Birštono 640 metų sukakčiai paminėti Birštono viešoji biblioteka tęsia literatūrinių-muzikinių renginių projektą „Literatūriniai vakarai po žvaigždėtu Birštono dangum“, aktualizuojantį istorinį ir kultūrinį Birštono palikimą ir kviečia į baigiamuosius projekto renginius.

Lapkričio 13 d. sekmadienį 17 val. Kurhauze istorikas Simonas Matulevičius skaitys pranešimą „Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis ir jo karališkoji šeima Birštone“. Lietuvos didieji kunigaikščiai Birštono pilį žinojo nuo karaliaus Jogailos iki Vytauto valdymo laikų – keturis šimtus metų, itinerariumai įtikinamai rodo, kad net 12 valdovų čia rezidavo, vykdydami valstybės valdymo funkcijas ir medžiodami Žvėrinčiaus miške. Birštoną mėgo ne tik Vytautas. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis Birštono valdose lankėsi net 17 kartų. Birštonas – Jogailaičių dinastijos karalių rezidencija, čia rezidavo net 6 karaliai Jogailaičiai, galima sakyti, kad VISI Jogailaičių dinastijos karaliai, išskyrus anksti mūšyje prie Varnos miesto žuvusį karalių Vladislovą III-iąjį, kuris nespėjo aplankyti Lietuvos. Taip pat ir karalienė Elžbieta Habsburgaitė, kurios net keturi sūnūs tapo karaliais ir kuri su savo vyru karaliumi Kazimieru Jogailaičiu lankėsi Birštone 1475 metais. Pranešime S. Matulevičius apie tai pateiks savo įžvalgas. Vakaro metu muzikuos senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro“. Aktorius Rimantas Bagdzevičius skaitys unikalų Renesanso epochos kūrinį – Adomo Šrėterio Sileziečio poemą „Giesmė apie Lietuvos upę Nemuną“. Nemuno dešiniajame krante išsidėsčiusiam Birštonui ši upė buvo ir yra svarbi, brangi ir istoriškai reikšminga, kaip ir Žvėrinčiaus miškas.

Lapkričio 23 d. trečiadienį 19 val. Kurhauze kviečiame į baigiamąjį projekto vakarą pasiklausyti istoriko S. Matulevičiaus pranešimo „Birštono karališkieji veidai ir vardai: nuo Vytauto Didžiojo iki Vladislovo Vazos“. Lektorius pateiks infirmacijos apie XIV–XVII a. valdovų rezidavimą Birštone, pagal naujausius mokslininkų Lietuvoje ir Lenkijoje paskelbtus duomenis atskleis valdovų rezidavimo ir valstybinės reikšmės sprendimų priėmimo Birštone bei medžioklių tradicijos Birštono Žvėrinčiuje istoriją. Vakaro metu muzikuos trio „Amici“. Ištraukas iš J. Marcinkevičiaus poemos „Pažinimo medis“ skaitys aktorius Ignas Ciplijauskas.

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Birštono savivaldybė.

Projekto partneriai: Birštono turizmo ir informacijos centras, Birštono kurorto bendruomenė, Birštono meno mokykla, Birštono vienkiemio bendruomenė, Siponių krašto bendruomenė, Nemajūnų bendruomenės santalka, Prienų raj. ir Birštono krašto laikraštis „Gyvenimas“, „Naujasis Gėlupis“, naujienų portalas Krašto Vitrina (kvitrina.com).

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close