Europos Komisija siūlo pradėti stojimo derybas su Bosnija ir Hercegovina ir teikia naujausią informaciją apie Ukrainos ir Moldovos padarytą pažangą

Vakar Europos Komisija rekomendavo pradėti stojimo į ES derybas su Bosnija ir Hercegovina ir aptarė būsimą žodinį pranešimą ES Tarybai dėl Ukrainos ir Moldovos Respublikos padarytos pažangos imantis Europos Komisijos lapkričio 8 d. paskelbtoje plėtros ataskaitoje nurodytų dar neįgyvendintų veiksmų. Europos Komisija taip pat parengė galutinius pasiūlymus dėl derybų su Ukraina ir Moldova programų projektų, kurie bus pateikti ES Tarybai.

Europos Vadovų Tarybos prašymu Europos Komisija teikia ES Tarybai Bosnijos ir Hercegovinos pažangos ataskaitą. Kaip nurodyta ataskaitoje, nuo to laiko, kai 2022 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Taryba suteikė šalies kandidatės statusą, politinės vadovybės viešas įsipareigojimas siekti strateginio Europos integracijos tikslo buvo vykdomas imantis svarbių reformų ir davė teigiamų rezultatų. Bosnija ir Hercegovina parodė tvirtą įsipareigojimą daryti pažangą dėl ilgai neįgyvendintų reformų, pavyzdžiui, priimti įstatymą dėl interesų konfliktų prevencijos ir įstatymą dėl kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu. Bosnija ir Hercegovina ėmėsi svarbių veiksmų, kad pagerintų teismų ir baudžiamojo persekiojimo sistemą, kovą su korupcija, organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu, taip pat migracijos valdymą, patvirtinus įgaliojimus derėtis dėl susitarimo dėl FRONTEX statuso. Bosnija ir Hercegovina pasiekė ir išlaikė visišką suderinimą su ES bendra užsienio ir saugumo politika. Tai didelis teigiamas žingsnis, kuris šiais geopolitinių neramumų laikais yra itin svarbus.

Atsižvelgdama į nuo 2022 m. pasiektus rezultatus, Europos Komisija mano, kad Bosnija ir Hercegovina pasiekė būtiną atitikties narystės kriterijams lygį. Todėl Europos Komisija rekomenduoja ES Tarybai pradėti stojimo derybas su Bosnija ir Hercegovina. Be to, Europos Komisija rekomenduoja Tarybai patvirtinti derybų programą, kai Bosnija ir Hercegovina imsis tolesnių veiksmų, atsižvelgdama į Europos Komisijos ataskaitą. Europos Komisija yra pasirengusi pranešti ES Tarybai apie Bosnijos ir Hercegovinos pažangą, padarytą vykdant šiuos veiksmus.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Nuo tada, kai Bosnijai ir Hercegovinai suteikėme šalies kandidatės statusą, ši šalis ėmėsi įspūdingų veiksmų. Per šiek tiek daugiau kaip metus padaryta didesnė pažanga nei per visą dešimtmetį. Žinoma, norint įstoti į Sąjungą reikia didesnės pažangos, tačiau šalis rodo galinti atitikti narystės kriterijus ir tenkinti piliečių siekį prisijungti prie mūsų šeimos. Todėl rekomenduojame Tarybai pradėti stojimo derybas su Bosnija ir Hercegovina ir patvirtinti derybų programą, kai Bosnija ir Hercegovina imsis tolesnių veiksmų, atsižvelgdama į Komisijos ataskaitą. Esame pasirengę pranešti Tarybai apie Bosnijos ir Hercegovinos pažangą, padarytą vykdant šiuos veiksmus. Bosnijos ir Hercegovinos ateitis yra mūsų Sąjungoje.“

Vakar Europos Komisija taip pat pateikė ES Tarybai pasiūlymus dėl Ukrainos ir Moldovos derybų programų projektų, atsižvelgdama į 2023 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybos sprendimą pradėti derybas su abiem šalimis, ir pateiks ES Tarybai žodinį pranešimą dėl pažangos, kurią abi šalys padarė įgyvendindamos lapkričio 8 d. Europos Komisijos plėtros ataskaitoje pateiktą rekomendaciją.

Derybų programose nustatomos stojimo derybų su kiekviena šalimi kandidate gairės ir principai. Europos Komisijos parengti programų projektai padalyti į tris dalis: 1) stojimo derybų principai, 2) derybų turinys ir 3) derybų procedūra. Derybomis siekiama, kad Ukraina ir Moldova priimtų visą ES acquis ir užtikrintų visišką jos įgyvendinimą ir vykdymą.

Derybų programų projektai grindžiami ankstesnių plėtros etapų ir vykstančių stojimo derybų patirtimi. Jais integruojama peržiūrėta plėtros metodika ir atsižvelgiama į kintančią ES acquis.

Dabar ES Taryba turi pradėti vidaus pasitarimus dėl šių tekstų. ES Tarybai priėmus šias derybų programas, rotacijos tvarka Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti valstybė narė pirmojoje tarpvyriausybinėje konferencijoje su kiekviena šalimi pristatys sutartą ES bendrąją poziciją. Tai bus oficiali stojimo derybų pradžia. Šiame etape derybų programos bus paskelbtos viešai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close