Naudinga: Baudžiamoji atsakomybė dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų: LR BK 260 str. ir LR BK 259 str

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – LR BK) 260 str. numato atsakomybę už neteisėta disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėta disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Pareikšti kaltinimai pagal šį straipsnį reiškia laisvės atėmimo bausmę be jokių išlygų, nes tai yra laikoma sunkia nusikalstama veika. 

            Analizuojant nusikalstamas veikas, susijusias su narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimu, platinimu, didžiausia reikšmę turi gynėjo patirtis renkant įrodymus ir tinkama komunikacija su klientu. Tam tikrų aplinkybių ir faktų atskleidimas, išsiaiškinimas, lemia veikos atitikimą arba neatitikimą kvalifikuojamiesiems požymiams. Pavyzdžiui, jeigu asmeniui yra pareikšti kaltinimai pagal LR BK 260 str. 1 d. , tam tikrais atvejais veiką galima perkvalifikuoti į LR BK 259 str., kuris turi platesnį spektrą baudžiamosios atsakomybės rūšių, kaip pavyzdžiui: areštas, bauda, laisvės apribojimas arba viešieji darbai. Tačiau svarbiausias momentas yra įžvelgti šių veikų skirtumus ir tik įvertinus visas faktines aplinkybes, spręsti perkvalifikavimo klausimą.

LR BK 260 str. 1 d. ir LR BK 259 str. 1 d. nusikalstamų veikų skirtumus nusako objektyvieji ir subjektyvieji veikų požymiai. Kalbant apie objektyvųjį, tai esmė slypi medžiagų pardavime arba platinime, o subjektyvusis požymis nurodo padarytos veikos tikslą.

Paprastai tariant, nusikalstama veika yra vertinama pagal tai, ar buvo sąmoningas tikslas už numatytas medžiagas gauti bet kokio pavidalo atlygį, taip pat, platinimu yra laikoma narkotinių ar psichotropinių medžiagų dozės suleidimas kitam asmeniui. Tiriant šių veikų aplinkybes yra vertinamas šių medžiagų kiekis, įgijimo bei laikymo, suradimo aplinkybės bei jau paruoštų narkotinių ar psichotropinių medžiagų dozių skaičius, taip pat, atsižvelgiama į įtariamojo praeitį ir ryšius su narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. 

Vadovaujantis praktika, galima teigti, kad jeigu asmeniui yra pareikšti kaltinimai dėl LR BK 260 str. 1 d. svarbiausias aspektas yra išsiaiškinti narkotinių ar psichotropinių medžiagų laikymo ar disponavimo tikslą, kuris kartu su faktinėmis aplinkybėmis lems galimą veikos perkvalifikavimą į LR BK 259 str., kuris numato daugiau bausmės alternatyvų.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close