Cukrinis diabetas – nuosprendis visam gyvenimui

Kasmet lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto diena. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena. Minėti Pasaulinę diabeto dieną pasiūlė Tarptautinė diabeto federacija ir Pasaulio sveikatos organizacija 1991 metais, siekdamos atkreipti dėmesį į pasaulinę šios ligos epidemiją.

Liga, prie kurios tenka prisitaikyti

„Niekada negali pamiršti, kad turi ligą, gyvenimo draugę, su kuria neįmanoma susitaikyti, tačiau tam, kad ją galėtum kontroliuoti, privalai mokėti prie jos prisitaikyti“, – sako šia liga jau dvidešimt metų sergantis žmogus.

Ši liga nesirenka aukų nei pagal lytį, nei pagal rasę, nei pagal socialinį statusą. Cukrinis diabetas (CD) privertė ne vieną pasaulio įžymybę keisti gyvenimo būdą. Griežta savikontrolė, kai nuolat tenka skaičiuoti, kiek, ko ir kada suvalgyta, insulino injekcijos, nuolatinė baimė dėl cukraus kiekio pokyčių bei gresiančios komos ir dar daugelis kitų kaskart vis iškylančių problemų – su visa tuo neišvengiamai tenka susidurti kiekvienam cukralige sergančiam žmogui.

Pasak Lietuvos endokrinologų draugijos pirmininko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Antano Norkaus, pasaulyje cukrinis diabetas pasiekė pandemijos lygį. Per pastaruosius 50 metų diabeto ligonių pasaulyje padaugėjo 25 kartus.

Cukrinio diabeto paplitimas Europoje ir pasaulyje

Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, pasaulyje 2021 m. buvo 537 mln. 20–79 metų amžiaus žmonių, sergančių CD (maždaug 1 iš 10). Prognozuojama, kad 2030 m. šis skaičius padidės iki 643 mln., o 2045 m. – iki 783 mln. CD ir jo komplikacijos 2021 m. lėmė ~ 6,7 mln. mirčių visame pasaulyje. Pasaulyje hiperglikemija per nėštumą 2021 m. nustatyta 21,1 mln. nėštumo atvejų arba ~ 16,7 proc. visų nėštumų 20–49 m. amžiaus grupėje.

Europoje CD epidemiologija panaši į pasaulines tendencijas. TDF duomenimis, 2021 m. čia buvo 61 mln. 20–79 metų amžiaus žmonių, sergančių CD (maždaug 1 iš 11). Prognozuojama, kad 2030 m. šis skaičius padidės iki 67 mln., o 2045 m. – iki 69 mln. Maždaug vienam iš trijų sergančiųjų CD liga yra nediagnozuota. Liga ir jos komplikacijos 2021 m. lėmė ~ 1,1 mln. mirčių Europoje. Hiperglikemija nėštumo metu 2021 m. nustatyta 1,6 mln. nėštumo atveju (maždaug 1 iš 7 nėščiųjų) ir šis skaičius didėja.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daugėja sergančiųjų CD. Žmonių, sergančių 2 tipo CD, skaičius 1000 gyventojų didėjo nuo 39 atvejų (2014 m.) iki 48 (2020 m.). Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad net vaikų amžiaus grupėje diagnozuojamas prediabetas: 2014 m. buvo nustatytas 203 vaikams iki 17 metų, o 2020 m. – 234 vaikams. Higienos instituto duomenimis, CD nėštumo laikotarpiu nustatytas 7839 atvejų (2,8 / 1000 gyv.).

Cukrinis diabetas ir gyvenimo kokybė

Pasaulinė sveikatos organizacija sveikatą apibrėžia kaip kompleksinę žmogaus fizinės, psichologinės ir socialinės gerovės būseną, ne vien ligų ar sutrikimų nebuvimą.

Rūpinantis tiek visuomenės, tiek individualia ligonio sveikata, svarbu ne tik orientuotis į fizinį ligos gydymo ir valdymo aspektą, bet ir nepamiršti paciento psichologinės gerovės, siekiant gerinti gyvenimo kokybę.

Cukrinis diabetas, kaip ir kitos lėtinės ligos, blogina savijautą, psichologinę būklę ir gyvenimo kokybę.

Cukrinio diabeto diagnozė dažnam pacientui sukelia stresą, o 15–20 proc. žmonių netgi depresiją. Guodžia tai, kad sergantieji cukriniu diabetu savo gyvenimo kokybę dažnai vertina geriau negu kitomis ligomis sergantys žmonės.

Gyvenimo kokybė pradeda laipsniškai blogėti, atsiradus komplikacijų, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis.

Tarp kitko, moterų gyvenimo kokybė yra vertinama blogiau negu vyrų.

Cukrinio diabeto klasifikacija

Cukrinis diabetas – tai metabolinis sutrikimas, kuriam būdinga hiperglikemija dėl sutrikusios insulino sekrecijos, insulino poveikio ar abiejų mechanizmų. Daugybė patogenetinių mechanizmų lemia CD pasireiškimą. Sutrikęs insulino poveikis organams lemia pakitusį angliavandenių, riebalų ir baltymų metabolizmą. Labai dažnai žmonės painioja cukrinio diabeto tipus. Pagrindinės etiologinės cukrinio diabeto klasifikacijos kategorijos yra šios: pirmojo tipo cukrinis diabetas; antrojo tipo cukrinis diabetas (kai pagaminama mažai insulino arba jis blogai įsavinamas).

Vienas iš kitų specifinių cukrinio diabeto tipų yra gestacinis diabetas.

Trumpai pakalbėsiu apie šiuos tipus. Sergant pirmojo tipo cukriniu diabetu kasa negamina insulino. To priežastys yra autoimuniniai, imuniniai, imunodeficitiniai, idiopatiniai procesai žmogaus organizme.

Sergant antrojo tipo cukriniu diabetu kasa insulino pagamina nepakankamai, be to, yra sutrikęs insulino įsisavinimas, insulino atsparumas (rezistencija).

Kiti specifiniai cukrinio diabeto tipai diagnozuojami sergant kitomis endokrininėmis bei infekcinėmis ligomis, kasos ligomis, dėl genetinių defektų. Taip pat cukrinį diabetą gali sukelti vaistai, cheminės medžiagos.

Gestacinis diabetas – tai nėštumo metu pasireiškiantis įvairaus laipsnio glikemijos padidėjimas. Tai nulemia nėštumo metu besikeičianti hormonų pusiausvyra, nes ne kiekvienos moters kasa sugeba pagaminti insulino, kurio poreikis nėštumo metu padidėja. Sutrikusi motinos medžiagų apykaita gali paveikti vaisiaus fiziologiją, augimą ir raidą.

Kaip diagnozuojamas cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių neinfekcinių ligų. Lietuvoje tai penkta pagal dažnumą liga, kuri nustatoma pacientams, sergantiems bent viena lėtine liga. Dažnai cukrinis diabetas gali neturėti simptomų ir diagnozuojamas pavėluotai. Manoma, kad apie 50 proc. pacientų, sergančių antrojo tipo CD, to nežino. Laiku nediagnozuotas arba blogai gydomas CD didina ūminių kardiovaskulinių komplikacijų – miokardo infarkto, insulto, lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų riziką bei mirtingumą, kuris Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje.

Cukrinis diabetas diagnozuojamas tiriant glikemiją veniniame kraujyje ir/ar atliekant gliukozės toleravimo mėginį (toliau – GTM).

Glikemijos matavimai (nevalgius) veninio kraujo plazmoje vieno mėnesio laikotarpiu atliekami kelis kartus, tačiau ne tą pačią dieną. CD diagnozė patvirtinama, jei du kartus nustatoma glikemija nevalgius ≥ 7,0 mmol/l.

Cukrinis diabetas nustatomas, kai suaugusiesiems glikemija nevalgius yra ≥ 7,0 mmol/l, o glikemija 2 val. po 75 g gliukozės krūvio ≥ 11,1 mmol/l.

Sutrikusi glikemija nevalgius nustatoma, kai suaugusiesiems glikemija nevalgius yra ≥ 6,1, bet < 7,0 mmol/l, o glikemija 2 val. po 75 g gliukozės krūvio < 7,8 mmol/l.

Gliukozės toleravimo sutrikimas nustatomas, kai glikemija nevalgius yra < 7 mmol/l ir 2 val. po 75 g gliukozės krūvio yra ≥ 7,8, bet < 11,1 mmol/l.

Jeigu atlikus GTM nustatomas normos variantas, šeimos gydytojas paskiria kontrolinį GTM atlikti po 3 metų. Nustačius patologinę (bet ne diabetui būdingą) glikemiją, GTM kartojamas po 1 metų.

Antrojo tipo cukrinis diabetas gali prasidėti palaipsniui, o ankstyvosios stadijos simptomai dažnai būna lengvi, daugelis žmonių nesupranta, kad serga šia liga, todėl labai svarbu laiku pastebėti pirmuosius simptomus. Ankstyvieji antrojo tipo cukrinio diabeto požymiai: dažnas šlapinimasis; padidėjęs troškulys; padažnėjęs alkio jausmas; nuovargis; išsiliejęs vaizdas; lėtas žaizdų gijimas; rankų ar kojų dilgčiojimas, tirpimas ar skausmas; patamsėjusios odos lopinėliai; niežulys ir grybelinės infekcijos.

Stebėsena

Šeimos gydytojas, gydytojas endokrinologas, vidaus ligų gydytojas, diagnozavus CD, atlieka detalų paciento ištyrimą ir aptaria su pacientu individualų priežiūros planą, akcentuoja paties paciento aktyvų mokymosi ir dalyvavimo valdant ligą svarbą, aptaria paciento lūkesčius, gebėjimus, prioritetus.

Šeimos gydytojas, nustatęs, kad pacientas serga pirmojo tipo CD, iš karto jį siunčia gydytojo endokrinologo konsultacijai.

Siekiant gerai kontroliuoti diabetą, visiems CD sergantiems pacientams reguliariai (kas 3 mėnesius) ištiriamas glikozilintas hemoglobinas. Jei koreguojant gydymą nepasiekiama tikslinė reikšmė, pacientas siunčiamas gydytojo endokrinologo konsultacijai.

Kasmet turi būti atliekama lipidograma. Jei gydant maksimaliomis statinų dozėmis išlieka dislipidemija, pacientas siunčiamas gydytojo kardiologo konsultacijai.

Kasmet tiriamas albumino ir kreatinino santykis šlapime. Esant diabetinei nefropatijai, pacientas siunčiamas gydytojo nefrologo konsultacijai.

Kartą per metus pacientas siunčiamas gydytojo oftalmologo konsultacijai dėl diabetinės retinopatijos bei kitų oftalmologinių CD komplikacijų nustatymo ir progresavimo vertinimo. Pacientas siunčiamas slaugytojos diabetologės konsultacijai mokymui, gydomajam pedikiūrui arba diabetinės pėdos priežiūrai.

Cukrinio diabeto gydymas

Pacientas, sergantis CD, gydomas ambulatoriškai, išskyrus atvejus, kai išsivysto ūmios arba atsiranda lėtinės ligos komplikacijos, reikalaujančios gydymo stacionare, arba ambulatorinėmis sąlygomis nepavyksta užtikrinti geros CD kontrolės.

Normaliam organizmo metabolizmui atkurti ir palaikyti labai svarbi yra tinkama mityba. Ji pagerina glikemijos kontrolę, fizinę sveikatą, atitolina diabetinių komplikacijų pasireiškimą ir stabdo jų progresavimą.

Teisingai parinktas fizinis aktyvumas sergantiesiems CD pagerina glikemijos kontrolę, mažina vaistų poreikį, padeda sumažinti arba stabilizuoja svorį.

Paciento mokymas – neatsiejama sėkmingo CD gydymo dalis, todėl vadinamas gydomuoju mokymu. Sergančiųjų CD mokymą vykdo slaugytoja diabetologė pagal sudarytą individualią programą.

Pirmojo tipo CD gydomas tik insulinu.                

Kitų tipų CD gali būti gydomi peroraliniais (tabletėmis) ir injekciniais priešdiabetiniais vaistais ir/ar insulinu.

Sergantiesiems pirmojo tipo CD, esant nejuntamoms, dažnoms, sunkioms hipoglikemijoms, gali būti taikomas chirurginis gydymas (kasos ir inksto komplekso transplantacija, kasos salelių transplantacija, ir kt.). Sergantiesiems antrojo tipo CD, kuriems nustatytas nutukimas ir KMI yra didesnis nei 35, ypač vyresniems kaip 40 metų ir esant blogai CD kontrolei, rekomenduojamas chirurginis nutukimo gydymas.

Medikamentinis gydymas kiekvienam pacientui yra skirtingas.

Su amžiumi ypač didėja širdies ir kraujagyslių ligų bei ūminių komplikacijų (miokardo infarkto, insulto, ūminio širdies nepakankamumo), lėtinių reumatinių ir neurologinių ligų bei kitų, kurių deriniai lemia didėjančias išlaidas sveikatos priežiūrai, hospitalizacijų dažnį bei mirtingumą.

Galima pasidžiaugti, kad jau nuo 2022 m. sausio 1 d. iš PSDF biudžeto yra kompensuojamas individualizuotas CD gydymas.

Individualizuotas CD valdymas – širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir sveikatos sutrikimų ir mikrokraujagyslinių baigčių, psichikos sveikatos, gyvenimo kokybės ir darbingumo valdymas, atsižvelgiant į individualias paciento savybes ir gebėjimus.

Taip pat taikoma individualizuota tikslinė HbA1c reikšmė – individualiai, atsižvelgiant į CD trukmę, hipoglikemijos, CD komplikacijų, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką bei kitus veiksnius, konkrečiam pacientui nustatyta HbA1c reikšmė, vertinama kaip siektinas geros CD kontrolės per paskutinius 3 mėnesius rodmuo. Įprastai šią reikšmę nustato gydytojas endokrinologas.

Rizikos veiksniai ir prevencija

Cukrinio diabeto rizikos veiksniai: amžius (> 45m.); genetinė predispozicija (CD serga pirmos eilės giminės: tėvai, broliai, seserys, vaikai); moterims – policistinių kiaušidžių sindromas; nėščiųjų diabetas anamnezėje; antsvoris (kūno masės indeksas 25–29,9 kg/m2) ir nutukimas (KMI ≥ 30 kg/m2 ); sutrikusi alkio glikemija arba gliukozės tolerancijos sutrikimas; metabolinis sindromas (pilvinio tipo nutukimas, hipertenzija, dislipidemija, padidėjusi alkio glikemija); nesveiki mitybos įpročiai (kai per daug vartojama gyvulinės kilmės riebalų, aukšto glikeminio indekso angliavandenių ir per mažai daržovių, maistinių skaidulų); tam tikrų vaistų, skatinančių organizmo sutrikimus, sukeliančių hiperglikemiją, vartojimas (gliukokortikoidai, beta adrenomimetikai, tiazidiniai diuretikai, imunosupresantai ir kt.); mažas fizinis aktyvumas.

Bet kurio tipo CD pirminė prevencija itin glaudžiai siejasi su visuomenės švietimu, čia labai svarbu įtraukti tiek nevyriausybines organizacijas, tiek visuomenės sveikatos visuomeninius partnerius (mokyklas ir universitetus, darbdavius, žiniasklaidą), teikti patikimą tęstinę visapusišką informaciją sveikos gyvensenos klausimais.

Bet kurios profesinės kvalifikacijos asmens sveikatos priežiūros specialistas turi žinoti CD rizikos veiksnius ir pagal savo kompetenciją informuoti pacientą apie šių rizikos veiksnių įtaką kitiems sveikatos sutrikimams.

Individualiu lygmeniu dėl antrojo tipo CD tiriami visi asmenys, atitinkantys rizikos kriterijus, netgi kai nėra klinikinių simptomų.

Ar galima pasveikti nuo cukrinio diabeto?

Pasveikti nuo CD negalima. Parenkamas CD ir gretutinių ligų gydymas, kuris leidžia pasiekti nustatytus tikslus ir sumažinti arba visiškai išvengti ligos komplikacijų bei maksimaliai pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę. Ligos remisijos laikotarpio taip pat nėra.

Struktūrizuota ir koordinuota sergančiųjų CD priežiūra apima ankstyvą ligos diagnostiką, adekvatų gydymą, komplikacijų prevenciją. Tai galima pasiekti glaudžiai bendradarbiaujant šeimos gydytojui, gydytojams endokrinologams ir kitiems specialistams, aktyviai į CD priežiūrą įtraukiant slaugytojas diabetologes, taip pat ir pačiam pacientui leidžiant dalyvauti gydyme. Šiuolaikinis ir inovatyvus požiūris į ligą, adekvatūs žmogiškieji ir finansiniai ištekliai, struktūrizuota bei tęstinė priežiūra ir naujausių gydymo metodų prieinamumas padeda pasiekti keliamus tikslus.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close