Pasibaigus šiltajam sezonui, suskaičiavo rekordinius nelaimingų atsitikimų ir kritinių ligų atvejus

Mindaugas Balinskas, ADB Compensa Vienna Insurance Group

Vasara mušė ne tik karščio, bet ir nelaimingų atsitikimų rekordus. Ekspertai identifikuoja, kad pandemijos metu ramiau gyvenę žmonės, pagaliau atsikvėpė duodami laisvę aktyvioms pramogoms ir kelionėms. Visa tai nulėmė, kad nelaimingų atsitikimų, įvairių traumų padaugėjo 40 proc., o reguliarus lankymasis pas gydytojus, padėjo diagnozuoti 60 proc. daugiau kritinių ligų nei praėjusiais metais. Ar galima ką nors padaryti, kad nutikusi nelaimė šeimos gyvenimą, planus ir svajones sujauktų kiek įmanoma mažiau?


Traumos nesirenka metų laiko
Aktyviai leidę vasarą tiek vaikai, tiek suaugusieji neišvengė įvairių traumų. Mindaugas Balinskas, „Compensa Vienna Insurance Group“ žalų departamento vadovas dalijasi, kad nors miestuose dėl didesnio gyventojų skaičiaus nelaimingų atsitikimų daugiau, tačiau periferijoje gyvenantiems nutinka išskirtiniai įvykiai. Pasitaiko ne vienas atvejis, kai grūdų mašinos įtraukia galūnes, kurias tenka amputuoti. Taip pat buvo situacija, kai klientei karvė įspyrė į koją ir ši patyrė kojos lūžį.
„Nelaimingų atsitikimų skaičių svyravimą taip pat nulėmė ir pandemija: atsiradus ribojimams jie sumažėjo 10 kartų, o atlaisvėjus – išaugo 30 kartų. Tiesiog žmonės, išsiilgę aktyvesnio laisvalaikio, imasi naujų, mažiau pažįstamų veiklų ir dažnai neįvertina savo galimybių, pamiršta elementarų atsargumą. Nors Lietuvoje didesnis žmonių aktyvumas yra šiltuoju metų laiku, atėjus rudeniui vaikų traumų skaičiai toliau auga – grįžę iš atostogų vaikai, miestuose aktyviai leidžia laisvalaikį“, – sakė M. Balinskas. 
Šiltuoju metų sezonu daugiausia nelaimingų atsitikimų nutinka važiuojant dviračiu, riedučiais, paspirtuku ar motociklu, parkritę žmonės patiria įvairių dantų traumų, kaulų lūžių. Žiemą dažniausiai susižeidžiama paslydus ant apledėjusių šaligatvių, kelių, užsiimant žiemos sportu.

 
Išaiškėja tykojusios ligos
Lietuviai nėra linkę profilaktiškai tikrintis sveikatą, o pandemijos laikotarpis tokias galimybes apskritai buvo apribojęs – nejausdami aiškių simptomų, žmonės nesikreipė į gydytojus. Tai lėmė, kad dalis ligų nebuvo diagnozuotos laiku. 
„Pastaruoju metu profilaktiškai pasitikrinę sveikatą, 15 kartų daugiau pacientų išgirsta, jog serga viena iš kritinių ligų. Pavyzdžiui, šią vasarą draudimo nuo nelaimingų atsitikimų paslaugą turinčiai klientei buvo diagnozuotas vėžys, todėl jai buvo išmokėta 20 tūkstančių eurų išmoka. Diagnozavus kritinę ligą – insultą, infarktą, vėžį – apdraustajam yra mokama fiksuota išmoka, kurią klientas pasirenka prieš sudarant draudimo sutartį“, – teigė M. Balinskas.
Anot M. Balinsko, prasidėjus rudens laikotarpiui, profilaktiškai pasitikrinti verta ne tik dėl kritinių ligų, tačiau ir dėl Laimo ligos. Vasarą žmonėms mėgaujantis buvimu gamtoje, rudenį Laimo ligos atvejų nustatoma 70 proc. daugiau. 


Nelaimės pakeičia planus
Netikėtai užklupę nelaimingi atsitikimai paprastai pareikalauja ir daugiau išlaidų – žmonės kurį laiką negali dirbti, turi pirkti vaistus ir kitas gydymo priemones, kartais prireikia papildomų reabilitacijų. Taip įvairioms svajonėms ilgai kauptos santaupos prapuola bandant ištaisyti nelaimingo atsitikimo sukeltas pasekmes.
„Šiuo metu stebime, kad žmonės taupo, siekdami apsaugoti santaupas nuo augančios infliacijos – „Kreda“ grupės indėlių portfelis pirmąjį metų pusmetį didėjo 11 proc. Vidutinė indėlio suma siekia 3,5 tūkst. eurų. Žmonės įprastai taupo įvairioms svajonėms – vyresni žmonės nori padėti vaikams ir anūkams, skiria santaupas jų gyvenimo pradžiai, kiti taupo remontams, automobiliams, būstui, investicijoms į saulės elektrines. Pastebime, kad dažnai anksčiau laiko indėlius žmonės atsiima dėl medicininių priežasčių – operacijoms, odontologo paslaugoms apmokėti“, – dalijosi „Kreda“ grupės Jungtinės centrinės kredito unijos Rizikų valdymo skyriaus vadovas Marius Vaštakas. 
Norint apsaugoti santaupas ir sukaupti lėšų įvairiems tikslams įgyvendinti, reikia ne tik pasirūpinti pelningu indėliu, bet ir suvaldyti kylančias rizikas. M. Vaštakas atkreipia dėmesį, kad traumų ir sveikatos problemų neįmanoma numatyti, o kad sukauptų pinigų nereikėtų išleisti netikėtai iškilusioms problemoms spręsti, verta pagalvoti apie kylančių rizikų valdymą. 
Rizikas visada aktualu vertinti ir kiek įmanoma valdyti. Todėl nelaimingų atsitikimų draudimas aktualus ne tik tada, kai skolinamės būstui ar kitoms didelėms investicijoms, bet ir kai taupome pinigus ateičiai. Naujus indėlius padėjusiems nariams, kurie atitinka šiuo metu taikomo pasiūlymo sąlygas, suteikiame ir draudimą nuo nelaimingų atsitikimų. Tokiu būdu draudimas padeda ne tik saugoti savo galimybes įgyvendinti finansinius įsipareigojimus, bet ir sėkmingai sulaukti investavimo grąžos“, – teigė M. Vaštakas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close