MB steigimas: mokesčiai, atsakomybės, privalumai ir trūkumai
Mažoji bendrija, kaip juridinė veiklos forma, skaičiuoja tik kelioliką metų Lietuvoje. Visgi, per šį gana trumpą laiko tarpą – buvo labai pamėgta, kadangi tam tikri privalumai nulėmė, jog ši verslo forma yra priimtinesnė nei UAB, Individuali įmonė arba kokia nors veiklos forma, kurią vykdo fizinis asmuo.
Mažosios bendrijos steigimas
Su profesionalais įsteigti bendriją – paprasta ir greita. O kadangi MB steigimas kaina nėra aukšta, natūralu, kad dažnas ne pats gaišta laiką, tačiau ieško specialistų, kurie sutvarkys dokumentus ir padės sėkmingai žengti pačius pirmus verslo žingsnius.
Žinoma, būsimas savininkas turi sugalvoti bendrijos pavadinimą, kuris turėtų ne tik atitikti veiklos tipą, tačiau ir nepažeisti įstatymų. Pavadinimas yra pateikiamas Registrų centrui. Steigimo dokumentuose taip pat turi būti nurodomi visi MB nariai (jų skaičius – ne didesnis nei 10). Daugeliui svarbu, kad nėra būtinas įstatinis kapitalas, taip pat MB vadovai nėra griežtai reglamentuoti, tad nebūtina juos įdarbinti pagal darbo sutartį.
MB privalumai ir trūkumai
Asmenys, kurie jau ne vienerius metus džiaugiasi sėkmingu MB funkcionavimu, dažniausiai išskiria šiuos juridinio statuso privalumus:
- Kaip jau minėjome, nėra būtinas įstatinis kapitalas.
- Gana elementari valdymo struktūra.
- Pageidaujant – galima išsiimti pelną avansu ir tai padaryti – paprasta.
- Lengva apskaita. Tačiau ją, žinoma, reikia palikti savo srities specialistams.
- Civilinės sutarties sudarymo galimybės MB nariams.
- Norint yra galimybė reorganizuoti MB į kitą juridinį objektą, pavyzdžiui, UAB.
Nėra esminių skirtumų, kurie galėtų atgrasyti nuo MB, kaip juridinio asmens, pasirinkimo. Kai kuriems tik atrodo, kad MB forma yra ne tokia solidi kaip, pavyzdžiui, UAB, tad gali būti sunkiau rasti partnerių, klientų.
MB mokesčiai
Detaliau apie bendrijos mokesčius geriausia yra tartis su specialistais, kurie teikia steigimo bei apskaitos vedimo paslaugas. Visgi, trumpai, nusprendus steigti MB, turite įvertinti, kokie mokesčiai bus mokami: pelno mokestis, pridėtinės vertės mokestis, NT mokestis, MB pelno paskirstymo pajamos, gyventojų pajamų mokestis, Valstybinis socialinis draudimas (VSD), Privalomojo socialinio draudimo mokestis.