Daugkartinės sauskelnės: kūdikių tėvai vardija privalumus ir trūkumus

Daugkartines sauskelnes naudojančios šeimos džiaugiasi savo pasirinkimu. Daugkartinių sauskelnių naudotojai Benas ir Lukas. (A. Lastauskienės nuotr.)

Kiek sauskelnių sunaudojama auginant kūdikį? Daug. O auginant daugiau nei vieną kūdikį? Kalnai! Kiek jų sumažėja pradėjus naudoti daugkartines sauskelnes? „Per pusę – tai tikrai“, – nedvejodama sako Agnė Lastauskienė, dešimties mėnesių dvynukų Beno ir Luko mama.

Ženkliai pasikeitęs atliekų kiekis – anaiptol ne vienintelis daugkartinių sauskelnių naudojimo privalumas, kurį spėjo pastebėti alytiškių Lastauskų šeima, neseniai prisijungusi prie Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro įgyvendinamo eksperimento.

„Projekte norime dalyvauti dėl tos pačios priežasties kaip ir visi – didelio kiekio atliekų. Kadangi auginame dvynukus, atliekų susidaro tikrai labai daug – kasdien po „nemenką” maišelį. Norime sumažinti taršą plastiku ir atliekų kiekį namuose“, – savo motyvus trumpai išdėstė moteris.

Jos mažyliams buvo įteiktas 25 daugkartinio naudojimo sauskelnių komplektas ir jau po kelių pirmųjų dienų šeima pastebėjo pokyčius.

Dvynukus auginanti alytiškė vienkartinių sauskelnių visai neatsisakė, tačiau dabar jų sunaudoja perpus mažiau.

Sumažėjusiu iš sauskelnių susidarančiu atliekų kiekiu džiaugiasi ir kitos eksperimente dalyvaujančios šeimos. „Nebereikia nešti maišais atliekų į konteinerį, mažiau ir šiukšlių maišų reikia“, – pastebėjo druskininkietė Agnė Vainienė, šešių mėnesių Motiejaus ir pustrečių metų Tautvilo mama.

Bet tai anaiptol ne vienintelis daugkartinių sauskelnių naudojimo privalumas. Vyresniajam Tautvilui sauskelnių jau nebereikia – daugkartinių naudojimas padėjo greičiau jų atsisakyti.

„Mažajam nebeberia odos sauskelnių zonoje – nuo vienkartinių ji alergizuodavosi.  

Akivaizdi finansinė nauda: per dieną mažajam sunaudodavome apie 8-10 vienetų vienkartinių sauskelnių. Šiuo metu per parą tereikia 2 vienetų vienkartinių – jas dedame tik dienos ir nakties miegui. Tad mėnesiui išeina apie 60 vienetų“, – daugkartinių sauskelnių naudojimo privalumus vardijo A. Vainienė.

Tiek teigiamu jų poveikiu kūdikių sveikatai, tiek ekonomine nauda neabejoja ir dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko iš Druskininkų mama Eglė Raukienė, besidžiaugianti, kad jų šeimos dalyvavimas daugkartinių sauskelnių naudojimo eksperimente sulaukia nemažau aplinkinių dėmesio, o tai sudaro galimybes skleisti informaciją ir dalintis patirtimi.

Eglė, kaip ir kitų mažylių mamos, vienkartines sauskelnes naudoja tik kaip atsarginį variantą tam atvejui, jei daugkartinės nespėtų išdžiūti ar ilgesniam kūdikių miegui.

Daugkartines sauskelnes naudojantys tėvai pripažįsta, kad jas reikia dažniau keisti ir užtrunka laiko, kol išdžiūsta. Tačiau jie patikina, kad daugkartinių sauskelnių naudojimas turi daug daugiau pliusų nei minusų.

„Laiku nepakeitus daugkartinių sauskelnių jos praleidžia drėgmę ir vaikas sušlampa. Išeitis – dažniau keisti daugkartines sauskelnes 

Būna, kad po tuštinimosi ant baltų įdėklų lieka dėmelių. Išeitis – ūkiškas muilas, praskalbti rankomis ir vėliau skalbimo mašina. 

Kai orai prasti sunkokai džiūsta balkone. Išeitis – džiovinti ant radiatoriaus, džiovyklėje, ant gyvatuko ar pastatomos džiovyklės“, – ne tik daugkartinių sauskelnių naudojimo problemas, bet ir jų sprendimo būdus vardijo Agnė Vainienė. 

Po pirmojo daugkartinių sauskelnių naudojimo mėnesio nė viena šeima savo pasirinkimu nenusivylė ir nesigaili dėl savo sprendimo dalyvauti eksperimente.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras daugkartinių sauskelnių naudojimo eksperimentą vykdo, norėdamas mažinti regione susidarančių mišrių komunalinių atliekų kiekį. Perdirbimui netinkamos vienkartinės sauskelnės sudaro didžiulę dalį šių atliekų kiekio, o sąvartyne šalinamų atliekų mažinimas yra vienas svarbiausių žingsnių tvarios aplinkos link.

Daugkartinių sauskelnių naudojimo eksperimentas – tęstinis projektas. Norintys jame dalyvauti kūdikius auginantys tėvai dar gali teikti savo prašymus. Eksperimento nuostatai skelbiami ARATC svetainėje https://www.aratc.lt/naujienos/eksperimentas-su-sauskelnemis-daugkartines-kvieciame-isbandyti-nemokamai/.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close