Lietuvos kariuomenės Oro gynybos bataliono kariai Norvegijoje atliko pirmuosius kovinius šaudymus su NASAMS sistema

Rugsėjo 11-15 d. Šiaurės Norvegijoje vyko dvišalės Lietuvos ir Norvegijos kovinio šaudymo pratybos „Sidabrinė jungtinė strėlė” (angl. Silver Joint Arrow). Lietuvos kariuomenės Oro gynybos bataliono kariai, ginkluoti pažangiausiomis raketinėmis vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis NASAMS, dalyvavo pirmosiose kovinio šaudymo pratybose.

„Nuo NASAMS ginkluotės gavimo iki kovinių šaudymų, buvo nueitas nemažas kelias. Baterijos personalas buvo apmokytas naudoti ir aptarnauti sistemą, parengta reikalinga mokymo ir karinio rengimo dokumentacija, kariai buvo rengiami ir kaupė patirtį pratybose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. NASAMS kovinio šaudymo pratybos, kurių planavimas užtruko pusantrų metų, yra neatsiejama karinio rengimo dalis. Po kovinio šaudymo mokymų galime drąsiai teigti, kad Lietuvos oro gynybininkai yra tikri profesionalai ir yra pasiruošę nedelsiant įvykdyti visas jiems patikėtas užduotis”,- sakė Oro gynybos bataliono vadas plk. ltn. Andrius Konovalovas.

Kovinių šaudymų metu Lietuvos ir Norvegijos kariai, šūvius kovinėmis raketomis atliko į virš Norvegijos jūros judančius taikinius, imituojančius priešišką orlaivį. Koviniai šūviai buvo atliekami tamsiu paros metu.

Oro gynybos sistema NASAMS yra viena efektyviausių vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų, kurios pagrindiniai uždaviniai yra rajonų, strateginių objektų bei manevrinių vienetų parama ir apsauga nuo antpuolių iš oro. 2020 m. iš Norvegijos įsigytos naujausios – III kartos oro gynybos sistemos – yra skirtos įvairių tipų priešiškų orlaivių, kruizinių raketų ir nuotoliniu būdu valdomų orlaivių naikinimui. Trečios kartos NASAMS naudotojai šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojos Norvegijos kariuomenės.

Pati sistema susideda iš kelių komponentų: ugnies valdymo centro, radaro, elektrooptinio sensoriaus, paleidiklio ir paleidiklio ryšių vadaviečių. Pagrindinis ir pats svarbiausias yra ugnies valdymo centras, veikiantis nuotoliniu būdu ir užtikrinantis pačios raketos paleidimą. Antrasis komponentas – radaras – sistemos akys, matančios taikinius, ir galiausiai paleidiklis – šešias raketas talpinantis ir 360° kampu veikiantis konteineris, kuris atlieka kovinį šūvį į taikinį.

NASAMS sistemos specialistų rengimas buvo pradėtas Norvegijoje, pagal Norvegijos kariuomenės ir „Kongsberg Defence & Aerospace“ gamyklos sudarytą metodiką ir programas. Vėliau personalo rengimas buvo perkeltas į Lietuvą, kur drauge su norvegų specialistais, kariai tęsė darbą Oro gynybos batalione.

Nuotr. aut. št. srž. sp. Ieva Budzeikaitė
Video medžiaga:  https://we.tl/t-hmvnMrPXiv | vyr. srž. sp. Tomas Kavaliauskas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close