Europarlamentarai sunerimę, kad Rusija naikina Baltarusijos identitetą

Antradienį EP užsienio reikalų komitetas pritarė europarlamentaro Petro Auštrevičiaus parengtai rezoliucijai dėl Baltarusijos, kurioje nuogąstaujama dėl didėjančio šalies pavaldumo Rusijai.

Kasmetiniame Europos Parlamento vertinime dėl ES ir Baltarusijos santykių smerkiamos Baltarusijoje besitęsiančios sisteminės represijos prieš pilietinę visuomenę ir žmogaus teisių pažeidimai. EP nariai atkreipia dėmesį, kad represijos privertė daugiau nei 300 tūkst. baltarusių palikti savo šalį, o beveik

1 500 tapo politiniais kaliniais, kuriuos Europos Parlamentas ragina nedelsiant paleisti.

Europarlamentarai sunerimę dėl Baltarusijos didėjančio politinio, ekonominio, karinio ir kultūrinio pavaldumo Maskvai ir smerkia Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimą šalyje. Jie taip pat smerkia Baltarusijos režimo dalyvavimą Rusijos agresijoje prieš Ukrainą ir ragina patraukti baudžiamojon atsakomybėn Baltarusijos politinę ir karinę vadovybę už nusikaltimus žmonijai ir genocidą. Tarptautinis baudžiamasis teismas turi apsvarstyti galimybę išduoti arešto orderį Aliaksandrui Lukašenkai, kaip tai buvo padaryta Vladimiro Putino atveju, teigia europarlamentarai.

„Wagner“ kovotojų atvykimas į Baltarusiją padidina saugumo riziką tiek Ukrainai, tiek jos kaimynėms ir ES, pažymi EP nariai ir ragina ES šią grupuotę įtraukti į teroristinių grupuočių sąrašą. Jie kartu siūlo taikyti griežtesnes sankcijas Minsko režimui ir apgailestauja, kad kai kurios ES valstybės stengiasi jas švelninti ar net atsisakyti sankcijų pagrindiniam režimo finansavimo šaltiniui ir kalio trąšų gamintojui „Belaruskalij“.

EP nariai taip pat ragina ES nepripažinti jokių A. Lukašenkos režimo susitarimų su Rusija, kurie pamintų valstybės suverenumą neatsiklausus Baltarusijos piliečių valios. ES kartu su kitomis tarptautinėmis organizacijomis turi paruošti bendrą Baltarusijos nepriklausomybės išsaugojimo strategiją, priduria europarlamentarai.

Jie reiškia solidarumą su Baltarusijos identitetą ir kalbą puoselėjančiais piliečiais ir ragina Minsko režimą nutraukti mažumų, tarp kurių yra ir lietuvių, ir lenkų bendruomenės, diskriminavimą. Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys, kad Baltarusija yra glaudžiai susijusi su Europos kultūra ir identitetu, todėl EP nariai remia šalies demokratinių jėgų atstovų europinius siekius. Jie siūlo stiprinti ekonominę paramą opozicijai, žmogaus teisių aktyvistams, nepriklausomai žiniasklaidai ir kitoms Baltarusijos demokratinėms jėgoms..

Europarlamentarai taip pat ragina Tarptautinį olimpinį komitetą ir kitas tarptautines sporto federacijas neleisti Baltarusijos ir Rusijos sportininkams varžytis 2024 m. Paryžiuje vyksiančiose olimpinėse žaidynėse.

„A. Lukašenkos režimas vykdo masines vidaus represijas prieš baltarusius ir remia Rusijos karą prieš Ukrainą. ES santykių su Baltarusija strategijoje reikia atsižvelgti į Minsko režimo nusikaltimus, reikalauti atsakomybės ir, bendradarbiaujant su Baltarusijos demokratinėmis jėgomis, rasti būtinus sprendimus dėl Baltarusijos žmonių europinių siekių užtikrinti laisvę ir nepriklausomybę“, – pažymėjo EP pranešėjas P. Auštrevičius („Atnaujinkime Europą“).

EP rezoliucijos dėl ES santykių su Baltarusija projektui pritarė 49 EP komiteto nariai, trys nepritarė, o du susilaikė. Galutinis rezoliucijos tekstas bus tvirtinamas rugsėjo mėnesį Strasbūre vyksiančioje EP plenarinėje sesijoje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close