Treneris – apie gėrimus sportuojant: kodėl tik vandens iš čiaupo gali būti negana?

Lietuvą kaitinant tropiniams karščiams nuolat primenama vartoti pakankamai vandens, tai ypač svarbu aktyviai sportuojantiems. Pastariesiems rekomenduojama vartoti ne tik vandenį iš čiaupo, bet ir natūralų mineralinį, savo sudėtyje turintį įvairių organizmui būtinų elementų. Kaip žinoti, kokį išsirinkti bei į ką atkreipti dėmesį?

Karštomis dienomis ar intensyviai sportuojant, organizmui vėsinantis gausiau prakaituojama ir taip netenkama ne tik skysčių, bet ir organizmui naudingų medžiagų. Sportininkai atstatyti prarastų elektrolitų balansą dažnai pasitelkia specialius gėrimus, tačiau naudingas gali būti ir mineralinis vanduo.

Rūpinantis, kad organizmui netrūktų skysčių, asmeninis treneris Gytis Beikus sako, kad vandenį sportui reikėtų rinktis atsižvelgiant į konkrečius savo organizmo poreikius.

Anot jo, kokį vandenį vartoti sportuojant gali priklausyti ir nuo to, kaip žmogus maitinasi – ar jo mityba visavertė, padedanti užtikrinti naudingų medžiagų balansą. Esant tam tikrų medžiagų trūkumui mitybos racione, jį gali tekti atstatyti ir vartojant skysčius.

„Sportuojant naudingas mineralinis vanduo, svarbu, kad jo sudėtyje būtų naudingų medžiagų, jos įprastai nurodytos etiketėje. Jeigu gausiai prakaituojate, galima į vandenį iš čiaupo įberti truputį druskos, kuri organizme sulaiko skysčius“, – pasakojo treneris.

Kokių medžiagų trūksta?

Paklaustas, kokių privalumų sportuojančio žmogaus kūnui suteikia mineralų bei kitų cheminių elementų turintis vanduo, G. Beikus atsakė, kad dažniausiai tai kiekvieno organizmui svarbūs mineralai tokie kaip kalis, magnis, cinkas ir kiti.

„Jeigu trūksta kokių nors medžiagų, treniruotės metu gali traukti raumenis, taip pat gali sutrikti širdies veikla, per daug pakilti kraujospūdis. Aktyviai sportuojantiems rekomenduoju reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir išsiaiškinti, kokių elementų organizme pakanka, o ko – trūksta“,  – pataria G. Beikus.

Jodo bei kitų naudingų mineralų savo sudėtyje turi ir natūralus mineralinis vanduo „Uniqa“. Šio prekės ženklo vadovė Erika Šaltytė teigia, kad įmonės sprendimas buvo jodo naudas pateikti ir ant vandens pakuotės, kad vartotojas gautų kaip įmanoma daugiau informacijos apie šį svarbų elementą. Jodas yra vienas iš 15 žmogaus organizmui būtinų mikroelementų, o Lietuva patenka į jodo trūkumo zoną, nes vos 1 iš 5 gyventojų šio mineralo netrūksta.

„Ant kiekvieno „Uniqa“ natūralaus mineralinio vandens buteliuko ar butelio yra surašytos 5 jodo teikiamos naudos, kad jodas padeda palaikyti normalią pažinimo funkciją, normalią energijos apykaitą, normalią nervų sistemos veiklą, normalią odos būklę, normalią skydliaukės hormonų gamybą ir jos veiklą. Etiketėje taip pat galite rasti įvardintus ir kitus sudėtyje esančius mineralus“, – sako „Uniqa“ prekės ženklo vadovė.

Dehidratacija alina organizmą

Treneris pataria, kad renkatis natūralų mineralinį vandenį sportui reikėtų atsižvelgti į suvartojamą druskos kiekį. „Žmonėms gali kenkti per didelis druskos kiekis mineraliniame vandenyje. Pakankamai daug druskos gauname su maistu, jeigu jos per daug vartojame ir su gėrimais – galime pakenkti organizmui. Dėl to taip pat naudinga išsitirti kraują“, – pataria G. Beikus.

Prieš treniruotę treneris rekomenduoja išgerti izotoninio gėrimo arba lengvai užkąsti, o jos metu vartoti skysčius. Dehidratacija sportuojant alina organizmą, dėl to naudinga po truputį gurkšnoti vandenį. 

Sportuodami karštomis dienomis lauke rinkitės pavėsį, venkite treniruočių vidurdienį. Vyraujant aukštai temperatūrai verčiau rinktis mažesnio intensyvumo treniruotes ir atidžiai stebėti savo savijautą, o pasijutus prastai treniruotę nutraukti. Sportuojant lauke svarbu nepamiršti dėvėti galvos apdangalų ir naudoti SPF filtrą turinčią apsaugą nuo saulės.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close