APIE KITOKIĄ EGLUTĘ

Jei neatšils orai, žaisliukai išbus iki pavasario
Gruodžio pradžia – metas prisiminti kalėdinę eglutę. Tiesa, ją puošti dar anksti, nes taip savo šventę padarytume paprastu įvykiu, tačiau apie ją galvoti reikia. Kokią eglutę rinksimės šiemet – nukirstą ar gyvą? O kuo ją puošime?
Visi mūsų sprendimai yra tinkami ir geri, nes mes renkamės tai, kas mums patinka, ką galime sau leisti. Pagaliau – mums ne paskutinėje vietoje ir tai, ar dovanodami džiaugsmą sau, mes neskriaudžiame gamtos? Ką galime daryti kitaip, kaip turėtume elgtis nors prieš Kalėdas?
Pasirinkimas – kirsti eglutę ar puošti gyvą, pasodintą vazone, jau išspręstas. Kasmet Kalėdoms išauginama kur kas daugiau eglučių, nei mums reikia. Be to, jos gali būti ir iš tų plotų, kur bus plynai kertamas miškas. Vazone auganti eglutė gali būti „daugkartinio naudojimo“ arba pavasarį sodinama į dirvą. Kai kas puošia plastmasinę eglutę, kuri tikrai nekvepia mišku, nežvilga taip, kaip gyvas medelis. Be to, ir dirbtinė eglutė kada nors „pasensta“, nublunka jo spalvos, todėl jos atsisakome – išmetame į atliekas. O plastikas yra ilgai…
Panašiai būna ir su eglutės žaisliukais – mums patinka dideli ir žvilgantys bumbulai, girliandos, mirksinčios lemputės. Didžiuma jų – taip pat plastmasiniai, todėl jų kelias kada nors baigiasi… jūs jau žinote, kur. Ką galima daryti kitaip?
Visiems, turintiems savo kieme gyvą eglutę (tą, kurią pernai ar užpernai pasodinote iš vazono), galima naudoti pačius draugiškiausius gamtai žaisliukus. Pats juos išbandžiau ir žinau, kad juos pasigaminti gali visi, be to – jie nieko nekainuoja, o grožiu tikrai lenkia tuos spalvotus burbulus. Kaip jie gaminami?
Imkite vaikiškas žaidimo smėlyje formeles, o jei tokių neturite – bet kokius indus, indelius, talpas. Jei ir jų neturite, juos galite nulipdyti iš plastilino, sulankstyti iš folijos – svarbu, kad iš jų netekėtų vanduo. Į šiuos indelius įdedame sudžiovintų gėlių žiedus, lapelius, vaisių žieveles, sėklas ir būtinai – siūlą. Po to pripilame vandens (gali būti nuspalvintas) ir viską sudedame į šaldiklį, o kas jo neturi – paliekame nakčiai lauke. Ryte vanduo formelėse sušalęs, reikia jas trumpai panardinti į šiltą vandenį ir ledo žaisliukai lengvai išsiims. Už lede įšalusio siūlo juos pririšame prie eglutės šakų; štai ir turime dailiais žaislais papuoštą mūsų eglutę! Kada nors tie žaisliukai ištirps, o mes nuo šakų nurišime tik likusius siūlus. Gražių Kalėdų su nepaprasta eglute!
Selemonas Paltanavičius
(Autoriaus nuotraukos)
