Ne tik grietinė ir spirgučiai: naujos idėjos, su kuo patiekti koldūnus ir virtinius

Koldūnai – universalūs, kąsnio dydžio stebuklai, kurie džiugina skonio receptorius visame pasaulyje. Namuose jų gamyba išties užtrunka, tad dažnas renkasi įsigyti šaldytų parduotuvėse. Ypač tai populiaru žiemos metu, kai išauga įvairios šaldytos produkcijos paklausa, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jie taip pat gali būti nė kiek nenuobodus ir originalus patiekalas – į kitą lygį paprasčiausius nebrangius koldūnus pakels tiesiog naujas padažas ir kitas būdas juos virti.

Vien tik miltinės tešlos ir mėsos įdaro idėja sukuria tikrą kulinarinio kūrybiškumo žaidimų aikštelę, kurioje žaidžia įvairios tautos. Itališki ravioli ar tortellini, kartvelų chinkaliai, azijietiški gyoza ar numylėtieji lietuviški koldūnai ir virtiniai – tai greitai išverdamas, pigus ir sotus patiekalas.

„Iš šaldiklio išimti koldūnai ar virtiniai – greita, maistinga ir net vaikams patinkanti vakarienės idėja. Ne be reikalo jie paklausūs ištisus metus, nors juntamas ir sezoniškumas. Vasarą daugiausiai dėmesio prie šaldiklių, žinoma, sulaukia ledai, tuo tarpu šaltuoju metų laiku pirkėjai dažniau į krepšelius dedasi šaldytus kulinarijos ir konditerijos gaminius: nuo blynelių ir cepelinų iki picų bei koldūnų, virtinių“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.

Pasak jos, tradiciškai paklausiausias išlieka įdaryti kiauliena, tačiau sveikatingumo tendencijos neša naujus vėjus ir koldūnų, virtinių skyriuje: vis dažniau klientai renkasi įdarytus ir paukštiena, grybais, varške.

Beveik nieko nekainuojanti gudrybė – virkite nebūtinai vandenyje

Nesvarbu, ar trokštate greitai ir nebrangiai pavalgyti, ar norite nustebinti namiškius įmantresniu skoniu, koldūnai dėl savo prieinamumo ir paruošimo greičio puikiai tinka abiem atvejais. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė įsitikinusi, kad vos keli pokyčiai įprastame jų ruošime gali padaryti didelį skirtumą skonio atžvilgiu.

„Visų pirma, verta juos išvirti ne įprastame vandenyje su druska, bet juos suberti į sultinį. Dar geriau – naminį. Tai koldūnams suteiks papildomų skonio natų, jie bus sultingesni ir pasakiškai aromatingi. Patiekti juos taip pat galima gilioje lėkštėje su šiek tiek sultinio. Tai geras būdas vaikus įtikinti suvalgyti sultinio, dėl ko tėvams paprastai reikia pasistengti“, – pataria maisto gamybos žinovė.

Priedams – naujos idėjos

Dažniausias sprendimas Lietuvoje, su kuo patiekti koldūnus namuose, būna grietinė ar šiek tiek sviesto. Mėgstama juos skaninti ir keptuvėje pakeptais spirgučiais ar tarkuotu sūriu. Pasak G. Urbonavičiūtės, tai nėra blogas variantas, jeigu priedų dedama su saiku, koldūnai nepaskęsta riebaluose – tokiu atveju patiekalas gali būti itin riebus.

Ieškant naujų skonių ir paprastų būdų paeksperimentuoti su jau tikriausiai namuose turimais ingredientais, „Iki“ kulinarijos technologė siūlo keletą jų. Taip ir nedidelis kiekis padažo suteiks naujų potyrių, o įprastas patiekalas nebus nuobodus.

Kepti svogūnai. Tai klasikinis derinys, kuriam reikės tik šiek tiek sviesto ar aliejaus ir smulkiai supjaustyto svogūno. Svogūną kepkite lėtai, mažesnėje kaitroje, kol jis taps permatomas. Jei mėgstate traškius svogūnus, kepimo temperatūrą padidinkite tik į kepimo pabaigą.

Natūralus jogurtas. Jeigu dažniausiai koldūnus valgote su grietine, pakeiskite ją tirštu natūraliu jogurtu. Valgant juos su pikantišku įdaru, jogurtą galite paskatinti žolelėmis, pipirais. Jeigu valgote juos įdarytus vaisiais, uogomis, su jogurtu derės ir šiek tiek skysto medaus.

Svieste pakepti džiūvėsėliai. Svetur toks padažas dažnai patiekiamas su saldžiais virtiniais, nors galite išbandyti ir su pikantiškais. Keptuvėje paprasčiausiai ištirpinkite šiek tiek sviesto ir jame kelias minutes apkepkite džiūvėsėlius.

Šviežios salotos ir žalumynai. Koldūnai – sotus ir sodrus patiekalas, tad jam balanso ir gaivumo suteiktų traškios šviežių daržovių salotos. Gražgarstės, agurkai, pomidorai, svogūnai – rinkitės tai, ką mėgstate ir turite po ranka. O pačius koldūnus gausiai apibarstykite smulkiai pjaustytomis petražolėmis.

Rauginti kopūstai. Jaukus ir maistingas variantas – mėsa, bulvėmis ar grybais įdarytus koldūnus patiekti su raugintais kopūstais. Taip į racioną įtrauksite daug vitaminų ir naudingų medžiagų turinčias raugintas daržoves.

Kario padažas. Mažiau įprasta idėja, tačiau išbandyta nepalieka abejingų. Tokiam padažui reikės sviesto, ryžių acto, kario miltelių, šiek tiek grietinės, smulkiai pjaustytos kalendros ir aštraus padažo pagal savo skonį.

Ryškiai geltonas garstyčių padažas. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek sultinio, į jį dėkite Dižono garstyčių, smulkintų krapų, žiupsnelį ciberžolės, kuri suteiks išskirtinę spalvą, o galiausiai ir šiek tiek sviesto.

Šviežių rozmarinų padažas. Alyvuogių aliejuje apkepkite česnaką, tuomet supilkite grietinėlę, šiek tiek baltojo vyno ir užvirus sumažinkite ugnį, leiskite skysčiui šiek tiek nugaruoti. Jam sutirštėjus, įberkite šviežio smulkinto rozmarino ir pagardinkite druska bei pipirais.

Citrinų padažas. Keptuvėje ištirpinkite šaukštą sviesto, įdėkite smulkintų česnakų ir svogūnų, šiems apkepus – dar šiek tiek sviesto, o tuomet viską sumaišykite su citrinos sultimis ir patarkuota citrinos žievele, pagardinkite druska, pipirais ir šviežiomis petražolėmis. Kvepės pasakiškai!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close