Aptarti kultūros indekso rodikliai

Kultūros politikos tyrėja ir Vilniaus universiteto mokslininkė Kristina Mažeikaitė sudarė savivaldybių kultūros indeksą – remiantis 2021-ųjų duomenimis, buvo analizuojama kultūros situacija šalyje. Birželio 8 d. Prienų KLC vyko šio tyrimo pristatymas ir savivaldybės kultūros darbuotojų diskusija, kurią moderavo Prienų r. savivaldybės vicemerė Jūratė Zailskienė ir Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis.

Tyrimas buvo atliktas Lietuvos kultūros tarybos užsakymu. Šio tyrimo tikslas – sudaryti reprezentatyvų savivaldybių kultūros indeksą. Siekiama, kad indeksas pateiktų kultūros situacijos reprezentaciją kiekvienoje savivaldybėje, kad jis būtų aktualus savivaldybėms ir galėtų nurodyti skirtumus, lyginant savivaldybes tarpusavyje, bei identifikuoti stipriąsias ir silpnąsias kultūros sritis savivaldybėse.

Tyrimo subindeksą sudaro septynios rodiklių grupės: kultūros organizacijos, kūrėjai, kultūros makroekonomika, finansavimas kultūrai, dalyvavimas kultūroje ir socialinis kapitalas, kultūros paveldas, pokyčių grupė. Tyrimas buvo atliktas remiantis įvairiais duomenų šaltiniais bei apklausomis.

Vicemerė Jūratė Zailskienė pasidžiaugė, kad Prienų r. savivaldybė bendrame reitinge tarp 60 Lietuvos savivaldybių užima 16-ąją vietą.

Nors bendras rezultatas geras, bet kai kuriose rodiklių grupėse Prienų r. savivaldybės reitingas yra gana žemas.

Pavyzdžiui, pagal kultūros įmonių skaičių, tenkantį 1 tūkst. gyventojų, Prienų r. savivaldybė yra 30-ta, rodiklis – 1,236 (didžiausias rodiklis Vilniaus m. – 6,122, mažiausias Šilalės r. – 0,595), pagal nebiudžetinio sektoriaus organizacijų skaičių – tik aštunta nuo galo, o bendrai pagal kultūros organizacijų subindeksą – 38-ta .

Kūrėjų grupėje buvo vertinami du rodikliai: profesionalaus meno kūrėjų skaičius, tenkantis 1 000 gyv., ir meno mėgėjų kolektyvų skaičius, tenkantis 1 000 gyv. Prienuose yra tik 20 meno kūrėjų (Vilniuje – 6152, Kaune – 1624, Pagėgių sav. –1). Bendrai pagal kūrėjų subindeksą mūsų savivaldybė yra 45-ta.

Reitinge pagal kultūros makroekonomiką Prienų r. sav. – 9-ta, pagal finansavimą kultūrai – 33-čia, pagal dalyvavimo kultūroje ir socialinio kapitalo subindeksą – 41-ma, pagal kultūros paveldo subindeksą – 7-ta, pagal pokyčių grupės subindeksą – 38-ta.

Susitikimo metu kultūros įstaigų vadovai ir darbuotojai aptarė tyrimo rodiklius, diskutavo apie silpnesnes mūsų savivaldybės kultūrinės veiklos sritis. Buvo pastebėta, kad, pavyzdžiui, skaičiuojant kultūros įstaigas nurodoma, jog biblioteka yra ne viena, atskirai skaičiuojamas ir kiekvienas padalinys, kaip atskiros įstaigos skaičiuojami ir kultūros centrų padaliniai, bet muziejaus padaliniai neišskiriami. Neaišku, ar buvo suskaičiuoti mokyklose, muziejuose veikiantys meno mėgėjų kolektyvai, kai kur neaiški vertinimo metodika ir pan.

Sutarta, kad reikia daugiau dėmesio skirti meno kolektyvų įvairesnei veiklai, didinti jų skaičių, stengtis pritraukti kuo daugiau gyventojų pristatant kultūros centrų, bibliotekos, muziejaus organizuojamus renginius, edukacijas ir kitas veiklas, galvoti apie kultūros įstaigų klasterį rajone, organizuoti menininkų kūrybines rezidencijas, aktyviau bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis.

Tokia diskusija vyko pirmą kartą, bet sutarta jas organizuoti reguliariai ir kartu aptarti rajono kultūros vystymosi kryptis, bendradarbiavimą tarp visų įstaigų, dalintis patirtimi.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close