Kodėl verta diversifikuoti investicijas ir kaip tai daryti?

Galimybė investuoti sudomina vis daugiau žmonių. Kita vertus, nemažai daliai asmenų tai atrodo itin sudėtinga ir rizikinga. Visgi, egzistuoja įvairių būdų, kurie gali padėti sumažinti pinigų praradimo riziką. Vienas iš jų yra investicijų diversifikavimas. Taigi – kas apskritai tai yra? Kodėl verta diversifikuoti investicijas? Ir kaip tai daryti tinkamai?

Investicijų diversifikacija – kas tai?

Investicijų diversifikacija – tai investavimo strategija, kuri naudojama siekiant sumažinti pinigų praradimo riziką, įtraukiant didesnį kiekį skirtingų investicijų. Paprasčiau tariant, pinigus investuodami tik į vieną pasiūlymą prisiimate nemažą riziką juos prarasti. Tuo tarpu, jeigu tą pačią sumą investuojate į 5 ar 10 skirtingų pasiūlymų, rizika mažėja, mat tikėtina, jog visos išskaidytos investicijos nebus nesėkmingos. 

Investicijų diversifikacijos principai

Egzistuoja 3 pagrindiniai investicijų diversifikacijos principai, kuriais patariama vadovautis:

  1. Investuokite į skirtingas turto klases. Pavyzdžiui, įsigykite įmonių akcijų, nekilnojamojo turto, obligacijų ir panašiai. Tokiu būdu nebūsite priklausomi nuo vieno sektoriaus bei sumažinsite riziką;
  2. Proporcingai paskirstykite investicijas. Svarbu, jog subalansuotumėte instrumentų rizikingumą ir potencialią grąžą. Ką tai reiškia? Na, pavyzdžiui, 20% Jūsų investicinio portfelio gali sudaryti mažos rizikos investicijos, 70% vidutinės rizikos, o 10% aukštos rizikos. Žinoma, atsižvelkite į savo rizikos toleranciją; 
  3. Diversifikuokite atsižvelgdami į geografiją. Rekomenduojama investicijas paskirstyti bent po kelias šalis, jog šios nepriklausytų tik nuo vienos valstybės ekonomikos. Tai sumažins riziką, mat tikėtina, kad vienu metu su krize nesusidurs net kelios Jūsų pasirinktos šalys. 

Daugiau informacijos apie investicijų diversifikavimo principus rasite: https://www.profitus.lt/naujienos/investiciju-diversifikacija

Diversifikavimo privalumai ir trūkumai

Pagrindinis diversifikavimo privalumas yra geresnis rizikos ir pelno santykis. Visgi, tai labiau naudinga ilguoju laikotarpiu. Kita vertus, kadangi bendra rinkos rizika yra išdiversifikuota, trumpuoju laikotarpiu tai greičiausiai sumažins galimą uždarbį. Taigi, pravartu atsižvelgti į savo investavimo tikslus. Visgi, diversifikuojant nereikėtų tikėtis greito pelno, kuris pakeis visą Jūsų gyvenimą. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, ši strategija naudinga būtent ilguoju laikotarpiu. 

Kaip diversifikuoti investicijas?

Jau išsiaiškinome, kas yra investicijų diversifikavimas bei pagrindinius to principus. Taigi, pereikime prie esminės dalies – kaip paskirstyti savo investicijas? Atsižvelgiant į anksčiau minėtą proporcingumo principą, rekomenduojama pasirinkti žemos, vidutinės ir aukštos rizikos investicijas. Pavyzdžiui, prie žemos rizikos investicijų galima priskirti vyriausybės obligacijas arba indėlius. Lietuvoje visi indėliai iki 100000 eurų yra apdrausti, todėl nerizikuojate netekti savo pinigų. Kita vertus, žemos rizikos investicijų grąža taip pat atitinkamai mažesnė. Tuo tarpu, prie vidutinės rizikos galima priskirti akcijas, nekilnojamąjį turtą, sutelktinį finansavimą. Įprastai rekomenduojama, kad investicijų portfelis būtų sudarytas iš 70% vidutinės rizikos investicijų. Visgi, kaip jau minėjome kiek anksčiau, atsižvelkite į savo rizikos toleranciją. Galiausiai, aukštos rizikos investicijoms yra priskiriamos žaliavos, kriptovaliutos, menas ir panašiai. Jeigu pasiseka – čia galima uždirbti bene daugiausiai. Kita vertus, egzistuoja nemažai istorijų, kuomet investuotojai patiria itin didelius nuostolius. Taigi, aukštos rizikos investicijoms rekomenduojama skirti vos 10%. 

Visgi, tai, kokio tipo turtą investuotojas pasirinks diversifikuoti, priklauso nuo daugybės veiksnių. Tačiau pirmenybė įprastai yra teikiama jau turimam turtui, pasirenkant skirtingas jo kategorijas. Svarbiais veiksniais taip pat reikėtų įvardyti investuotojo amžių, rizikos toleranciją, artimiausius finansinius planus. Pavyzdžiui, jaunesnio amžiaus investuotojai yra labiau linkę rizikuoti, mat turi galimybę kompensuoti nuostolius ilguoju laikotarpiu. Kita vertus, vyresniems asmenims pravartu pasirinkti mažesnės rizikos instrumentus. 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close