Aktualu dirbantiems lauke ir važinėjantiems: didės socialinės garantijos

Nuo 2023 m. birželio bus visai atsisakyta kompensacijų darbuotojams, dirbantiems lauke ar tiems, kurių darbas susijęs su kelionėmis bei važiavimu. Jau nuo šių metų lapkričio sumažės bazinio darbo užmokesčio kompensacijos dydis nuo 50 iki 30 proc. Seimas priėmė šiuos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytus Darbo kodekso pakeitimus.

Tikimasi, kad šie pakeitimai užkirs kelią nesąžiningiems darbdaviams, norintiems išvengti dalies mokesčių mokėjimo, o tuo pačiu atitinkamai padidės socialinės garantijos ir darbo užmokestis darbuotojams.

Kompensacijos yra nepalankios darbuotojams, nes jos neįtraukiamos skiriant kitas socialines garantijas: skaičiuojant atostoginius, ligos išmoką, senatvės pensiją ir kt. išmokas.

Kaip buvo iki šiol? Darbuotojai, kurie dirba lauke ar kurių darbas susijęs su kelionėmis bei važiavimu, kompensuojamos padidėjusios išlaidos už faktiškai dirbtą darbo laiką. Šių kompensacijų dydis negali viršyti 50 proc. bazinio darbo užmokesčio, jos mokamos, kai neapmokamos komandiruotės išlaidos. Kompensacijos neapmokestinamos gyventojų pajamų ir „Sodros“ mokesčiais, todėl kai kurie darbdaviai piktnaudžiauja ir tokiu būdu iš tikrųjų moka darbuotojui darbo užmokestį.

2020 metais beveik 5 tūkst. įmonių per 90 tūkst. darbuotojų išmokėjo virš 134 mln. eurų tokių kompensacijų. Daugiausiai (53 proc.) jų išmokama statybų sektoriuje (beveik 43 tūkst. darbuotojų išmokėta 71 mln. eurų), antroje vietoje – transporto sektorius (16 proc.).

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close