Kaip išsirinkti monitorių kompiuteriui?
Jeigu nusprendėte keisti seną kompiuterio monitorių nauju, jau veikiausiai suprantate, jog pasirinkimą turėsite nemažą. Iš teigiamos pusės, didelė pasiūla leis rasti jums puikiai tinkantį variantą. Kita vertus, gausus pasirinkimas gali sukelti pasimetimą – kaip išsirinkti tinkamiausią? 1a.lt personalas peržvelgė savo patirtį ir sudėliojo svarbiausius akcentus, pagal kuriuos susigaudysite, kurie monitoriai verti dėmesio.
Kokia kompiuterio paskirtis ir kokią sumą galite išleisti naujam monitoriui?
Monitorius arba ekranas – tai labiausiai matoma kompiuterio dalis, per kurią vyksta jūsų „vizualinis bendravimas“ su įrenginiu. Todėl labai svarbu, jog jis teiktų jums malonumą, būtų patogus, patiktų.
Pats pirmas klausimas, į kurį būtina atsakyti: ką jūs veikiate su kompiuteriu? Jei tik retsykiais prieinate pasitikrinti elektroninio pašto, paklaidžioti internete, susimokėti mokesčius ir pan., pakaks ir mažesnio, prastesnės raiškos ekrano. Jei žiūrite filmus, žaidžiate modernius žaidimus ar dirbate su grafinėmis programomis – geriau rinktis didesnį, aukštesnės raiškos, kokybiškesnį gaminį.
Antrasis faktorius, kurį reikėtų apsvarstyti yra suma, kurią galite sau leisti. Monitorių kainos įvairios. Didesni, aukštesnių parametrų ekranai kainuoja brangiau, o mažesni, ne tokie kokybiški – pigiau. Net jei pagal veiklos ar darbo pobūdį reikalingas „kietesnis“ monitorius, mes suprantame, jog pasirinkimą galų gale lems ir jūsų finansinės galimybės.
Užduotis iš esmės tokia: išsirinkti geriausią, kuris pateisintų lūkesčius, bet neviršytų biudžeto. Jeigu monitorius neatitiks jūsų poreikių, jausitės išmetę pinigus į balą, todėl neskubėkite, kai matote, kad iki norimo varianto dar šiek tiek trūksta. Jei dar galite naudotis senuoju, rekomenduojame pataupyti ir įsigyti kokybišką monitorių. Kitas variantas – pirkti išsimokėtinai arba luktelėti akcijų.
Monitoriaus paskirtis
Dar kiek atidžiau panagrinėkime, kokias „pareigas“ galima suteikti ekranui. Taip bus aiškiau, kokio įrenginio būtent jums reikia. Išskirsime tokias veiklų kategorijas:
– žaidimams;
– darbui su grafika;
– biuro darbams;
– kasdienėms veikloms.
O dabar apžvelkime, kas kiekvienai šių kategorijų svarbiausia.
Monitoriaus paskirtis | Svarbu | Koks dydis patogus |
Žaidimams | Moderniems, kokybiškiems žaidimams rekomenduojama rinktis ne ilgesnį nei 5 ms reakcijos laiką. Atsinaujinimo dažnis: – paprastesniems žaidimams pakaks 100 Hz; – konkurencingiems, modernesniems – nuo 144 Hz. Monitorius turėtų palaikyti „Nvidia G-Sync“ arba „AMD FreeSync“ technologiją (derinkite su vaizdo plokšte). Jei yra HDR funkcija, pagerėja spalvų perdavimas žaidžiant šviesoje ar prieblandoje. | Tinka didesnis kraštinių santykis: – 21:9; – 32:9; – 32:10. Didesnis monitorius šiuo atveju suteiks daugiau malonumo ir emocijų. Jei turite didesnį biudžetą, atkreipkite dėmesį į lenktos formos ekranus. |
Darbui su grafika | Itin didelę reikšmę turi spalvų perdavimas (geriausiai tinka IPS technologiją palaikantys monitoriai). Kuo didesnė spalvų gama (sRGB, Adobe RGB ir t. t.), tuo geriau. Taip pat pravarti funkcija keisti spalvų temperatūras, nustatyti profilius, keisti nustatymus. Blizgus ekrano paviršius neiškraipo atspalvių, todėl su tokiu darbas bus kokybiškesnis. | Kuo didesnis, tuo geriau. |
Biuro darbams | Patogu, jei galima keisti monitoriaus aukštį, matymo kampą. Tai leidžia maksimaliai pritaikyti sau darbo vietą ir išvengti didelių kaklo apkrovų. Ilgai žiūrint į monitorių vargsta ne tik kaklas, bet ir akys, todėl praverstų ir mėlynos spalvos filtras, blizgumo pašalinimas, neatspindinti danga. | Dirbant su lentelėmis, analizuojant duomenis, programuojant patogesni platesni modeliai, o dydis pritaikomas pagal situaciją, tačiau rekomenduojamas kraštinių santykis 21:9. Darbui su tekstu pakanka 4:3 ar 5:4 kraštinių santykio. |
Kasdienėms veikloms | Šiuo atveju specialios funkcijos nėra svarbios, dažniausiai pakanka HD vaizdo kokybės. | Visiškai užtenka 19–21 colių įstrižainės monitoriaus, ar net mažesnio. Tinkamas kraštinių santykis 16:9. |
Svarbiausi parametrai, apie kuriuos reikia pagalvoti
Na o dabar pakalbėkime apie pagrindines monitorių charakteristikas, į kurias būtina atkreipti dėmesį.
Dydis
Be jokios abejonės vaizdas didesniame ekrane atrodo geriau. Jeigu kompiuteris yra svarbi jūsų darbo ar laisvalaikio dalis, rinkitės didesnę įstrižainę. Tik, aišku, įvertinkite, kiek vietos ant stalo turite.
Filmų peržiūrai, žaidimams ar darbui su grafinėmis programomis didesnis ekranas tikrai patogesnis. Pasak ekspertų iš 1a.lt, monitoriai, kurie labiausiai tenkina tokiomis veiklomis užsiimančius vartotojus turi 21:9 kraštinių santykį. Naršymui internete visiškai pakanka ir mažesnių, kurių kraštinių santykis 16:9 ar 16:10.
Šaltinis: Pexels.com
Ekrano forma
Populiariausi plokšti ekranai, tačiau rinkoje rasite ir lenktų (deja, jie brangesni). Lenkta forma patogi tuo, jog į jūsų matymo lauką sutalpina daugiau vaizdo. Tai ypač aktualu kompiuterinių žaidimų fanams, kadangi taip galima geriau įsijausti į veiksmą, pasijusti virtualaus pasaulio dalimi. Jeigu tik galite tam skirti didesnes sumas ir norite ypač ryškių pojūčių – lenktu monitoriumi nenusivilsite.
Ekrano panelė
Dabartinėje monitorių pasiūloje, vyrauja trys ekrano panelių rūšys – LCD, LED LCD bei OLED. LCD arba „Liquid Crystal Display“ (liet. skystųjų kristalų ekranas) yra jau daug metų naudojama technologija pasižyminti tik gera kaina. Investavę daugiau galėsite įsigyti ženkliai pranašesnį LED LCD „light-emitting diode“ (liet. šviesą skleidžiantis diodas) monitorių, kuris garantuos tolygesnį ryškumą, mažesnį reakcijos laiką, stabilesnį vaizdo perdavimą, platų kontrasto spektrą, ilgaamžiškumą bei aukštesnį energetinį efektyvumą.
Taip pat, svarbu išskirti vis daugiau populiarumo sulaukiančią, tačiau vis dar aukštą kainą išlaikančią OLED arba „organic light-emitting diode“ (liet. organiškas šviesą skleidžiantis diodas) technologiją. OLED monitoriai neturi lygių kontrasto santykyje ar tamsių spalvų perteikime. Taip pat, ši technologija geba pasiūlyti mažiausią reakcijos laiką ir lenktą ekrano formą – žaidėjams tai gali būti ypač naudinga.
Ekrano raiška
Raiška arba, moderniau tariant, rezoliucija apibūdinama skaičiumi, kuris nurodo, kiek pikselių telpa į ekraną. Kuo jų daugiau, tuo kokybiškesnis vaizdas. Vis tik turėkite omenyje, kad didesnei raiškai reikalinga galingesnė vaizdo plokštė.
Labai dažnai monitoriai turi funkciją keisti rezoliuciją, t. y. pasirinkti iš kelių variantų.. Raiškos gali būti HD (1280×720), Full HD (1920×1080), QHD (2560×1440), 4K (3840×2160), 8K (7680×4320).
Monitoriaus įstrižainė | Rekomenduojama monitoriaus raiška |
21’’ | 1920×1080 (16:9 kraštinių santykis) |
24’’ | 1920×1080 (16:9 kraštinių santykis) |
27’’ | 2560×1440 (16:9 kraštinių santykis) |
32’’ | 3840×2160 (16:9 kraštinių santykis) |
34’’ | 3440×1440 (21:9 kraštinių santykis) |
43’’ | 3840×1200 (32:10 kraštinių santykis) |
49’’ | 5120×1440 (32:9 kraštinių santykis) |
Kokias jungtis turi monitorius?
Tai įvertinti labai svarbu, nes esamos jungtys nulemia tai, su kokiais įrenginiais bus galima sujungti monitorių. Dažniausiai naudojamos:
– VGA. Ji tinkama senesnių modelių kompiuteriams. Jei jūsiškis jau kiek pagyvenęs, bet dar esate juo patenkinti, ji veikiausiai bus reikalinga;
– DVI. Tai plačiai paplitusi jungtis, būdinga senesnės kartos kompiuteriams;
– HDMI – labiausiai naudojama jungtis. Ji leidžia prie monitoriaus prijungti TV priedėlius, žaidimų kompiuterius, „Blue-Ray“ grotuvus ir pan.;
– USB-C (Thunderbolt 3) jungtis naudinga, jeigu turite „MacBook Pro“ ar kitokį nešiojamąjį kompiuterį su tokia pačia jungtimi. Ji užtikrina, kad jums prireiks tik vieno laido ir vaizdo transliavimui, ir kompiuterio krovimui.
– DisplayPort jungtis gali tapti pravarti jei naudojatės senesniu „Apple“ kompiuteriu ar norite pilnai išnaudoti monitoriaus dažnio (Hz) galimybes. Tai ypač svarbu kompiuterinių žaidimų mėgėjams.
Kokias papildomas funkcijas pasirinkti?
Modernios technologijos leidžia įvairiems prietaisams suteikti patogių papildomų funkcijų. Monitoriai – ne išimtis. Taigi be to, kad ekranas transliuoja vaizdą, jis dar gali turėti:
– integruotą vaizdo kamerą, kuri lemia didesnę monitoriaus kainą, tačiau gali būti palengvinimu su daug vaizdo skambučių susiduriančiam vartotojui.
– galimybę keisti ekrano padėtį, t. y. iš horizontalios pasukti į vertikalią;
– integruotus garsiakalbius. Šiuo atveju pats monitorius kiek brangesnis, tačiau jums nereikės pirkti papildomų garso kolonėlių (tai reiškia dar ir daugiau laisvos vietos ant stalo);
– imtuvinį derintuvą, kuris leidžia per ekraną stebėti televizijos programas.
– integruotas USB jungtis, kurios bus lengviau pasiekiamos nei kompiuteryje esančios jungtys.
Bet kokiu atveju, monitoriaus parametrai privalo būti suderinti su kompiuterio parametrais. Jums nėra reikalo pirkti modernaus ekrano, jei „dėžė“ senstelėjusi, nes ji paprasčiausiai „nepaveš“ naujesnių technologinių sprendimų.