Birštono 640 metų sukakčiai – projektas „Po žvaigždėtu Birštono dangum“

Birštono viešoji biblioteka pristato literatūrinių-muzikinių renginių projektą „Po žvaigždėtu Birštono dangum“, aktualizuojantį istorinį ir kultūrinį Birštono palikimą. 640 metų praėjo nuo tada, kai Birštonas BRIST pirmą kartą paminėtas istoriniuose šaltiniuose. Tai lėmė istorinis 1382 m. įvykis – vokiečių ordino žygis į Birštoną. Prūsijos kronininkas Vygandas Marburgietis aprašydamas įvykį „Naujojoje Prūsijos kronikoje“ Birštoną vadina BRIST.

Pirmasis projekto renginys birželio 9 d. buvo skirtas būtent Birštono vardo BRIST 640 m. sukakčiai, svarbiai Birštono istorijos pradžios datai paminėti. Istorikas Simonas Matulevičius paaiškino, kokiomis aplinkybėmis ir kodėl Birštonas 1382 metų vasario mėn. atsidūrė vokiečių ordino akiratyje ir prasidėjo karo žygis, kurį, beje, Birštono pilis atlaikė – ji nė karto nebuvo užimta. Vygando Marburgiečio eiliuotos „Naujosios Prūsijos kronikos“ ištraukas skaitydamas aktorius Saulius Čiučelis perteikė to meto dvasią, vokiečių požiūrį į lietuvius. Skambėjo Jurgitos Otienės fleita atliekami kūriniai ir Vitos Liaudanskaitės-Vaitkevičienės bei Baltraus Krikščiūno giesmės.

Laukia dar daug įdomių susitikimų. Liepos 1 d. kviesime pasimokyti senųjų šokių žingsnelių su istorinių šokių kolektyvu „Baltoji Pavana“ ir pasiklausyti aktoriaus Andriaus Bialobžeskio skaitomų literatūrinių tekstų, bylojančių Birštono praeitį.

Liepos 5 d. kviečiame į vakarą, skirtą Barborai Radvilaitei ir Žygimantui Augustui, kurių romantiška meilė tapo pirmąja didele meilės istorija Lietuvos istorijoje, prilygstančia Romeo ir Džuljetos meilei. Prof. dr. R. Ragauskienė papasakos apie Jogailaičių dinastijos ryšius su Birštonu. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Barboros Radvilaitės, kurios 500-ųjų metinių jubiliejų šiais metais švenčiame, valdymo laikotarpiui. Laiškus iš knygos „Barboros Radvilaitės laiškai Žygimantui Augustui ir kitiems“ skaitys aktorė Edita Niciūtė, muzikuos arfininkė Viktorija Smailytė.

Pagerbsime vieną žymiausių Europos politikų ir karvedžių – Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą, kurio gyvenimo kelias ne kartą susisiejo su karališkosios Birštono valdos istorija. Paminėdami rugsėjo 8-ąją – Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimo dieną – klausysimės prof. dr. Raimondos Ragauskienės pranešimo ,,Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas (apie 1350–1430) ir valdovo dvaras Birštone“. Lektorė kalbės apie Vytauto lankymąsi Birštone, apsilankymų pobūdį, dvaro valdymo mechanizmą, pateiks įdomių faktų. Literatūrinę-muzikinę programą atliks aktorius dr. Egidijus Stancikas, smuikininkė I. Klusaitė, gitaristas P. Balevičius. Bendradarbiaudami su Birštono meno mokykla organizuosime edukacines kūrybines dirbtuves „Vytauto Didžiojo Birštonas“.

Birštoną mėgo ne tik Vytautas. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis Birštono valdose lankėsi net 17 kartų. Istorikas S. Matulevičius pranešime „Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis ir jo karališkoji šeima Birštone“ kalbės apie tai, kad Birštone Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilis žinoma nuo karaliaus Jogailos iki Vytauto valdymo keturis šimtus metų, itinerariumai įtikinamai rodo, kad net 12 valdovų čia rezidavo, vykdydami valstybės valdymo funkcijas ir medžiodami Žvėrinčiaus miške. Vakare muzikuos senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro“, aktorius R. Bagdzevičius skaitys unikalų Renesanso epochos kūrinį – Adomo Šrėterio Sileziečio poemą „Giesmė apie Lietuvos upę Nemuną“. Nemuno dešiniajame krante išsidėsčiusiam Birštonui ši upė buvo ir yra svarbi, brangi ir istoriškai reikšminga, kaip ir Žvėrinčiaus miškas.

Kviesime į baigiamąjį projekto vakarą pasiklausyti istoriko S. Matulevičiaus pranešimo „Birštono karališkieji veidai ir vardai: nuo Vytauto Didžiojo iki Vladislovo Vazos“. Lektorius supažindins su XIV–XVII a. valdovų buvimo Birštone atmintimi, pagal naujausius mokslininkų Lietuvoje ir Lenkijoje paskelbtus duomenis atskleis valdovų rezidavimo ir valstybinės reikšmės sprendimų priėmimo Birštone bei medžioklių tradicijos Birštono Žvėrinčiuje istoriją. Muzikuos trio „Amici“. Ištraukas iš J. Marcinkevičiaus poemos „Pažinimo medis“ skaitys aktorius I. Ciplijauskas.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Birštono savivaldybė.

Projekto partneriai: Birštono turizmo ir informacijos centras, Birštono kurorto bendruomenė, Birštono meno mokykla, Birštono vienkiemio bendruomenė, Siponių krašto bendruomenė, Nemajūnų bendruomenės santalka, Prienų raj. ir Birštono krašto laikraštis „Gyvenimas“, „Naujasis Gėlupis“, naujienų portalas Krašto Vitrina (kvitrina.com).

Informaciją apie būsimus renginius sekite bibliotekos interneto svetainėje ir facebook paskyroje.

XIV–XVII a. atminties, senosios karališkojo kurorto istorijos atminimas Birštone gyvybiškai būtinas miesto istorinei ir kultūrinei tradicijai aktualizuoti. Kviečiame į renginius, laukiame susitikmuose, edukacinėse dirbtuvėse. Pagerbkime Birštoną kartu, nes nė vienas kitas Lietuvos kurortas tokiu valdovų dėmesiu pasigirti negali, retas Lietuvos miestas turi tokią didingą istoriją.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close