Rugsėjį Birštone vyksiantis diskusijų festivalis „Būtent!“: skelbiamos pirmosios diskusijų temos

Rugsėjo 2–3 d. jau ketvirtąjį kartą Birštone atveriamos diskusijų festivalio „Būtent!“ erdvės ties kelią kokybiškam demokratiniam dialogui. Pandeminė krizė, įtampa dėl geopolitinės ir ekonominės situacijos ir kiti aplinkos faktoriai visuomenės gebėjimą kalbėtis ir ieškoti sutarimo viešojo gyvenimo klausimais iškelia kaip strateginės svarbos kolektyvinį įgūdį. Todėl skatinimas ugdyti pažinimo ir susitarimo kultūrą yra nemokamo ir nepolitinio diskusijų festivalio „Būtent!“ ašis, padėsianti visuomenei pasirengti veikti neapibrėžtumo laikais. Šis tikslas atsispindi ir jau skelbiamose pirmosiose renginio diskusijų temose.

Šiemet festivalio diskusijų temos palies karą Ukrainoje, pasiruošimą bei atsparumą krizėms, skaitmenizaciją, jaunimo įtraukimą, ugdymą, klimato kaitos problematiką ir kitus aktualius politinius ir visuomeninius klausimus.

„Tikime, kad festivalis savo iškelta valstybinės ir visuomeninės svarbos klausimų problematika turi apčiuopiamą vertę Lietuvos raidai. Dalyviai šiemet diskutuos valstybei svarbiomis ir vis dar vieningo sutarimo nerandančiomis temomis, tokiomis kaip šalies saugumas, žaliasis kursas, pabėgėliai, švietimo ir sveikatos sistema, savanorystė, pilietiškumo akstinai ir kt., – kalba vienas iš festivalio organizatorių Arnas Marcinkus. – Siekiama, kad festivalis taptų bendro sutarimo, valstybės vizijos kūrimo vieta ir paskatintų ne tik kalbinės formos, bet realius verslo ir politikos sprendimus. Tam potencialo yra, kadangi diskusijos tiesiogiai vienija visuomenę ir sprendimų priėmėjus.“

Pirmosios festivalio „Būtent!“ diskusijų temos:

„Leiskit dar ir darželinukams kandidatuoti“: kada pradėsime pasitikėti jaunimu?

Karas Ukrainoje: kokias pamokas išmoko Lietuva?

Mirštanti planeta ar žaliasis kursas: ar žinome pasirinkimo kainą?

Kaip mums pavyko atkurti savo gyvenimus čia? Pabėgėliai, kurie liko Lietuvoje.

Kaip sukurti atsparią visuomenę? Lietuvos, Suomijos ir Švedijos įžvalgos

Ar savanorystė gali tapti sekmadienine šeimos tradicija?

Ateitis bus skaitmeninė, o kokia bus demokratija?

Dar nekaltas, bet jau kaltas: ar Lietuvoje veikia nekaltumo prezumpcijos principas?

Kas, jei ne aš? Kas uždega piliečius veikti krizių metu Lietuvoje ir Šiaurės šalyse?

NATO be Ukrainos – NATO be ateities

Kas besikeičiančiame pasaulyje gali ir turi paruošti žmogų gyvenimui?

Kaip suprasti antikorupciją ir skaidrumą naujų išorinių grėsmių metu?

Megzti dialogą atvyksta ir svečiai iš Skandinavijos

„Būtent!“ diskusijose dalyvaus į geresnę valstybės ateitį orientuoti visuomenės, verslo ir valdžios atstovai, tarp jų – Krašto apsaugos ministras dr. Arvydas Anušauskas, Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Žydrūnas Bartkus,

„Renkuosi mokyti!“ programos vadovas Artur Adam Markevič, „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadovė Kristina Meidė, tarptautinių santykių ekspertas prof. Tomas Janeliūnas, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius ir kiti.

Festivalis taip pat sutiks svečius iš užsienio – Suomijos užsienio reikalų ministerijos ambasadorių skaitmenizacijai ir technologijoms Stefaną Lindströmą, Švedijos Raudonojo Kryžiaus generalinį sekretorių Martiną Ärnlövą, Švedijos civilinių nenumatytų atvejų agentūros (MSB) komunikacijos vadovą Morganą Olofssoną ir Suomijos užsienio reikalų ministerijos dvišalių santykių ambasadorę Liisą Talonpoiką.

Kad tokia visuomenės susitikimo forma pasiteisina, pasak A. Marcinkaus, rodo tūkstantinė diskusijų festivalio „Būtent!“ dalyvių imtis ir jo tęstinumas. Jo teigimu: „Vienas pagrindinių festivalio tikslų – parodyti, kad valstybinės svarbos sprendimai apima skirtingų visuomenės grupių įtraukimą į jų svarstymą ir požiūrių suderinamumą. „Būtent!“ festivaliu siekiama Lietuvoje skatinti aukštą diskusijų kultūrą, grįstą atvirumu nuomonių įvairovei, konstruktyvia kritika, aktyviu piliečių įsitraukimu ir pagarbiu savo nuomonės reiškimu bei kitų išklausymu“.

Plačiau su šių metų festivalio „Būtent!” diskusijomis, jų dalyviais bei kuratoriais galima susipažinti svetainėje diskusijufestivalis.lt.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close