Kryždirbystės darbų paroda „Mums reikia praeities, praeičiai reikia mūsų“

2023 m. rugsėjo 14 d. Birštono sakraliniame muziejuje vyko Europos paveldo dienoms skirtas renginys – skulptūros ir fotografijų parodos „Mums reikia praeities, praeičiai reikia mūsų“ atidarymas ir diskusija, kurioje dalyvavo: menotyrininkė dr. Skaidrė Urbonienė, dr. Alė Počiulpaitė, dr. kun. P. A. Kanapka, kolekcininkas Rimas Kuliešius ir darbų autoriai: Rimantė Butkuvė, Algimantas Sakalauskas, Julius Urbonavičius, Eugenijus Banys, Kęstutis Grigonis, Tomas Stambrauskas bei gausiai susirinkusi Birštono bendruomenė. Diskusiją moderavo Birštono muziejaus direktorius Simonas Matulevičius. Pabaigoje vyko malonus bendravimas Birštono sakralinio muziejuje prie kavos.

„Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“ – Europos paveldo dienų 2023 m. vedanti mintis paskatino surengti šią parodą Birštono sakraliniame muziejuje. Joje kviečiame pažvelgti į kryždirbystės amatą, susipažinti iš arčiau su kuriančiais žmonėmis, išgirsti ir pamatyti, kokie probleminiai klausimai kyla šioje paveldo apsaugos srityje. Dar kartą suvokti patiems sau, ar mums svarbios ir kiek svarbios lietuvių liaudies tradicijos, jų tęstinumas.

Lietuviškųjų vertybių gaivinimas ir sklaida yra mūsų, kaip muziejininkų, kasdienis rūpestis. Prie Lietuvos kelių ir sodybų rymantys išlakūs kryžiai, koplytstulpiai, stogastulpiai ar mąslus Rūpintojėlis koplytėlėje ant medžio simbolizuoja lietuvio tautinį tapatumą ir stiprybę, kuri kyla iš tikėjimo. Parodos atidarymui pasirinkta rugsėjo 14 d., kuri krikščioniškoje tradicijoje yra skirta Kryžiaus išaukštinimui.

Šia paroda siekta pristatyti šiandien kuriančius dievdirbius, kurie gyvena Birštono krašte ar yra kilę iš šios vietovės. Dėkojame atsiliepusiems į kvietimą meno kūrėjams ir už aktyvų bendradarbiavimą meno kūrėjui A. Sakalauskui, VšĮ „Meninė drožyba“ vadovui.

Parodos dalyviai: Antanas Venslavičius, Rimantė Butkuvė, Tomas Stambrauskas, Julius Urbonavičius, Algimantas Sakalauskas, Kęstutis Grigonis, Petras Pranckevičius, Eugenijus Banys, Tomas Selickas, Martynas Breikštas, Alvydas Antanavičius, Aidas Andriekus, Dainius Jurevičius.

Parodoje eksponuojama: 53 kryždirbystės darbų fotografijos, 17 taikomojo liaudies meno darbai. Eksponuojamos meno vertybės: koplytėlė ant medžio iš Rūdupio kaimo, XX a. I p., ir keturios skulptūrėlės, atkurtos meno kūrėjos R. Butkuvės pagal fotografijas iš XIX a. pab. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinio. Kryžius, datuotamas XVIII-XIX a., yra paskolintas Kaišiadorių vyskupijos kurijos muziejaus ekspozicijai.

Birštoniečiai pagrįstai didžiuojasi medžio skulptorių gausiu būriu. Nors ir nedalyvauja šioje parodoje, tačiau religine tema yra kūrę: Andrius Lik, Jonas Raiskas, Romualdas Padelskas, Rimantas Jacunskas, Algis Guobys, Kęstutis Pranculis, Arūnas Venslavičius, Ginutis Dudaitis ir kiti.

Ypatinga pagarba birštoniečių meno kūrėjų mokytojui, Birštono Kultūros centro drožėjų būrelio vadovui Romui Venckui, kuris šiuo metu gyvena Vokietijoje, nedalyvauja dėl sunkios ligos.

Prisimename ir nulenkiame galvą prieš kūrėjus, šiandien esančius amžinybės soduose: Alfonsą Gabrilevičių, Henriką Strumilą, Adomą Bunevičių, kun. Alfonsą Šatą bei daugelį kitų.

Gyvoji kryždirbystės tradicija šiandienos žmogų kviečia branginti ir puoselėti vertingąjį etninės kultūros paveldą. Tuo pagerbiame ir savo protėvius, ir išsaugome mūsų tautos savitumą bei savimonę, kuri globalizacijos iššūkių fone yra itin svarbi. Koplytėlės ir kryžiai svariai primena lietuvių tautos ištvermės, jos atsparumo ir gyvybės pagrindą – tikėjimo su Dievu santykį. Šis slėpiningas santykis meno kūrėjų rankomis ir širdimi įgauna išraišką medyje, metale.

Linkime, kad parodos lankytojai praturtėtų Kristaus aukos dėl žmogaus supratimu, o turistai, atvykstantys iš užsienio šalių, pajustų ir atrastų Lietuvą kaip gyvą ir stiprią vertybėmis tautą.

dr. R. Zajančkauskienė,

Birštono muziejaus Struktūrinio padalinio vadovė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close