Kazio Binkio 130-osioms gimimo metinėms – projekto „Kūrybiniai susitikimai po liepa“ renginys

Birželio 12 d. 16.00 val. Birštono viešojoje bibliotekoje vyks tęstinio projekto „Kūrybiniai susitikimai po liepa“ vaikams, visai šeimai, finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos ir Birštono savivaldybės, Birštono gimnazijos moksleivių, mokytojos metodininkės Astos Ferevičienės teatralizuota literatūrinė kompozicija „Keturi vėjai“ ir rašytojo Kazio Binkio 130-ųjų gimimo metinių paminėjimas.

K. Binkis – ryški asmenybė, susijusi ir su Birštono kurortu. Rašytojas, gimė 1893-11-16 Gudeliuose (Papilio vlsč.), mirė 1942-04-27 Kaune. Mokėsi Biržų keturklasėje mokykloje, Voroneco (Pastovių rj., Vitebsko sr.) žemės ūkio mokykloje. 1915 Vilniuje baigęs mokytojų kursus mokytojavo Papilyje. Berlyno universitete lankė literatūros ir filosofijos paskaitas, susipažino su naujuoju Europos menu. Lietuvoje sutelkė jaunus menininkus, propaguodamas modernizmą. Priklausė avangardistinei keturvėjininkų literatūrinei grupuotei, kuri paskelbė kolektyvinę naujojo meno programą „Keturių vėjų pranašas“ (1922).

Ankstyvosios lyrikos rinkinio „Eilėraščiai“ pagrindiniai motyvai – kaimo gamta, jaunatviška meilė. Eilėraščiai dainingi, džiaugsmingi, valiūkiškai žaismingi. Sukūrė humoristinių poemų ir eiliuotų feljetonų, didaktinių poemėlių vaikams, pjesę „Atžalynas“, dramą „Generalinė repeticija“, parašė šviečiamojo pobūdžio istorijos knygų, biografines apybraižas apie A. Smetoną (1934) ir M. Valančių (1935), vertėjavo. Ryškiausias modernizmą žymintis eilėraščių rinkinys – „100 pavasarių“. Jame vyrauja vėjavaikio įvaizdis, jaunystės, stichijos, kuriamųjų žmogaus galių kultas.

Su K. Binkio kūryba siejamas lietuvių poezijos atsinaujinimas, ėjimas vakarietiško modernizmo link.

Gyvendamas Kaune ir pasiilgdamas gamtos, važiuodavo į Birštoną. Čia patirdavo ir nuotykių, kaip mena Miškinis: aistis_binkis.jpg (841×1426) (birstonasvb.lt). Romantiškoje poemoje „Jauniausia Lietuva“ K. Binkis ne vieną posmą skiria Birštono kurortui:

„Paklauski Brundzos arba Šli0po,

Kur yr sveikesnė žmogui vieta, —

Jie atsakys, pagauti ūpo:

„Birštonas pirmasai ant svieto!”

Vanduo čionai mineralinis,

Ir viskas čia iš mineralų, —

Čia oro, saulės, purvo tynės

Sveikatai mačija be galo…“1

1924 m. birželio 1 d. Birštono kurorto atidarymo iškilmėse dalyvavo ir rašytojas K. Binkis. „Jis atkreipė dėmesį, kad „Lietuvos „Raudonojo Kryžiaus“ pirmininkas Rokas Šliupas, atidarydamas Birštono kurortą, pasveiknęs svečius iškėlė ir prie vilos prikabino Lietuvos „Raudonojo Kryžiaus“ baltą su raudonu kryžiumi vėliavą, kaipo pagalbos žmonių gydymo ženklą“ (K. Binkis. Birštono kurortas ir jo atidarymas. – K. Binkis. Raštai, t. 6, 2005, Visuomeninė publicistika, p. 515). Po to svečiai aplankė mineralinio vandens vonias, tuo metu vadinamas tynėmis. „Tynės įrengtos gana gerai, vanduo imamas iš esamų kurorte versmių tam tikrais vamzdžiais. Kiekviena tynė įrengta atskirame švariame kambarėlyje (Ten pat).“2 Visas K. Binkio tekstas apie kurorto atidarymą: Kazys Binkis ir Birštono kurortas – „Birštono viešoji biblioteka” (birstonasvb.lt) ir Kazys Binkis ir Birštono kurortas – „Birštono viešoji biblioteka” (birstonasvb.lt).

Birštono gimnazijos moksleiviai kartu su mokytoja A. Ferevičiene sukūrė literatūrinę kompoziciją pagal K. Binkio kūrybą. Renginio metu pagerbsime šią išskirtinę asmenybę, paminėdami K. Binkio130-ąsias gimimo metines.

Projekto partneriai: Birštono gimnazija, Nemajūnų dienos centras, Birštono vienkiemio bendruomenė, UAB „Gyvenimas“, VšĮ „Krašto vitrina“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close