Pasaulinė paukščių diena: pasirūpinkime paukščiais šalia savo namų

Retai kam žinoma, kad balandžio 1 d. laikoma Pasauline paukščių diena, kviečianti atkreipti dėmesį į skirtingas paukščių rūšis, kurios yra svarbios bioįvairovei palaikyti. Būtent šią dieną, 1906 m. buvo pasirašyta Tarptautinė paukščių apsaugos konvencija.

Pavasaris – paukščių veisimosi metas

Paukščiai gyvena visuose žemynuose, šiuo metu pasaulyje aptinkama 11157 paukščių rūšių. Lietuvoje – 401 paukščių rūšis, įskaitant vienkartinius stebėjimus. Deja, apie 1500 paukščių rūšių yra iškilęs pavojus išnykti, o 120–130 paukščių rūšių laikomos išnykusiomis. Prie paukščių nykimo didžia dalimi prisideda žalinga žmogaus veikla.

Jau dabar Lietuvoje galima masiškai sugrįžtančius sparnuočius, kurie mus jau džiugina savo giesmėmis, o dauguje akimis palydime praskrendančius sparnuočius. Tuo pačiu paukščiai – svarbi ekosistemos dalis, todėl nykstant paukščiams, kenčia visa ekosistema. Be to, sparnuočiai yra geri ekosistemų būklės indikatoriai, nes susiję su įvairiomis jų grandimis ir yra nesunkiai stebimi. Stebėdami paukščių gausos mažėjimą galime suprasti, jog nyksta ir visa biologinė įvairovė. Kovo – birželio mėnesiai yra jautriausias paukščiams veisimosi metas, todėl planuojant savo veiklas ar tiesiog būnant gamtoje, būtina laikytis tam tikrų taisyklių.

„Po ramesnio žiemos laikotarpio, išsiilgę gamtos, dažnas patraukiame prie vandens telkinių, į miškus, pievas, pažintinius takus. Pavasario laikotarpiu svarbu atidžiau stebėti gyvąją gamtą, stengtis elgtis tyliai, netrikdyti paukščių, nes tai ypač jautrus visiems gyvūnams laikotarpis. Pamačius perinčius paukščius pasitraukti toliau nuo jų, nesilankyti tam neskirtose gamtinėse vietose. Ūkininkai ir miškininkai turėtų suskubti užbaigti visus pavasarinius darbus, taip išsaugant and žemės ar medžiuose perinčius paukščius – juk pempės jau ruošią lizdines duobutes, tuoj perės vieversiai ir kiti laukų paukščiai, miškuose daliai paukščių jau veisimosi metas“, – pabrėžia Liutauras Raudonikis, Lietuvos ornitologų draugijos vadovas.

Tuo pačiu, tai puikus laikas, šalia savo namų pasirūpinti paukščiais: iškelti inkilus, gandralizdžius ant langų užsiklijuoti specialus lipdukus nuo paukščių atsitrenkimo į langus. Taip pat išleidžiant naminius gyvūnus reikia stebėti, kad jie nepridarytų žalos sparnuočiams, netrikdytų jų.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close