Mokomės ir eksperimentuodamos

Respublikiniame kūrybiniame gamtos mokslų konkurse „Mūsų eksperimentas“, kurį inicijuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, biologijos, chemijos, fizikos mokytojų asociacijos, Prienų „Žiburio“ gimnazijos III kl. mokinės Simona Vaitonytė, Karolina Valentaitė, Silvija Šeškutė, Gabija Dabrilkaitė ir Vaiva Joneliūnaitė tapo laureatėmis už tiriamąjį darbą „Rūgščiųjų kritulių įtaka sėklų dygimui“ (darbo vadovė – Rasa Kučinskienė) ir buvo apdovanotos ŠMM padėkos raštu.

Balandžio 12-24 d. Prienų „Žiburio“ gimnazijos III kl. mokinės S. Vaitonytė, K. Valentaitė, S. Šeškutė, G. Dabrilkaitė ir V. Joneliūnaitė, vadovaujamos mokytojos R. Kučinskienės, atliko biologijos tyrimą „Rūgščiųjų lietų įtaka sėklų dygimui“. Šio tyrimo tikslas – įvertinti įvairių rūšių augalų atsparumą dirvožemio rūgštėjimui. Tema aktuali šių dienų žmogui. Mat negailestingai didėja aplinkos tarša, kai kurių pramonės įmonių ar automobilių išskiriamoms dujoms reaguojant su vandeniu, susidaro rūgštieji krituliai. Tokiuose krituliuose yra tam tikros rūgšties (sieros arba azoto). Daugelis organizmų tokių kritulių arba jų sukelto poveikio nepakelia ir žūsta. Tarša kenkia ne tik augalams, bet ir žmonėms bei gyvūnams.

Dešimt dienų gimnazistės stebėjo savo pasėtus augalus, laistomus trimis skirtingos koncentracijos tirpalais (I – pH 6,02, II – 2,52 pH, III – 2,24 pH), naudojo  „NOVA3000“ su pH jutikliu, videokamerą bei fotoaparatą. Šio tyrimo išvada: kuo didesnė rūgšties koncentracija dirvožemyje, tuo mažiau sudygsta augalų sėklų.

Taigi norint išvengti šios problemos, reikėtų dirvožemį kalkinti neutralizuojant kritulių pavidalu iškritusias rūgštis. Tačiau kalkinimas negali būti didelio masto problemų sprendimas, kadangi tai nėra pigu, kalkinti reikia reguliariai. Taip pat būtų galima griežtinti higienos normas – katalizatorių, filtrų naudojimas, gamyklų, įmonių išmetamų dujų kontrolė.

Analizuota oro taršos problema aktuali tuo, kad, padidėjus rūgštiesiems krituliams, gali kilti augalų išauginimo maistui problema, nes augalai pakenčia dirvožemio pH pakitimus nuo 3 iki 9, bet įvairioms augalų rūšims pH ribos yra skirtingos.

Moksleivių vykdytas eksperimentas buvo tarp dešimties geriausiųjų Lietuvos mokyklų moksleivių projektų, dalyvavusių respublikiniame konkurse.

Konkursas „Mūsų eksperimentas“ suteikė daugiau žinių, suvokimo apie tyrimo objektus. Birželio 20 d. Prienų gimnazistės oficialiai buvo pakviestos atvykti į Švietimo ir mokslo ministeriją atsiimti padėkos raštų bei apdovanojimų.

 

Karolina Valentaitė,

Prienų „Žiburio“ gimnazijos moksleivė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close