Aktualizuojant lietuvių dievų panteoną

Prasidedant kovui Birštone, Dzūkijos-Suvalkijos teritorijų direkcijos Nemuno kilpų regioninio parko grupės lankytojų centre, atidaryta Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus moksleivių kūrybos paroda SENOVĖS LIETUVIŲ DIEVAI IR DEIVĖS. Parodoje eksponuojami 2022 /2023 m. mokinių tapybos, kompozicijos, grafinio piešimo ir skulptūros baigiamieji darbai. Paroda pristatyta kovo 15 dieną – dalyvavo parodos kuratorės ir sumanytojos – Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus dailės mokytoja Nijolė Mečkovskaja ir Aukštadvario regioninio parko vyr. kultūrologė Rita Balsevičiūtė, Nemuno kilpų regioninio parko grupės darbuotojai.

R. Balsevičiūtė dar 2022 metais Aukštadvario skyriaus meno moksleiviams vedė paskaitą apie senovės lietuvių deives ir dievus, juos supažindino su ypatingai savitu lietuvių mitologijos dievų panteonu. R. Balsevičiūtė ir N. Mečkovskaja minėjo, kad jos stengėsi išsirinkti kiek retesnius, mažiau žinomus lietuvių – baltų – deivių ir dievų panteono atstovus, pvz., dievą Aušlavį, kuris buvo sveikatos dievas; deivę Medžiojimą medžioklės deivę; dievą Mėnulį; bičių dievą Bubilą, kt.

Per parodos atidarymą mokytoja Nijolė Mečkovskaja supažindino su eksponuojamais kūriniais mitologijos tematika, papasakojo apie savitą ir įkvepiantį kūrybos procesą ir apie tai, su kokiu susidomėjimu moksleiviai kūrė lietuvių deivių ir dievų paveikslus. Buvo įdomu matyti skirtingus kiekvieno moksleivio darbus pagal technikas (tapybos, grafinio piešimo, kompozicijos ir skulptūros / keramikos).

Paroda itin unikali ir tuo, kad joje eksponuojami skulptūros, tikriau keramikos, darbai, vaizduojantys kaukučius.

Šios parodos ekspozicija itin įvairi ir spalvinga visomis prasmėmis, taip pat išsiskiria ypatingu kūrinių techniniu meistriškumu. Ypač įsiminti grafinio piešimo – grafikos – darbai, išsiskiriantys ypatingu dėmesiu išieškotoms detalėms, kūrybingam iliustratyvumui.

Per parodos pristatymą Rita Balsevičiūtė pasidžiaugė šia paroda, tik pridurdama, kad būtent lietuvių senoji kultūra yra grįsta matriarchatinės (Senosios deivės) kultūros deivių ir dievų panteonu.

Galima džiaugtis meno mokyklų ir regioninių parkų bendradarbiavimu. Galima dar pridurti, kad ši paroda jau aplankė Trakų rajono savivaldybę.

Ši unikali moksleivių darbų paroda Birštone, Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centre veiks iki balandžio 8 dienos.

Rita Balsevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close