Vakaras. Gatvėje įsižiebia vienišas žibintas. Stovi susikaupęs – gal kam jo prireiks? Bet niekas nevyksta. Niekas neklaidžioja tamsoje. Niekas neieško žibinto ir apšviesto kelio, todėl žibintas toliau stovi vienišas. Paskui jis pradeda tyrinėti iš tamsos išplėštą kelio gabalėlį. Aptinka jame tįsantį šešėlį („Gal čia mano koja?“ – svarsto jis). Žvilgsniu bando pamatuoti jo ilgį, bet, kiek pabėgėjęs tiesia šešėlio linija, stabteli. Jį sustabdo iš toli, iš ten, kur žibintas nepasiekia, atsklindanti melancholiška melodija: „Dėkoju tau, gyvenime, / Kad man buvai toks palankus, / Kad tiek puikių žmonių, / Kuriuos mylėt galiu, / Aš sutikau savam kely.. (Albert Hammond kūrinys „Dėkoju Tau, gyvenime“, kuriam lietuvišką tekstą parašė dainininkas Stasys Povilaitis)

***

… o visa tai prasidėjo beveik prieš dešimtmetį. Bibliotekininkės Vilma Trabuševskienė ir Sigutė Katkauskienė, dirbančios Jiezno bibliotekoje, pirmosios rajone pradėjo lankyti Jiezno PSPC Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje besigydančius ir slaugomus Jiezno seniūnijos gyventojus. Pas juos bibliotekininkės skubėdavo su garsiniais skaitymais, literatūrinėmis programomis. Taip pamažu gimė kultūrinė iniciatyva „Kultūros trečiadieniai“, vėliau išaugusi į tęstinį Lietuvos kultūros tarybos ir Prienų rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Atgaiva sielai“.

Jiezno bibliotekininkių kultūrinė veikla Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje sudomino koleges ir netrukus prie šios iniciatyvos prisijungė Balbieriškio, Veiverių, dar vėliau – Šilavoto, bibliotekų bibliotekininkės, suvienijusios savo pajėgas socialinės integracijos ir kultūrinės atskirties mažinimo projekto veikloms. Taigi, bibliotekininkės Vilma Trabuševskienė, Sigutė Katkauskienė, Edita Marcinkevičienė, Angelė Kazlauskienė, Oksana Venckūnienė, Jovita Každailienė ir Kristina Tamašauskienė tapo gerosios valios, kultūros ambasadorėmis, tarpininkėmis tarp kultūros, sveikatos ir socialinių paslaugų įstaigų seniūnijose. O taip pat ir savotiškomis draugėmis, padedančiomis visiems aplankytiems žmonėms nesijausti vienišais jų gyvenimo kelionėse.

2021 m. projektas peržengė savivaldybės ribas: Prienų ir Kaišiadorių rajonuose 4 slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuose ir 3 globos namuose buvo surengta 13 kultūrinių renginių, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 400 žmonių. 2023 m. projektas įgyvendintas jau 5 slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuose ir 5 globos namuose Birštone, Prienų, Kaišiadorių ir Kauno rajonuose. Surengti 25 renginiai, kuriuos iš viso pamatė 704 žiūrovai. Projekto veikloms vykdyti pasitelkti profesionalūs menininkai, meno terapijų specialistai, mėgėjų meno kolektyvai. Globos namų gyventojams ir personalui, slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių pacientams ir juos prižiūrintiems medikams koncertavo dainų autorius ir atlikėjas Vygantas Kazlauskas, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro retro ansamblis „Jieznelė“, Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centro duetas Neringa Garmuvienė ir Artūras Petraška, dainininkas Tomas Ivanauskas. Projekto dalyviai išbandė muzikos ir „Gongų terapiją“ su Nadežda Kiseliova-Žukovska ir Alicija Eiliakas.

Spalio 25-ąją Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko baigiamasis 2023 m. įgyvendinto projekto „Atgaiva sielai“ renginys. Aptarti nuveiktus darbus, diskutuoti apie iniciatyvos perspektyvas į renginį susirinko projekto partneriai VšĮ Prienų ligoninė, VšĮ Balbieriškio, Birštono, Jiezno, Veiverių pirminės sveikatos priežiūros centrai, Prienų, Šilavoto globos namai, Globos namai „Smiltelė“, VšĮ Rokų socialinės gerovės centras, VšĮ Rumšiškių globos namai „Auksinis Amžius“, Jiezno, Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centrai, vietos bendruomenių atstovai, projekto vykdytojai. Partnerių ir rėmėjų atstovams Jūratei Milaknienei, Prienų ligoninės direktorei, Angelei Sidaravičienei, Balbieriškio ligoninės direktorei, Modestui Dimšai, Jiezno ligoninės direktoriui, Prienų globos namų socialinio darbo skyriaus vadovei Angelei Gavelienei, Daliai Vertinskienei, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro direktorei Bibliotekos direktorė Daiva Čepeliauskienė dėkojo už nuoširdų bendradarbiavimą ir įteikė simbolines atminimo dovanas. Už informacijos sklaidą buvo padėkota laikraščiams „Gyvenimas“ ir „Naujasis Gėlupis“, portalui „Krašto vitrina“, atminimo suvenyrai įteikti žiniasklaidos atstovams Ramutei Šimukauskaitei, Mantvydui Prekevičiui ir Vaclovui Sinkevičiui. Visiems, susirinkusiems į šią projekto apibendrinimo ir įvertinimo šventę, meninę programą dovanojo aktorius, poetas, bardas Mindaugas Valiukas.

Baigiamajame projekto „Atgaiva sielai“ renginyje susitikę partneriais ir bendruomenių atstovai dalinosi savo mintimis apie visus metus vykusias projekto veiklas, dalinosi renginiuose dalyvavusių socialinių paslaugų ir sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių, gyvenančių ir besigydančių žmonių atsiliepimais. Prienų globos namų gyventoja Marytė po renginio sakė: „Labai patiko renginiai. Smagu, kad renginius organizuoja senjorams, atsižvelgia į jų sveikatos būklę. Nereikėjo niekur vykti, renginiai buvo organizuojami globos namuose. Mes esame pilni teigiamų įspūdžių ir emocijų. Labai Jums ačiū už renginius ir bendradarbiavimą“. Rumšiškių globos namų vyr. socialinio darbuotojo Tomo nuomonė buvo tokia: „Labai patiko Jūsų įstaigos vykdytas projektas, norisi daugiau, nes mūsų seneliai dvasiškai atsigavo pasiklausę muzikos, turėjo gražius tarpusavio diskusijos vakarus, patys visą likusį vakarą ir net kitą dieną niūniavo melodijas bei bandė kartoti girdėtas dainas. O visi, kurie „agresyvoki“ – buvo ramesni ir labai gerai miegojo“. Atsiliepimai džiugina ir leidžia daryti išvadą, kad tikslas daryti poveikį žmonių gyvenimo kokybei pasiektas, o renginiai seneliams buvo naudingi ir prasmingi, suteikė senyvo amžiaus žmonėms socialinę, intelektualinę ir emocinę paramą. Bendradarbiaujant kultūros ir sveikatos sektoriams, slaugos ir globos įstaigoms pagerėjo šių įstaigų gyventojų ir pacientų psichologinė savijauta, nutolo vienišumo jausmas, atsirado daugiau komunikavimo galimybių, laisvalaikis tapo turiningesnis. Gyventojai reiškė teigiamas emocijas, išsakė norą sulaukti daugiau tokių renginių.

Projektas atliko ir dar vieną labai svarbią misiją – ugdė bendruomenės socialinį atsakingumą bei skatino integraciją. Įgyvendinant projektą buvo telkiamos ne tik institucinės, t. y., projekte dalyvaujančių socialinių paslaugų ir sveikatos priežiūros įstaigų pajėgos. Į projekto sėkmingą įgyvendinimą įsitraukė vietos bendruomenės, kuriose veikiantys mėgėjų meno kolektyvai rengė pasirodymus tikslinei projekto auditorijai, viešino informaciją apie projekto veiklas bendruomenių socialiniuose tinkluose, talkino paruošiant patalpas menininkų ir meno terapeutų pasirodymams, padėjo senyvo amžiaus, riboto mobilumo žmonėms pasiekti renginio vietą. Visa ši pagalba ir susitelkimas tik dar labiau didina bendrystę. Juk taip gera gerus darbus daryti kartu!

Projekto metu vykusioje partnerių, vietos bendruomenių atstovų ir savivaldybės specialistų atviroje diskusijoje buvo akcentuota, kad labai svarbu ne tik tai, kad tęstinės globos namuose, slaugos ir palaikomojo gydymo įstaigose Bibliotekos vykdomos veiklos yra vertinamos palankiai. Kur kas svarbiau, kad projektas kuria didžiulę pridėtinę vertę bendruomenei – formuoja vietos bendruomenių nuostatas padėti silpniausiems savo nariams, dalyvauti jų socialiniame ir kultūriniame gyvenime. Taip iš kartos į kartą perduodamos atjautos šalia esančiajam nuostatos, formuojasi tradicijos, užtikrinančios kultūrinių ir etinių vertybių tvarumą ir tęstinumą.

***

Ar dažnai susimąstome, koks įdomus, kupinas įvykių, draugų, pažįstamų ir artimųjų žmogaus gyvenimo kelias? Deja, kartais taip atsitinka, kad gyvenimo kelionėje žmogus lieka vienas. O eiti vis tiek reikia, nors eiti kartais nebėra jėgų. Ir kaip svarbu, kad tada šalia būtų kažkas, kas padėtų kelionę tęsti jaučiant pilnatvę, oriai. Kartais tą daryti padeda artimesni ar tolimesni giminaičiai, kartais kaimynai, o kartai šiaip pažįstami. Būna ir taip, kad ranką kelionėje ištiesia žmonės, iš kurių to mažiausiai tikiesi – galbūt pardavėjai iš krautuvėlės, pas kuriuos metai iš metų perki tą pačią šviežią duoną, ar buvusios klasės draugės mama, kuri vis dar pamena, kaip per Rugsėjo 1-ąją kartu nešėte gėles savo Mokytojams! Gal nustebsite, bet dažnai (ne kartais!) – tai socialiniai darbuotojai, medikai ir bibliotekininkai, kuriuos bendruomenėje lyg ir matome kasdien, bet retai susimąstome, kokie jie atsidavę ir norintys padėti. Ir kaip gera, kai prie šių žmonių prisijungia daugiau norinčių ir galinčių tai padaryti – padėti kiekvienam, net ir pačiam silpniausiam, pajusti gyvenimo džiaugsmą ir pilnatvę.

Vėl vakaras. Bet jau – kitoks. Vėl įsižiebia žibintas. Tik jau ne vienišas, o laukiantis. Laukiantis visų, kurie sutiko jį savo kely…


Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close