NEIGIAMAS INFRAGARSO POVEIKIS SVEIKATAI

Didėjant visuomenės susirūpinimui dėl infragarso poveikio saugumo, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai primena kas yra infragarsas, koks yra jo poveikis sveikatai.

Infragarso ir žemo dažnio garso ribinius dydžius nustato higienos norma HN 30:2018 „Infragarsas ir žemadažnis garsas: ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose“. Infragarsas – tai žmogaus ausiai negirdimos garso bangos, kurių dažnis mažesnis nei 16 Hz. Žemo dažnio garsas apima 16-200 Hz dažnio intervalą.

Infragarso šaltiniai gali būti natūralios ir dirbtinės kilmės. Gamtoje – tai atmosferos turbulencija, vėjas, perkūnija, ugnikalnių išsiveržimai, žemės drebėjimai, o pramonėje – tai transporto priemonių, pastatų, vėjo jėgainių, staklių žemadažnės vibracijos, reaktyviniai varikliai, sprogimai, pabūklų šūviai, grandioziniai koncertai. Būdingi žemo dažnio garsai yra bosinių instrumentų ir besisukančių sraigtasparnio menčių sukeliami garsai.

Infragarso žmogus negirdi, bet jaučia. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nuo labai stipraus žemo dažnio garso ir infragarso pradeda svaigti galva, atsiranda nerimo, panikos, baimės jausmas bei įvairių kitų fiziologinių pokyčių. Infragarso bangos veikia centrinę nervų ir virškinimo sistemą, sukelia galvos ir vidaus organų skausmus, trikdo kvėpavimo ir širdies ritmą. Žemesni nei 16 Hz dažnio garsai žmogui sukelia nepagrįstą baimę, nerimą, nuovargį, veikdami vidinę ausį, sukelia „jūros ligos” simptomus.

2017-2022 m. Kauno apskrityje išnagrinėti 6 skundai dėl infragarso ir žemo dažnio garso, kurie atlikus operatyviąją kontrolę buvo pagrįsti. Infragarso ir žemo dažnio garsai vertinami atliekant akustinius matavimus. Dėl girdimo gyvenamojoje aplinkoje nepageidaujamo triukšmo, sklindančio nuo vykdomos ūkinės komercinės veiklos, kviečiame kreiptis į NVSC Kauno departamentą (K. Petrausko g. 24, Kaunas, tel. (8 37) 33 16 88, el. p. kaunas@nvsc.lt).

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close