Valerijonas ar melatoninas: atsako, kuris padeda lengviau užmigti

Valerijonas ar melatoninas: atsako, kuris padeda lengviau užmigti

Sunku užmigti, o ir miegą lydi nuolatiniai prabudimai – tai vieni dažniausių miego sutrikimų, kurie gali pasireikšti kone kiekvienam. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pastebi, kad tokiais atvejais žmonės suskuba ieškoti tokių maisto papildų kaip valerijonas ir melatoninas. Vaistininkė įvardija pagrindinius jų skirtumus, bei atskleidžia, kuris yra veiksmingesnis einant miegoti – tai visiems nuo seno pažįstamas valerijonas ar dabar daug dėmesio sulaukiantis melatoninas.

Valerijonas – ar tikrai padeda užmigti?

Valerijonas nuo seno žinomas miego pagalbininkas, tačiau tai ne visai tiesa, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, jis labiau padeda nurimti, bet ne užmigti.

„Turbūt daugumai teko girdėti iš vyresnės kartos artimųjų, kad valerijonas padeda užmigti. Iš dalies galima su tuo sutikti, nes valerijono šaknies ekstraktas gali sumažinti mūsų nerimą ir nuraminti mintis. Visgi atlikus daugiau tyrimų šiai dienai žinome, kad iš tiesų jo poveikis yra labiau raminantis negu migdantis. Valerijonas kaip tik gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui, suvartojus jį prieš miegą, jūs nurimsite, bet ryte galite jaustis mieguisti ir nepailsėję“, – pasakoja J. Aleknienė.

Melatoniną gamina mūsų organizmas

Jeigu valerijono ekstraktas yra išgaunamas iš augalo šaknies, tai melatoniną natūraliai gamina mūsų organizmas, pasakoja vaistininkė. Anot jos, būtent šis maisto papildas atsakingas iš miego kokybę.

„Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas. Melatoninas organizme gaminasi ne tik vartojant maisto papildus, bet ir labai gelbsti ėjimas miegoti tamsoje, nes tiek natūrali, tiek dirbtinė šviesa sulėtina melatoninio išsiskyrimo kiekį“, – pasakoja J. Aleknienė.

Tik suaugusiems

Vaistininkė pasakoja, kad nors melatoninas ir valerijonas abu teigiamai veikia nervų sistemą, juos tėvai turėtų atsargiau duoti savo atžaloms iki 13 metų. Anot jos, melatonino išvis iki šio amžiaus vaikams nepatartina duoti, o valerijoną – tik pasitarus gydytoju arba vaistininku.

„Jeigu suaugęs susiduria iššūkiais užmiegant, jam melatonino papildus reikėtų vartoti likus 30 minučių arba 1 valandą iki miego, kai organizmas jau po truputį pradeda natūraliai gaminti šį hormoną. Kad miegas būtų kokybiškas ir gilus, o ryte prabustumėte pailsėję, svarbu žinoti, kokiomis normomis jį vartoti skirtingoms amžiaus grupėms. Ir niekada nesidrovėkite prieš įsigyjant melatoniną pasitarti su vaistininku ar gydytoju, kokia melatonino norma jums tiktų geriausiai“, – pasakoja J. Aleknienė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close