Penki klausimai apie karinę tarnybą: ką daryti gavusiems šaukimą ir kaip atlikti savo pareigą?

Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba atsako į penkis dažniausiai užduodamus klausimus apie tarnybą ir primena, kad atlikti konstitucinę pareigą visada paprasčiau ir lanksčiau pasirinkus tarnybą savo noru. Tokiu atveju net 15–30 proc. didėja išmokos, galima pasirinkti tarnybos vietą ir tarnauti kariuomenėje kartu su artimiausiais draugais ar bendraklasiais.

Ką daryti patekus į šaukiamųjų sąrašus?

 Pirmiausia – nesivadovauti mitais, objektyviai įvertinti situaciją ir susiplanuoti tolimesnius žingsnius. Sprendimai yra keli: ignoruoti šaukimą ir mokėti baudas arba susisiekti su Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos regioninio padalinio specialistais, kurie įvertins Jūsų situaciją ir patars, kaip galite atlikti savo pilietinę pareigą.

 Vėliau pagal poreikį reikės pateikti reikiamus dokumentus ir duomenis, reikalingus užpildyti anketą. Dokumentai priimami lietuvių ir anglų kalba (pavyzdžiui, išrašas apie studijas užsienyje). Kita užsienio kalba pateikiami dokumentai turi būti su oficialiai patvirtintais vertimais.

Kokį tarnybos būdą geriausia pasirinkti?

 Tai dažniausiai lemia amžius bei norai ir ambicijos. Į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiami 18–38 m. jaunuoliai, kurie taip pat gali atlikti tarnybą pirmumo teise arba savanoriškai.

Sulaukusieji 18–32 m. ir besidomintieji karybos menu bei mokslu, gali rinktis studijas Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, o tokio pat amžiaus jaunuoliai, pasirinkę kitas studijų kryptis, per kelis metus savaitgaliais gali baigti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus. 18–60 m. asmenys taip pat gali atlikti nenuolatinę karo tarnybą.

Visais atvejais vėliau galima tęsti karjerą Lietuvos kariuomenėje pasirinkus profesinę karo tarnybą, kurioje reikalingi įvairūs specialistai – nuo vairuotojų iki buhalterių, nuo informacinių technologijų specialistų iki komunikacijos strategų ir pan.

Kaip atlikti tarnybą studentui?

 Paprastai karo tarnyba studijuojantiems aukštosiose mokyklose yra atidedama, tačiau tik vieną kartą ir baigiant vienas studijas. Tokiu atveju vis tiek reikia susisiekti su Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos regioniniu poskyriu ir pateikti reikiamus dokumentus.

Tačiau verta įvertinti tai, kad tarnyba ir studijos gali būti lengvai derinamos pasirinkus jaunesniųjų karininkų vadų mokymus arba savanorišką nenuolatinę karo tarnybą. Lietuvos kariuomenėje taip pat išmoksite labai daug: čia tarnauja profesionalūs ir didelę patirtį turintys vadai bei instruktoriai, o tarnyboje kiekvienam kariui sudarytos visos galimybės mokytis, tarnauti Tėvynės labui ir tobulėti.  

Ar gyvenantiems užsienyje ir patekusiems į šauktinių sąrašus galioja ta pati tvarka?

Visiems Lietuvos Respublikos piliečiams galioja ta pati tvarka ir neturėtų stebinti, jei šaukimas į Lietuvos kariuomenę įteikiamas tiesiog keliaujant oro uoste. Paprastai tokios situacijos nenutinka tiems, kurie domisi savo kariniu statusu, tačiau jei taip netyčia atsitiko, būtinai susisiekite su Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos regioniniu padaliniu.

Tiesiog reikia nepamiršti, kad pagal galiojančius teisės aktus karo prievolininkai ir karinį parengtumą turintys 18–60 m. vyrai, išvykstantys gyventi ar jau gyvenantys kitoje valstybėje ilgiau nei 6 mėnesius, privalo pranešti apie faktinę gyvenamąją, darbo ar studijų vietą Karo prievolės ir komplektavimo tarnybai.

Ką daryti, jei atvykdamas į regioninį Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padalinį patirsiu didelių išlaidų?

 Užpildyti anketą ir prašymą, pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus. Paprastai į privalomąją karo tarnybą šaukiamiems asmenims apmokamos kelionių į regioninį padalinį bei karinės medicinos ekspertizės komisiją išlaidos.

Daugiau informacijos apie galimybes atlikti karinę tarnybą: www.karys.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close