Kolagenas – svarbi medžiaga žmogaus organizmui. Ką apie jį reikėtų žinoti?

Kolagenas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „klijų gamyba“. Šis žodžių junginys gana aiškiai apibrėžia šios medžiagos paskirtį. Iš tiesų kolagenas – tai nepakeičiamas audinių atsinaujinimo baltymas. Kokia jo svarba žmogaus organizmui, ypač jungiamajam audiniui? Į šiuos ir kitus klausimus plačiau atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmakognozijos katedros prof. dr. Nijolė Savickienė.

Kas yra kolagenas?

Kolagenas – tai pagrindinis jungiamojo audinio baltymas. Jo yra visose organizmo sistemos dalyse: plaukuose, odoje, raiščiuose, sausgyslėse, raumenyse, kraujagyslėse, kauluose. Baltymai sudaro iki 40 proc. jungiamojo audinio. Iš jų vienas svarbiausių yra kolagenas, sudarantis didžiąją baltymų dalį. Daug kolageno yra sąnarių kremzlėse: čia šis baltymas palaiko audinių elastingumą bei mažina jų nusidėvėjimo riziką.

Kokia yra kolageno reikšmė jungiamajam audiniui?

Su amžiumi, vyraujant degeneraciniams procesams, jungiamasis audinys tampa vis labiau pažeidžiamas. Kremzlės ima dilti, gali būti pažeidžiamas ir kaulinis audinys, raumenynas silpsta, oda suglemba, pasikeičia plaukų, nagų struktūra. Opi tampa žmogaus išvaizdos, grožio problema, kuri stipriai siejasi su kolageno stoka organizme.

Trūkstant kolageno gali vystytis senatvinė toliaregystė, širdies bei kraujagyslių ligos. Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis svarbu išsaugoti elastingas kraujagysles, nes jos kietėja, o kietesnės kraujagyslės greičiau įtrūksta. Taip susidaro natūralios sąlygos vystytis aterosklerozei, kuri yra jungiamojo audinio irimo ir kolageno mažėjimo kraujagyslėse pasekmė.

Kokia yra kolageno tipų įvairovė? Koks jų vaidmuo jungiamajam audiniui?

Kolageno tipų yra daug, todėl paminėsiu pagrindinius, kurie dominuoja audiniuose. Kremzlės užpildo sudėtyje vyrauja II tipo kolagenas, kauliniame audinyje – I tipo, raumenyne – I ir III tipo, odoje – III tipo kolagenas. Kolagenas gali būti skirtingos molekulinės masės. Priklausomai nuo hidrolizės laipsnio išskiriamos trys pagrindinės kolagenų derivatų grupės:

1. Nedenatūruotas (natūralus) arba natyvinis kolagenas. Jo molekulinė masė yra apie 300 kilodaltonų (kDa) ir jis vadinamas pačiu aktyviausiu.

2. Želatina (molekulinė masė nuo 20–90 kDa).

3. Hidrolizuotas kolagenas, kurio molekulinė masė 2–9 kDa (smulkiausios struktūros baltymas).

Nustatyta, kad sergant reumatoidiniu artritu II tipo natyvinis, nedenatūruotas kolagenas atlieka tarsi treniruotės vaidmenį. Jis veikia plonajame žarnyne didindamas toleranciją ir slopindamas uždegimą, kurį sukelia imuninės sistemos imunokompetentinės ląstelės. Dažniausiai užtenka nedidelių natyvinio kolageno dozių siekiant apraminti imuniteto atsaką.

Želatina asocijuojasi su gyvulinių subproduktų patiekalu – šaltiena, kurios pagrindas yra drebučiai. Jei žmogus tokį maistą gali valgyti, – kodėl gi ne. Bet dažnai šaltienos nepatariama valgyti dėl amžiaus, galimų gretutinių ligų (pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių), aterosklerozės išsivystymo grėsmės. Visa tai reikia įvertinti.

Hidrolizė didina kolageno funkcines savybes, jo biologinį prieinamumą. Hidrolizuotas kolagenas dėl itin mažo molekulinio svorio yra puikiai virškinamas, lengvai pasisavinamas, gerai pasiskirsto organizme, o tikimybė, kad jis sukels alergiją, yra maža. Hidrolizuotas kolagenas gerai absorbuojamas žarnyne, patenka į kraujotaką ir į tikslines vietas, kuriose šios medžiagos trūksta. Taigi, per tam tikrą laiką kremzlė pasipildo reikiamu hidrolizuoto kolageno kiekiu, aktyvinamas kremzlės pagrindinių ląstelių – chondrocitų gyvybingumas. Chondrocitai gamina visavertę kremzlės matricą, užpildą, ir taip renovuojamas kremzlės audinys.

Kodėl visavertei kolageno sintezei svarbios papildomos sinerginės medžiagos?

Siekiant sumažinti uždegiminį procesą ir sustiprinti toleranciją kolagenui, preparatų sudėtis papildoma antioksidantais. Svarbi sinerginė medžiaga yra askorbo rūgštis (vitaminas C). Trūkstant vitamino C formuojasi nevisavertis kolagenas – kolageno struktūra praranda stabilumą.

Taip pat svarbus vitaminas E, kuris slopina uždegimą. Reikalinga ir aminorūgštis L­leucinas, reguliuojantis baltymų sintezę. Be to, ši aminorūgštis dalyvauja lipidų ir angliavandenių metabolizme. Prie sinerginių medžiagų taip pat priskiriamas proteolitinis augalinės kilmės fermentas bromelainas. Jis išskiriamas iš ananasų vaisių arba žievės ir pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu. Bromelainas tarsi suvirškina suirusius arba pakitusios struktūros baltymus. Juk, kad atsinaujintų kremzlės audinys, pirmiausia reikia pašalinti įvairias metabolines atliekas, atplaišas – paruošti sąlygas naujai audinių statybai.

Ką svarbu įvertinti renkantis kolageno preparatus?

Labai svarbu pabrėžti technologijos kokybę, preparato kompoziciją, sinergiją su skirtingomis medžiagomis ir proporcijas tarp natyvinio (natūralaus) kolageno bei hidrolizuoto kolageno. Taip pat svarbu, kad patentuotų preparatų patikimumas būtų paremtas klinikiniais tyrimais. Į patikimų preparatų sudėtį įeina kliniškai testuoti patentuoti kolagenai. Tai – vadinamieji specifiniai bioaktyvūs kolageno peptidai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close