Rugpjūčio 1 d. Birštono viešojoje bibliotekoje vyko projekto „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos ir Birštono savivaldybės, vakaras su rašytoja, iliustratore Kotryna Zyle, knygos „Siela sumuštinių dėžutėje: nelabai baisios istorijos“ autore.

Nebe pirmą knygą vaikams išleidusi K. Zylė dalyvius sudomino kalbėdama apie jų gimimą. Kurti pasakojimus, kuriuose mitinės lietuviškos būtybės veiktų dabartiniame pasaulyje, paskatino girdėtos istorijos, tėtis vis prisimindavo vieną ar kitą „tikrą nutikimą“. Kotryna ėmė tyrinėti mitologiją, aiškintis, kokiomis mitinėmis būtybėmis ir dievybėmis tikėjo pagonys, kokios savybės joms būdingos. Tada kilo mintis jas įkurdinti šiuolaikininėje erdvėje. Taip gimė ir jų vaizdiniai. Deivės Gabijos buveinę įtaisė dujinės viryklės orkaitėje. Rašytoja parodė deivės piešinį ir savo nuotrauką, kurioje ji pati demonstruoja Gabijos povyzą. Iliustracijoms pozuodavo ne tik ji pati, bet ir draugai, draugų draugai.

K. Zylės paskatinti vaikai dalijosi girdėtomis sakmėmis apie lietuvių būtybes. Ar tiki stabuklingomis jų galiomis? Kažin… nors visko gali būti… Aplinkinio pasaulio reiškinius neretai sunku greitai paaiškinti moksliškai, kita vertus, reikia turėti daug ir įvairių mokslinių žinių. Intuicija ir emocijos pakiša vaizdinius, kurie atėjo iš tautosakos, mitų. Rašytoja betarpiškai bendraudama su auditorija, sužadino fantaziją ir įtraukė į protmūšį.

Klausimai, rodos, nesudėtingi, bet intriguojantys: kurį atsakymą iš trijų galimų pasirinkti? Ką raganos vagia Joninių naktį? Kaip atrodo lietuviška giltinė ir kaip ji atima gyvybę? Balsavo visi dalyviai. Atsakymai buvo skirtingi. Kotryna komentuodavo tiek klausimus, tiek atsakymus, taip plėsdama pažintį su mitinėmis būtybėmis, skatindama vaikus pasidalinti pastebėjimais, savo žiniomis ir patirtimi.

Vakaras buvo įtraukus ir komunikabilus. Neliko nė vieno abejingo. Ir todėl, kad žavėjo rašytojos asmenybė, traukė jos žinių bagažas, bet ir todėl, kad išlaisvinta vaizduotė kūrė visokias istorijas ir vaizdinius. Buvo išsiaiškinta ir knygos pavadinimo kilmė. Norint sužinoti, kodėl pasakyta, kad sumuštinių dėžutėje yra siela, reikėtų perskaityti visas šiupias-nešiurpias joje sudėtas istorijas.

Projekto partneriai: Birštono gimnazija, Nemajūnų dienos centras, Birštono vienkiemio bendruomenė, UAB „Gyvenimas“, VšĮ „Krašto vitrina“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close