampolėje dirbanti sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ dantų higienistė Audronė Knopkutė svarsto, kad toks sąlyginai aklas Holivudo šypsenos siekimas dažnai priveda prie ne pačių saugiausių dantų balinimo priemonių. Trumpuoju periodu gali atrodyti, kad pavyko atrasti pigų ir efektyvų sprendimą, tačiau žvelgiant į ateitį, tai gali lemti sudėtingas ir labai brangias klaidų ištaisymo procedūras odontologo kabinete.

Dantis balintis namuose yra populiaru, bet ne visada saugu

Dantų atspalvio pokyčiai įprastai yra nepageidaujamas mūsų kasdienių įpročių atspindys. Dažnas gerai supranta, kad kai kurie įpročiai, tokie kaip juoda kava, raudonas vynas ar rūkymas, sukelia nemalonių pasekmių dantų išvaizdai. 

Mūsų visuomenėje vis dar gajus mitas, kad dantų šviesinimas – įžymybių procedūra ir kainuoja nemažus pinigus. Neskirdami laiko išsiaiškinti, ar tai tiesa, žmonės imasi dantų balinimo procedūrų pigesniais ir tai atlikti namuose neva pritaikytais įrankiais. Kaip teigia burnos higienistė A. Knopkutė, tarp tokių galima išskirti LED balinimo lempas, specialias dantų pastas, juosteles, miltelius ir balinimo pieštukus. 

„Sustabdyti žmogų, kuris pasiryžęs namų sąlygomis pasišviesinti dantis – misija sunkiai įmanoma. Turbūt ko nors kito tikėtis ir negalime, juk šypsena yra vienas tų veido elementų, kurie veikia kaip vizitinė kortelė. Kuo daugiau geltonio ar dėmių, tuo, tikėtina, žmogus labiau dėl to kremtasi. Pradedant dantų balinimą namuose, visgi, būtina išsiaiškinti, kurios priemonės yra efektyvios ir saugios jūsų dantims“, – perspėja specialistė. 

Šiai dienai, kai dantų balinimo priemones galime gauti vos kelių mygtukų paspaudimu, labai lengva įsigyti tokią priemonę, kuri ilgainiui padarys daugiau žalos nei naudos. Kaip pavyzdį dantų higienistė pateikia tarp jaunimo populiarias dantų balinimo juosteles ir šviečiančias LED balinimo lempas. Abiejų priemonių ji naudoti nerekomenduoja dėl kenksmingos sudėties. Plačiau paanalizavus, jose galima rasti ne tik cheminių medžiagų, kurios skirtos balintis audinius, įvairiausių rūgščių, bet ir nuodingų pesticidų. Vargu, ar žmogus tai žinodamas norėtų šias priemones naudoti. 

Mažiau kenksminga, bet neveiksminga

Stropesni, skiriantys daugiau dėmesio įvertinti priemonių sudėtis, pacientai neretai renkasi maisto gamybai naudojamus produktus. Tačiau nors įvairiuose interneto šaltiniuose galima rasti mažiau kenksmingų dantų balinimo receptų, kuriuose pagrindinės sudedamosios dalys dažniausiai būna maistinė soda, citrina, aktyvintoji anglis – nereiškia, kad žalos jos nesukelia. A. Knopkutė įspėja, kad nors neaiškios cheminės sudėties balinimo priemonės kelia didesnį pavojų sveikatai, pasitikėti neva natūraliomis dantų balinimo galimybėmis taip pat neverta – jos ne tik vis tiek gali pakenkti, bet ir nesuteikti norimų rezultatų. 

„Vis dar populiarus įsitikinimas, kad maistinė soda yra geras pagalbininkas balinant dantis. Vėlgi, tai nėra tiesa – išsivalius dantis jaučiamas švaros pojūtis, dantys atrodo šviesesni, tačiau yra nutrinamas dantų emalis ir pažeidžiamos dantenos. Panašiai ir pasitelkiant natūralią vaisių rūgštį turinčius produktus – gali būti pažeidžiamas emalis, sujautrėti ar net imti kraujuoti dantenos“, – perspėja A. Knopkutė.

Dar vienas populiarus būdas balinti dantis – įsigyti nemažai kainuojančią balinamąją dantų pastą ar specialius miltelius, kurių galima rasti vaistinėse, kosmetikos prekių parduotuvėse. Visgi higienistė įvardija, jog šiomis priemonėmis stulbinančių rezultatų pasiekti greičiausiai nepavyks. Anot jos, tokie produktai šiek tiek pašviesina dantis, pašalindami paviršiaus pigmentą, o bėgant metams, danties emalis plonėja, dantys tampa jautresni. 

Pasak higienistės A. Knopkutės, prieš bet kurios priemonės naudojimą pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su odontologu. Geriausio produkto pasirinkimas priklauso nuo kiekvieno individualaus poreikio, pavyzdžiui, jautrumo tam tikroms cheminėms medžiagoms ar dažikliams. 

Saugiausi būdai susigrąžinti baltą šypseną

Specialistė atkreipia dėmesį, kad žadami greiti, pigiai pasiekiami ir lengvi rezultatai prilygsta pasakai. Realiame gyvenime patikėdami tokiu pažadu žmonės neįvertina, kokią riziką prisiima. O pasekmės būna nemalonios ir pareikalaujančios dar didesnių investicijų. 

„Jei tikrai norite efektyvaus ir, svarbiausia, saugaus dantų balinimo namuose, reikėtų kreiptis į burnos priežiūros specialistus ir įsigyti dantų balinimo kapas. Jos pagaminamos pagal jūsų dantų formą ir atkeliauja kartu su jums individualiai rekomenduotu dantų balinimo geliu“, – teigia specialistė. 

Žinoma, toks sprendimas netinka nėščiosioms ir maitinančioms krūtimi. Kapai gauti asmuo taip pat turi turėti sveikus dantis, su nepažeistu danties ėduonimi. Iki 18 metų ši procedūra nerekomenduojama, nes būtent tada formuojasi dantų struktūra. 

„Kitas efektyvus ir saugus sprendimas yra dantų balinimas, kurį atlieka patys gydytojai odontologai arba dantų higienistai. Šiai procedūrai yra naudojamas stipresnis specialus balinimo gelis, kurio poveikis suaktyvinamas lazeriu arba specialia lempa. Atliekant balinimo procedūrą gydytojo kabinete, dantenos padengiamos specialia apsaugine medžiaga, o ant dantų užtepamas aukštos kokybės balinimo gelis, kuris pasiekia giliuosius danties sluoksnius ir juos pašviesina. Ši procedūra leidžia pašviesinti dantis keliais atspalviais, priklausomai nuo danties struktūros ir kitų svarbių faktorių. Taip pat procedūra neužima daug laiko, o rezultatas matomas iš karto“, – dalinasi A. Knopkutė. 

Verta įsidėmėti, kad atlikus balinimo procedūras, dantys netampa atsparūs tiems patiems jų spalvą keičiantiems faktoriams. Dantų priežiūrą privalu palaikyti visą gyvenimą, todėl pasiekus norimą dantų atspalvį, reikėtų susirūpinti ir savo įpročiais. Anot specialistės, svarbus aspektas yra maisto racionas, tad į jį reikėtų įtraukti traškių daržovių (tokių kaip morkos ir salierai), vaisių (ypač braškių, ananasų, papajų, obuolių, kriaušių) ir riešutų. Jie ne tik suteikia vitaminų, bet kramtant taip pat padeda valyti dantis. Renkantis kitus maisto produktus, reikia atsiminti paprastą taisyklę: „Viskas, kas nudažys baltus medvilninius marškinėlius, nudažys ir jūsų emalį“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close