2023 m. vasario 7 d. buvo minima Saugesnio interneto diena(Safer internet day, SID). Šie metai ypatingi, nes ši svarbi tarptautinė diena švenčiama visame pasaulyje jau 20-ąjį kartą. Iniciatyvos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Šių metų akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu! Tai raginimas visiems prisidėti prie saugesnio ir geresnio interneto kūrimo.

                     Tradiciškai saugesnio interneto veiklos vyko visą savaitę (vasario 7–10 d.) ir Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje, organizuojant teminę akciją „Saugesnio interneto savaitė 2023“. Vasario 7 d. akcija prasidėjo konferencija „Vaikas+ekranas+mokykla=?“, kuri buvo transliuojama nuotoliniu būdu iš Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Konferencijos dalyviai kalbėjo apie ekranų poveikį vaikų fizinei ir psichikos sveikatai, diskutavo, kaip susitarti dėl ekranų naudojimo tėvams, mokytojams ir vaikams. Konferenciją organizavo nacionalinio Saugesnio interneto centro Lietuvoje veiklą kuruojantis 4 partnerių konsorciumas: Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, VšĮ „Vaikų linija“.

                         Minint tarptautinę Saugesnio interneto dieną (SID), bibliotekos lankytojams buvo dalinamos skrajutės su informacija apie SID 2023, pristatomos savaitės akcijos veiklos. Akcijos metu Informacijos skyriaus darbuotojai drauge su interneto vartotojais diskutavo ne tik apie interneto naudą, teikiamas galimybes, bet ir kylančius pavojus – kenkėjiškų programų atakas, duomenų vagystes, priekabiavimą ir patyčias, melagienas ir sukčių pinkles. Norėdami saugiai naršyti internete ir išvengti jame tykančių grėsmių, privalome žinoti, kokias internetines grėsmes galime sutikti ir kaip nuo jų apsisaugoti.

                         Interneto skaityklos lankytojai buvo kviečiami pasitikrinti saugaus elgesio internete žinias testų svetainėje „Ar esi saugus internete“ (http://testas.draugiskasinternetas.lt). Tinklalapyje pateikiamas bendrasis testas ir keturi teminiai testai, kurie padeda pasitikrinti, ar mokate atpažinti sukčiavimą ir patyčias internete, saugoti asmens duomenis bei saugiai pirkti internetu. Lankytojams buvo pristatyta nemokama mobilioji programėlė „Saugesnis internetas“, sukurta naudoti išmaniuosiuose telefonuose ir planšetėse. Programėlė skirta vaikams, jaunimui ir suaugusiems mokytis ir stiprinti žinias saugesnio interneto temomis – asmens duomenų apsauga, atsakingas informacijos skelbimas, saugūs slaptažodžiai, bendravimas su internetiniais draugais, žalingas interneto turinys. Mobiliojoje programėlėje pateikiama informacinė medžiaga, praktinės užduotys bei įvairūs žinių pasitikrinimo būdai.

                         Saugesnio interneto dienos proga bibliotekos „Facebook“ paskyroje buvo surengtas kryžiažodžio konkursas „Aš – saugus internete“. Kryžiažodžio sprendime dalyvavo penkiolika socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų, kurie sudėję pažymėtas raides gavo teisingą atsakymą „SAUGUS SLAPTAŽODIS“. Vienas iš teisingai atsakiusiųjų buvo apdovanotas bibliotekos prizu.

                         Saugesnio interneto savaitei skirtas edukacinis užsiėmimas „Draugiškas internetas – PASIKARTOK“ vyko ir Robotikos erdvėje. Užsiėmimo metu mažieji interneto naršytojai gilino žinias apie draugišką internetą spręsdami testus, virtualias užduotis. Vaikai diskutavo apie bendravimą socialiniuose tinkluose, apie tikrus ir netikrus internetinius draugus. Mažiesiems buvo primenama, kad naudojantis internetu ir jo paslaugomis, visada reikia išlikti atsargiems. Pastebėjus žalingą turinį ar kitą bauginančią informaciją, pasitarti su suaugusiais ir pranešti interneto karštąja linija www.svarusinternetas.lt, o susidūrus su elektroninėmis patyčiomis kreiptis pagalbos ar patarimo www.vaikulinija.lt/. Užsiėmimo pabaigoje vaikams buvo įteikti SID 2023 dalyvio sertifikatai.

                         Kiekvienais metais Saugesnio interneto savaite siekiama atkreipti dėmesį į aktualias problemas internete, šviesti visuomenę opiausiomis temomis bei skatinti nuolat domėtis, kaip internete išlikti saugiems.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close